DecoDepo Dekarasyona Çok Farklı Bir Yaklaşımla

Yayın tarihi: 09.09.2009
Decodepo; endüstriyel lazer sistemleri ve süblimasyon baskı teknikleri ile patentli-ithal seramiklerle birlikte cam, ahşap, granit ve mermer gibi doğal malzemeleri birleştirerek mimarlara ve mekan sahiplerine kişiselleştirilmiş, kurumsallaştırılmış dekor

Dekorasyona çok farklı bir yaklaşımla

Decodepo

Endüstriyel lazer sistemleriyle camı, dekorasyon ve aksesuvarda farklı bir boyuta taşıyan Decodepo, lazer ve süblimasyon baskı teknikleriyle cam dışında ithal özel seramik, ahşap, granit ve mermer gibi doğal malzemelere işlenen desen ve resimlerle mimarlara ve mekan sahiplerine kişiselleştirilmiş dekorasyon çözümleri sunuyor.

Cam, seramik, alüminyum, ahşap, granit ve mermere uygulanabilen, Türkiye için bir yenilik olan lazerle desen işleme tekniğinin temeli, daha kompakt ve daha kullanılabilir hale gelen lazer sistemlerini kullanarak yüzey aşındırma ve yüzey yakmaya dayanıyor. Dekorasyon ve aksesuvarda önemli bir yeri olan cam, bu teknikle farklı bir şekilde hayat buluyor. Boyanmış camlar ve ayna kaplamalarının lazer ile kazınmasıyla bilgisayar ortamındaki desenler ve resimler cam ve ayna üzerine işlenebiliyor. Öncelikle istenilen desen bilgisayar ortamına alınıyor ve boyalı camların boya tabakası lazer makinesiyle yakılarak desen işleniyor. Decodepo, Ar-Ge çalışmaları sonucu çıkan cam üzerine yapılan bu çalışma için patent almaya hazırlanıyor. Son derece hassas olan bu işlemde yakma işleminin kontrollü bir şekilde yapıldığını belirten firma sahibi Onur Çakır, “Camda şöyle bir yol izliyoruz; mesela siyah üzerine kırmızı bir desen istiyorsunuz diyelim. Biz camın arkasını İtalya’dan getirdiğimiz özel bir boyayla boyuyoruz. Son derece dayanıklı bir boya. Boyandıktan sonra 24 saat içinde kuruyor ve tam performansına eriştiği zaman tinerle dahi sökülmüyor. Cam boyandıktan sonra lazerle yakarak bir şablon elde ediyoruz. Sonra arkasını tekrar komple başka bir renge boyayarak iki renkli bir desen elde etmiş oluyoruz. Cam firmaları için de büyük bir avantaj oluşturuyor bu yöntem. Çünkü desenleri elle işlemek son derece zor. Camın üzerine desen yakılmış olduğundan normal boyandığında kendiliğinden desen ortaya çıkıyor. Bu tarz desenleri cama işleyebilen başka bir teknoloji olmadığından, camı masa aydınlatması ve abajurlar şeklinde kullanmayı da düşünüyoruz” diyor. Decodepo, bu yöntemle renk ve desen kazandırılan camları, altına seramik karo yapıştırarak yer döşemesi olarak da hazırlayabiliyor.

Servo Sistemler

Decodepo’nun kullandığı bu yöntemin en büyük özelliği, lazerin çok güçlü yakma etkisine sahip sisteminin çok detaylı işler yapabilecek servo sistemlerle birleştirilmiş olması. Böylelikle 1200 dpi çözünürlüğe erişiliyor ve 45 Watt’tan 120 Watt’a kadar lazer gücü kullanılabiliyor. Bu tekniği birçok alanda kullanabilen Decodepo, aydınlatma ürünlerine bunu uygulayarak mekan aydınlatmalarına dekoratif bir hava katıyor. Deriyi de kesebilen lazer makinesiyle deri, lazerle desenli bir şekilde kesiliyor ve aydınlatmaların üzerine kaplanıyor. İstenilen desenlerle şık bir aksesuvar elde edilen bu yöntemle mekanlarda özgün bir tasarım elde edilmiş oluyor. Bu yöntem ufak masa lambalarından standart aydınlatmalara kadar birçok ürüne uygulanabiliyor.

Seramikten Tablolar

Lazer sistemiyle uygulanan tekniğin çarpıcı örneklerinden birini de seramik üzerine yapılan çalışmalar oluşturuyor. Desenlerin ve resimlerin işlendiği özel seramik, lazer ışınlarına tepki veriyor. Yüksek performanslı lazer sistemleriyle işlenecek şekilde 3Score Inc. tarafından özel olarak üretilen seramikler sayesinde, herhangi bir ek boya ya da sırlama işlemi kullanılmadan istenen resimler seramik üzerine kalıcı olarak işlenebiliyor. İşlem sırasında boya kullanılmaması nedeniyle seramik üzerindeki resimler dış etkenlere, neme ve suya karşı direnç gösterebiliyor. İşlemeye uygun olan seramiklerin beyaz ve bej tonları bulunuyor ve Decodepo tarafından Amerika’dan işlenmemiş olarak getirtiliyor. Seramik üzerine uygulanan bu çalışmanın şu an Amerika dışında dünyanın hiçbir yerinde uygulanmadığını ifade eden Onur Çakır, “Bu ürünler Amerika dışında sadece biz de var ve ilk defa Amerika dışına satıldı bu ürünler. Seramik malzemeler de özel olduğu için bunları da biz temin ediyoruz ve bu seramiğin Türkiye ve bölge distribütörlüğünü aldık. Firma çok hevesli değildi Amerika dışına satmaya ve çok zor ikna ettik. Amerika’da lazer için üretilmiş camlarda vardı ama biz buradaki camlarla daha iyi sonuçlar ettik. Bazı seramiklere sadece desen işleyebiliyorsunuz fakat gölgeli tam bir resim işlemek için bu seramiklerin kullanılması gerekiyor. Diğer malzemelerde gelişti bu sisteme uygun olarak ahşap versiyonları, alüminyum versiyonları gibi. Mermer üzerine de çalışabiliyoruz. Yine mermeri lazerle çok kontrollü bir şekilde kırıyoruz, deseni işliyoruz ve içine boya dolduruyoruz. Tabii, kırdığımız yer mikron seviyesinde. Promosyon sektörüne de hizmet veriyoruz. Çok çok özel müşterileri için firmalara, camdan veya ahşaptan çok şık ve özel şeyler üretebiliyoruz” diye konuşuyor. Decodepo’da seramik üzerine işlenen renkli resimler ise farklı bir teknikle işleniyor. Süblimasyon baskı tekniği adı verilen bu yöntemde yine özel malzemeler kullanılıyor. Üzerinde polimer kaplama olan malzemeye boya, uygun basınç ve sıcaklıkla uygulanarak polimer kaplamanın içine hapsolması sağlanıyor. Oldukça kaliteli sonuçların elde edildiği bu çalışma, seramik dışında bu iş için özel üretilmiş ahşap ve alüminyum üzerine de uygulanabiliyor.

Dekorasyonda Büyük Yenilik

 

Yılbaşından bu yana çalışmalarını sürdüren ve iki fuara katılan Decodepo’nun ürünlerine ilgi şimdiden hayli yoğun. Türkiye’de mimarların ve proje uygulayanların ilk defa gördüğü bu sistemle firma, kısa zamanda geridönüşler almaya başlamış. Lazer sisteminin maksimum çalışma alan 30x60 cm olmasına rağmen Decodepo, deseni ve resmi karo karo paftalayarak bundan çok daha büyük alanlara uygulayabiliyor. Resmin bölünmesi ve işlenmesi bilgisayarda olduğu için sıfır kayıpla hatasız olarak ürünler ortaya çıkıyor. Sistemin en büyük avantajının 1x1 cm’lik bir alana bile işleme imkanı sağlaması olduğunu söyleyen Onur Çakır, “Normalde sizin elinizde özel bir desen vardır. 10x10 cm de boş bir yeriniz vardır. Bu özel deseni cama veya seramiğe işletmek istediğinizde, firmalar o kadar küçük iş için sizinle ilgilenmezler. Bizim sistemimizin avantajı en küçük alana bile işlem yapabilmesi. Ve bu bir fiyat farkı yaratmıyor. Villalar, evler dışında otel ve restoranlar için de çok uygun ürünler. Hem büyük proje bazlı hem de ev dekorasyonuna yönelik olarak oldukça talep var. Genelde mimarla çalışıyoruz, son kullanıcıyla çalıştığımız çok nadir oluyor. Biz de mimarlarla çalışmayı tercih ediyoruz. Henüz kısa bir zaman oldu ama geri dönüşler olmaya başladı. Mimarlar için çok önemli bir nokta daha önce başka bir yerde görülmemiş bir işi uygulamak” diyor.  

 

Camdan Hediyelikler

 

Decodepo, müşterilerinin getirdiği veya istediği desenler dışında, çalışılacak mekanın tarzına göre desenler de tasarlıyor ve bu yönüyle aynı zamanda tasarım hizmeti veriyor. Firmanın Osmanlı sanat eserleri üzerine çalışan bir sanat atölyesi de bulunuyor ve firma bu çalışmalarla ilgili bir katalog çıkarmak üzere. Cam üzerine işlenmiş küçük hediyeliklerin yer aldığı aksesuvar katalogu da hazırlayan firma, Türkiye geneline bayilik ağıyla yayılmayı hedefliyor. Decodepo’nun şu an Gaziantep’te bir bayisi bulundiğunu ve Antalya, Bodrum gibi şehirlerde kısa zamanda yer alacaklarını belirten Onur Çakır, “Bizim amacımız böyle bir imkanı Türkiye’ye kazandırmak. Maliyetli bir teknik ama bizim amacımız zaten bütün bir banyoyu veya yeri kaplamak değil, 2-3 metrekarelik işler yapmak. Aslında bunu tamamlayıcı bir aksesuvar olarak düşünüyoruz dekorasyon ve iç mimaride… Azerbaycan’a bir numune paketi hazırladık ve ihracat çalışmalarımız da başlayacak. Yurtdışında da distribütörlük yöntemiyle çalışmayı düşünüyoruz” şeklinde konuşuyor.

www.decodepo.com

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler