New School’da okuyan geleceğin parlak davulcusu olmaya aday bir gencimiz Cem Mısırlıoğlu...

Yayın tarihi: 16.01.2009
New School’da okuyan geleceğin parlak davulcusu olmaya aday bir gencimiz; Cem Mısırlıoğlu

New School’da okuyan geleceğin parlak davulcusu olmaya aday bir gencimiz; Cem Mısırlıoğlu...

Cem Mısırlıoğlu 1986 yılında İstanbul'da doğdu.  Işık Lisesinde 2 yıl öğrenim gördükten sonra, 1994 yılında Amerika'ya yerleşip öğrenimine devam etti.  2001-2005 yılları arasında Union High School Big Band'de davulcu olarak yer aldı. 2005 yılında New York Drummers Collective okulunda bir yıl eğitim aldı. Halen öğrenimine New School for Jazz and Contemporary Music Üniversitesinde davul/perküsyon eğitimine devam etmektedir. Junior Mance, Benny Powell, Reggie Workman, Chico Hamilton, Amir Ziv, Ben Perowsky, Manolo Badrena, Mark Guiliana gibi müzisyenlerden eğitim aldı. Aynı zamanda Marty Isenberg Big Band, Dancing Wu, Alexi David, NYC Gypsy All Star Band projelerinde de yer alıyor.

Geçtiğimiz ay Nardis’te İzlandalı Ragga Grondal ile birlikte oldukça başarılı bir konser veren Cem Mısırlıoğlu’dan kendisini tanıtan bir yazı istemiştim. Bana aşağıdaki yazıyı gönderdi; “Ben müzikle uğraşmaya 9-10 yaşlarında başladım. Ağabeyim Can'a doğumgünü hediyesi olarak davul seti alınmıştı, merakım önce oradan başladı. Ondan önce evde piyano vardı ve ben onunla oynamaktan da çok hoşlanırdım. O zamanlarda evimizde dinlenen müzik Amerika, Avrupa pop müziği ve jazz müziğiydi. O yaşlarda dinlediğim ve şu anda aklıma gelen bir kaç isim Michael Jackson, Stevie Wonder, Blood Sweat & Tears ve Modern Jazz Quartet. Jazz duyarak büyüdüm ama asıl bu müzikle ana tecrübem ortaokul ve lisede big band'e girmekle olmuştu. Tulsa, Oklahoma'da gittiğim lisede, Jair Klarfeld adlı öğretmenim beni “yeni müzik” ile tanıştırdı. Orta okulda big band'e girdikten sonra ve müzikten çok keyif aldığımı ve kabiliyetim olduğunu fark edince, artık müziği hobi olarak değil bir meslek olarak yapmak istediğime karar verdim. Üniversitede de müzik okuma kararımı anne ve babam da destekledi. Zaman içinde kendi kendime, yapabildiğim kadar, piyano, nota okuma, ve teori öğrenmeye çalıştım. Bu konuları hızlı algılayabiliyordum, bu nedenle daha da çok ilgimi çekmeye başladı. Hep daha çok öğrenmek ve ilerlemek istedim. Yeni müziği keşfetmek istedim. Lisedeki big band'de davul ve orkestrada bir sene kontrabas çaldım. Davul ağırlıklı müziklere ilgi duymaya başladım. Özellikle Buddy Rich, daha sonra jazz müziğini ve konseptini daha iyi anlamaya başlayınca Max Roach, Miles Davis, Philly Joe Jones, Dizzy Gillespie, Jimmy Cobb ve özellikle Tony Williams gibi isimleri çok beğenmeye ve dinlemeye başladım.

Müzik kariyerimde ve müzikal hayatımda benim için en önemli şey özgünlük. Dinlediğim müzikten beklediğim şey bu. Kendim için de geçerli... Çalışım ve yazdığım besteler için de düsturum bu. Müzik dinlerken beni en çok heyecanlandıran müziğin enerjisi, orijinalliği, ambiansı ve hissi. İnsanları duygusal veya fiziksel (dans) olarak etkileyen müziği seviyorum. Müziğin organik ve tabii olmasını seviyorum. Sadece teknik ağırlıklı ve kompleks müzikten hiç hoşlanmıyorum. Bence hiç müzikalitesi kalmıyor. En beğendiğim müzisyenlerde bu özellikler var.  Mesela Tony Williams veya Jeff Ballard dinlediğimde, hiç bir zaman ön planda "davul tekniği" duymuyorum. Çaldıkları diğer müzisyenlerle inanılmaz bir müzikal komünikasyon, işbirliği ve kaynaşım var. 

New York'a gelince jazz’ın aslında ne kadar daha özgür ve çeşitli olduğunu öğrendim. Jim Black, Avishai Cohen, Philip Glass, Amir Ziv, Uri Caine, Mark Guiliana gibi rol model olarak aldığım müzisyenler bana jazz'ın stereotip kurallarını kırabileceğimi ve uzaklaşabileceğimi gösterdi.  Bu müzisyenleri duymadan önce hep kurallarla müzikal hayatımda ilerledim.  Paradiddle böyle çalınır, swing böyle çalınır, bu akor kullanılır, gamlar, claveler...etc.  Bir senedir eğitim aldığım Mark Guiliana'nın bana öğrettiği en önemli şeylerden biri, müzikte kural olması veya olmaması aslında müzisyenlerin bir seçeneğinin olması”.

Zuhal Focan

focan@nardisjazz.com

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler