Dolpin Çökertme Cam

Yayın tarihi: 09.09.2009
Dolpin Çökertme Cam’dan

Dolpin Çökertme Cam

 

Sağlıklı malzemeyle estetik formlar…

 

Doğanın kırılganlığını, zarafetini ve sihirli gücünü yansıtan benzersiz bir malzeme; cam… Kum ve ateşin aşkından doğan, ustaların hünerli ellerinde şekillenen cam, binlerce yılda değerine değer kattı. Dolpin Çökertme Cam, bu vazgeçilmez malzemeyi yaşamımızın her alanında karşımıza çıkan harika ürünlere dönüştürüyor…

 

Selma Altın Fotoğraflar: Ziynet Özen

 

2006 yılında Ogeday Baltacıoğlu ve Ayhan Kabak tarafından kurulan Dolpin Çökertme Cam, 60 metrekarelik yerde başladığı üretime bugün 650 metrekarelik iş yerinde devam ediyor. Çökertme ve füzyon tekniğiyle, camdan estetik, fonsiyonel masaüstü ve dekoratif ürünler üreten firma, özellikle horeca sektöründe tercih edilen bir marka. Servis tabaklarından yumurtalıklara, çerezliklerden suplalara, küllüklerden tablolara kadar geniş bir ürün seçeneği sunan Dolpin Çökertme Cam, firmalar için promosyon çalışmaları da yapıyor.

 

Uzun yıllar büyük bir cam firmasında ihracat müdürlüğü görevini yürüttükten sonra projelerini gerçekleştirmek amacıyla kendi firmalarını kuran iki ortak, iç piyasa satışlarında çok hassas davranıyor, özellikle çok seçkin satış noktalarında bulunmayı tercih ediyor.

Yurtdışı fuarlarında katılmayı tercih eden Dolpin, ihracat ağırlıklı çalışıyor. Amerika, Arjantin, İspanya, Fransa, İngiltere, Bulgaristan, Romanya ve İsrail’e kadar birçok ülkeye ihracat yapan firma, uluslararası satışları nedeniyle gelenekselin dışında bir tarz yaratıyor ve tasarım ağırlıklı çalışıyor. Müşteri memnuniyeti doğrultusunda, gelen talepleri de değerlendiren Dolpin, bu amaçla promotif ürünler de imal ediyor.

 

‘Renkli cam’ ürünlerin yapımını porselendeki ‘sıraltı’ tekniğine benzeten Ogeday Baltacıoğlu, bu ürünlerin renklerinin üretim sırasında yüksek sıcaklıkla birlikte camın içine işlediğinden bulaşık makinesinde yıkama ile renklerinde kesinle değişme olmadığını belirtiyor. Baltacıoğlu ‘boyalı cam’ ürünlerle ilgili olaraksa; “Kullanıcıların bu ürünleri bulaşık makinesinde uzun süre yıkamaları halinde renkleri solacaktır. Boyalı ürünlerin kullanımı hassasiyet gerektiriyor,” diyor.

 

Füzyon tekniği ile yaratılan ürünlerin yapımlarının çok meşakkatli olduğunu ifade eden

Baltacıoğlu; “Yoğun el emeği içeren füzyon ürünler, birkaç işlem gördüğünden yapımları zaman alıyor. Objelerden biri diğerine benzer, ama asla tıpatıp aynı olmaz. Bu nedenle, üretimde devamlılık sağlamak çok zor ve fiyatlandırılmaları da farklı…” sözleriyle bu ürün grubunun diğer serilere göre fiyatlarının biraz daha yüksek olduğuna değiniyor.

Dolpin’in bir sonraki hedefi; camla metali birleştirmek… Bu konuyla ilgili farklı projeler üreten firma, bunun ilk adımlarını açık büfe sunumları için kullanılan çok amaçlı iki katlı tabaklarla atmış. Şu sıralar küçük formlu ürünlerin daha çok tercih edilmesinden üretimde bu tarz ürünlere ağırlık verdiklerini belirten Ogeday Baltacıoğlu; “ Yurtdışındaki müşterilerimiz için değişik tarzda küçük ürün tasarımlarına yöneldik. Yeni ve farklı olma çabamız sonucunda açık büfeleri kişiselleştirme yolunda ilerliyoruz,” diyerek dünyada yaygınlaşmaya başlayan yeni trende de değiniyor.

 

 

Kutu Çökertme…


Cam henüz sıcakken bir alet yardımıyla yüzeye bastırılarak çeşitli büyüklük ve şekilde girintilerin oluşturulduğu bir teknik. Bu tip girintiler yoğun olarak bardaklarda ve şişelerde görülüyor.

 

Cam Füzyonu…
Şeffaf ve renkli camın soğukken istenilen formda kesildikten sonra, belirlenmiş şekle göre yerleştirilip, cam için özel olan fırınlarda 750- 900 derecede pişirilir. Yapılan bu işleme de ‘cam füzyonu’ denir. Füzyon tekniği tamamen ‘el işi’. Bu yüzden objelerden biri diğerine benzer, ama asla aynı olmaz. Bu teknik, insanlık tarihinin en eski cam tekniklerinden biridir ve eski Mısır’da 4500-5000 yıl önce kullanılmıştır. Aynı dönemlerde bu teknik Anadolu’da da kullanılmıştır. Özellikle Konya Karatay Medresesi Müzesi ve Ankara Sanat Müzesi’nde bu eserleri görmek mümkün… Daha sonraları unutulmuş olan bu teknik, 1930’lu yıllarda Amerikalı bir sanatçı tarafından tekrar kullanılmaya başlanmış ve bugünkü teknolojiyle, Batı kültürünün sanatsal ortamında yer almış.

 

 

Ara Spot:

Doğanın kırılganlığını, zarifliğini ve sihirli gücünü yansıtan benzersiz bir malzeme cam.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler