Sokak Festivalinde Jazz da vardı

Yayın tarihi: 16.01.2009
Sokak Festivalinde Jazz da vardı…

Sokak Festivalinde Jazz da vardı…

Geçtiğimiz ay başkent sokakları bu yıl ikincisi düzenlenen “Sokak Açık Sokağa Çık” festivali ile renklendi. Leo Organizasyon tarafından düzenlenen festival kapsamında Kuğulupark, Karum, Tunalı Sarar mağazası önü ve Arjantin girişinde standlar kuruldu, SHOPS’da bahar panayırı gerçekleşrildi.

Her birinde farklı sokak oyunlarının oynandığı standları kurarken aslında bizler de katılımın bu kadar çok olacağını düşünmemiştik ne yalan söyleyeyim. Çünkü unutmuştuk sokalarda oynamayı, işe güce kaptırmıştık kendimizi, bu yoğunluğun koşturmacanın içinde insanlar gelip bizimle ip atlayıp top oynamaz herhalde, ya da utanırlar ama olsun biz hatırlatalım demiştik.

Hiç de düşündüğümüz gibi olmadı. Sanırım hepimiz üzerimizdeki o tüm gün taktığımız maskeleri çıkartmayı, giydiğimiz takım elbisenin kravatını bir kenara atıp sokakta top oynamayı özlemişiz. Çocukları olanlar, bizlerin zamanında oynadığımız ve şu an onların nasıl oynandığını bile bilmedikleri sokak oyunlarını çocukklarına hatırlatmak istemişler. Çocuğunun elinden tutan anne babalar, işten güçten bunalıp kendini sokağa atanlar, öylesine Karum’dan yolu geçip bu sırada yerdeki seksek oyununu görüp üzerinden zıplayarak geçenler, gayet şık birşekilde giyinip topuklu ayakkabılarıyla Arjantin Caddesi’nden geçerken o ayakkabıları çıkartıp bizlerle ip atlamaya başlayanlar... Hiç ummadığımız bir o kadar da görüp yüzümüzde bir tebessüm oluşturan manzaralar vardı sokakta...

“Ankara Caz Derneği” olarak bizler de başkentin kültür sanat hayatını renklendirmek adına yapılan bu önemli projeye büyük bir mutlulukla destek verdik. İşin içinde “Caz Derneği” olunca, sokakta jazz’ın da olması kaçınılmazdı.

Festivalin ilk günü Karum önünde gerçekleştirilen “Bülent Ortaçgil” konseri ve söylediği “Benimle oynar mısın” şarkısı festivalin ruhunu tam anlamıyla yansıttı. Konserde Bülent Ortaçgil’e Baki Duyarlar (p), Gürol Ağırbaş (b), Cem Aksel (d), gibi usta jazz sanatçıları eşlik etti. AFSAD’ın hazırladığı, bugüne kadar Uluslararası Ankara Jazz Festivalinde çekilen fotoğraflar ve önemli jazz sanatçılarının fotoroğraflarından oluşan “Objektifde Sokak Var, Sokakta Jazz Var” adlı sergi 2 gün boyunca karumun yan tarafında çim alanda sergilendi.

Ertesi gün öğlen saatlerinde “Diplomatik Rock Opera” grubu konseri ve aynı gün akşam SHOPS önünde gerçekleştirilen “Bağcıoğlu Band” konserleri büyük ilgi gördü. Gün boyunca ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğunun hazırladıkları gösteriler, copoeira gösterileri, Balkabağı Jonglörler Topluluğu’nun gösterileri devam etti.

Akşamları Karum’ un çimlerine uzanıp İstanbul Bienali Gecegezenler video gösterimlerini izledik. Cumartesi ve pazar sabahları güne Meral Ceylan ile birlikte çimlerde meditasyon yaparak başladık. Sokaklarda olmak, gönlümüzce oyun oynamak bizlere çok iyi geldi, umarız katılan herkese bir nebze olsun eskiyi hatırlatabilmiş, sokaklarda oynamanın zevkini tattırabilmişizdir.

Bizler başkente böyle bir festival kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve bu festivali her yıl farklı bir temayla elimizden geldiğince devam ettirmeyi umuyoruz. Çünkü Ankara’nın çağdaş bir başkent olmasını istiyoruz, bu tür etkinliklerin sadece İstanbul’da değil burada da olmasını arzu ediyoruz, çünkü bir kentin gelişmişliği sanatın varolmasıyla doğru orantılı diye düşünüyoruz.

Bunları gerçekleştirmemizi sağlayan ve başkentimize böyle bir festival kazandırmamızda bizlere destek veren, Çankaya Belediyesi, Mesa Hastanesi, Ankara Caz Derneği, Kavaklıderem Derneği, İKSV, Turser A.Ş, Sheraton Hotel & Convention Center, Budakaltı, Shops, Karum, Meteksan, Dormed, Transnet Kurye, Delta Elektronik, Durance en Provance, Mariachi, Aşina Kitaplar, Arjantin Felsefe Kulübü, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, Bektaşlar Turizm, N’PR Ajans, Brezilya Büyükelçiliği, ABD Büyükelçiliği, AFSAD ve basın sponsorlarımız Radyo ODTÜ, Cumhuriyet ve Ankara Magazin’e ve festivale katılan tüm Ankaralılara birkez daha teşekkür ediyoruz.

İmge Özbek

basin@acd.org.tr

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler