Melamin Ozdes Bir Marka Noramin

Yayın tarihi: 09.09.2009
Prratik, sağlam, kolay kulanımı ve hesaplı olmasıyla bugün hala vazgeçilmezliğini koruyan melamin ürünlerin türkiye’deki lik üreticilerinden biri Noramin

 

Melaminle özdeş bir marka; Noramin

 

Türkiye’nin adı melaminle özdeşleşen markası Noramin, kendinden baskılı ve modern çizgili ürünleriyle önplana çıkıyor. Üretiminin büyük bölümünü Euro-mel markasıyla Avrupa ülkelerine gönderen firma, 16 parçadan 106 parçaya kadar olan piknik setleriyle yurt dışında da büyük beğeni topluyor.

 

Prratik, sağlam, kolay kullanımı ve hesaplı olmasıyla bugün hala vazgeçilmezliğini koruyan melamin ürünlerin, Türkiye’de bilinen ilk markalarından biri Noramin. Bir plastik firmasına ortak olan Mecit Kodak, 1987 yılında kendi firması Gür-Pak Melamin ve Plastik Sanayi’ni kurduktan sonra 1990 yılında Türkiye’de melaminle özdeşleşen Noramin markasının marka tescilini alır. Melamin ev ve mutfak gereçlerinde sektörün önde gelenlerinden Noramin, yıllardır hem yurtiçi, hem de yurtdışında ürün çeşitliliği, kalitesi ve tasarımlarıyla beğeni topluyor.   

 

2001 yılında Mecit Kodak’ın rahatsızlanarak çekilmesinin ardından işi oğulları Onur ve Uğur Kodak işleri devralır. Yıldız Teknik İktisat ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Gemi Kaptanlığı bölümlerinden mezun olan iki kardeş, Noramin markasını yaşatmaya, dahası yurtdışına taşımaya karar verir. Hiçbir şey bilmemelerine rağmen bu işe girdiklerini belirten Onur Kodak, “Bizim markamız Noramin, melamini Türkiye’de ilk üreten firmalardan. Birçok yerde melamin ürün isterken Noramin diye isterler. Okuduğumuz bölümlerle alakalı değil ama babamın 2001 yılında yaşadığı sağlık problemleri bizi bu işe mecburen itti. Babam bu işi yapmamamızı, kendi mesleklerimizde ilerlememizi söyledi hep. Biz üretimini, inceliğini vs. bilmeden bu işe girmeyi göze aldık. Başladık ve 7 yıldır da ağabeyimle birlikte yürütüyoruz” diyor.

 

“Mühim Olan Kalifiye Eleman”

Gür-Pak Melamin ve Plastik Sanayi adı altında faaliyet gösteren şirket, 7 ay önce taşındığı İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Biksan Sanayi Sitesi’nde 600 metrekare kapalı alana sahip tesisinde üretim yapıyor. 8 adetlik makine parkurunda her türlü melamin ürünün imalatını yaptıklarını belirten Onur Kodak, makine sayısının çok önemli olmadığını, kalifiye elamanın bu işte önemli rol oynadığını ve Türkiye’de şu an bu konuda ciddi bir kalifiye elaman sorunu yaşandığını söylüyor.

 

Çay Tabağından Piknik Setine

Noramin’in ürün gamında melamin çay tabakları, tepsiler, kaseler, çukur tabaklar gibi akla gelebilecek tüm ev ve mutfak gereçleri yer alıyor. Bunun dışında firmayı ayrıştıran önemli ürün gurubu ise yurtdışı için hazırlanan modern çizgili ürünler. Firma kendine özgü bu ürünlerinde desenleri kalıba işleyip, baskıda kendinden desenli olarak imalat yapıyor. Porselenimsi görünümüyle beğeni toplayan bu ürünlerin dışında firma, yurtdışına çok sayıda piknik seti gönderiyor. Özellikle Avrupa’da bot, karavan ve kamplarda kullanılan melamin piknik setleri, dayanıklılığıyla seramik ve porselen ürünlerin yerine büyük ölçüde tercih ediliyor. Piknik setlerine yurtdışında ilginin yoğun olduğunu belirten Onur Kodak, “16-24 parça gibi takımlar halinde sunuyoruz piknik setlerini ama bunun sayısı artabiliyor. 106 parçalık set hazırladığımız bile oldu” diye konuşuyor. Firmanın piknik setlerinde şekerlik, tuzluk, biberlik, çukur tabak, servis tabağı, pasta tabağı, salata kasesi gibi birçok ürün yer alabiliyor. Firmanın şu an Avrupa’da en çok talep gören 16 parçalık seti ise 4 tane bardak, 4 tane servis tabak, 4 tane pasta tabak, 4 tane çukur tabaktan oluşuyor ve müşterinin talebine göre deseni değişebiliyor. Noramin’in iç piyasada en çok satışını yaptığı ürünlerinin başında çay tabakları geliyor. Anadolu’da kahve kültürü çok yaygın olduğu için melamin çay tabaklarının yoğun olarak talep gördüğünü belirten Onur Kodak, “Bu ürünler evlerde de vazgeçilmeyen ürünler. Bunun dışında tepsiler ve lokanta serisi gibi sade, beyaz ürünler çok gidiyor. Özel çalışmalarımız da oluyor; logolu veya isteğe göre özel desenli. Bu sene biraz daha aksesuvar ve dekorasyona yönelik ürünler ekleyeceğiz ürün yelpazemize. Bu konudaki çalışmalarımız başladı ve yoğun olarak sürüyor. Sadece tabak, kapkacakla sınırlı kalmıyoruz.   

 

Firmaya özel tasarımlar

Noramin’de ürün ve desen tasarımları durdurak bilmeyen bir süreç ve tasarımları ağırlıkları olarak kardeşlerden Uğur Kodak oluşturuyor. Bünyesinde sürekli yeni desen tasarımları yapan firma, müşterilerinin getirdiği desenleri de hayata geçirebiliyor. Çoğu zaman müşteriyle birlikte çalışarak ortaya farklı şeyler çıkardıklarını belirten Uğur Kodak, “Müşterinin kafasında bir şeyler oluyor, biz de onu işliyoruz ve imalata uygun hale getiriyoruz. Bunun dışında İngiltere’de bize desen çalışması yapan stüdyolar var. Yani tasarım konusunda birbirinden farklı kanalları kullanıyoruz. Biz müşterimizle konsept çalışıyoruz. En büyük farkımız da bu zaten. Bir müşterimize çalıştığımız desen ‘onlara özel’ oluyor ve o müşterinin dışında başka müşterimize vermiyoruz o deseni. Netice de bu işte, ürünü kaliteden sonra desen önplana çıkarıyor. 550 ayrı kalıp var elimizde. Yani 550 adet farklı formda ürüne sayısız desen uyguladığımızı düşünürseniz, ürün çeşitliliğini biz bile sayamıyoruz. Bu yıl kendinden desenli tabaklarımız var yenilik olarak. İç piyasaya çok sunmadık bu ürünleri. Bunun dışında yeni form çalışmalarımız oluyor. Temmuz, ağustos ve eylül aylarında İngiltere’deki iş ortaklarımızla oturup yeni form desenleri çalışıyoruz” diye konuşuyor.

 

“Melamin Tıpkı Ekmek Gibi Pişer”

Melamin ürünlerde kalite faktörü plastik veya diğer ürünlerde olduğu gibi hammadden başlayan ve işçilikle tamamlanan bir süreç. Noramin’de hammadde İsveç, İsrail, Almanya gibi ülkelerden birinci sınıf olarak temin ediliyor. Avrupa’daki hammadde daha kaliteli olduğunu ifade eden Onur Kodak, zaman zaman hammadde tercihinin bağlantı yapılan işe göre değişebildiğini ve müşterinin isteği doğrultusunda Türkiye’deki hammaddeleri de kullanabildiklerini ifade ediyor. Ürün kalitesinde önemli olanın hammaddenin işlenme süreci olduğunu söyleyen Onur Kodak, “Ürünün bir pişirme süresi vardır. Mesela, ekmeği fırında yüksek derecede atıp çıkarırsanız dışı pişmiş, içi çiğ kalır. Melaminde de aynı şey söz konusu. Görünüşte aynıdır ama kullanıldıkça fark anlaşılır, ürün eğrilir, bükülür, kırılır, çabuk deforme olur. İmalatta makinede ürünün belli bir basınç altında, belli bir sıcaklıkta belli bir süre kalması gerekiyor. Bu noktada makinenin derecesini artırıp pişme süresini kısaltarak zamandan kazanıp daha fazla üretim yapabilirsiniz. İşte burada kalitede sorunlar çıkmaya başlıyor. Daha çok adet çıkıyor ama o adetlerden hayır gelmiyor. Tabii, bu yolla maliyetlerde de yüzde 20-30 kazanılabiliyor kaliteden ödün verilerek. Bunun dışında Nemalit diye bir malzeme var, ürünlerin üzerine bu malzeme atılıyor. Bu sayede ürünün çizilme süreci ve kullanım ömrü uzuyor, dış etkenlerin hammadde ve desenle teması engelleniyor. Öte yandan Avrupa’ya ihracatımız olduğu için hammaddemize ve ürünlerimize sağlık bakımından onay alıyoruz. Şu an melamin işinde çok fazla merdivenaltı firma var. Bu işi hakkıyla yapan firma sayısı sayılıdır. Biz ihracat yaptığımız için girişlerimiz, çıkışlarımız, her şey resmi, kaliteler belli ve onaylıdır” diyor.  

 

Bir Avrupa Markası; Euro-mel

Gür-Pak Melamin ve Plastik Sanayi’nin Noramin dışında bir de Euro-mel markası bulunuyor. Firma yurtdışına ürünlerini Euro-mel markasıyla gönderiyor. İhracatı geçen yıllarda yüzde 90’lara kadar çıkan firma İngiltere, Yunanistan, Hollanda, Fransa, İrlanda gibi Avrupa ülkelerine ağırlıklı olarak ürün veriyor. İngiltere’de bir distribütörle çalışan firma, ürünlerini tüm Avrupa’ya bu distribütörü aracılığıyla dağıtıyor. Son dönemde Azerbaycan ve civar ülkelere de ihracata başladıklarını söyleyen Onur Kodak, bu yıl ihracatlarının yüzde 60’lar civarında olduğunu belirtiyor. 2009’da ihracatın bir önceki yıla oranla daha düşük geçtiğini ancak bu açığı iç piyasanın kapattığını ifade eden Kodak, “Son 1-2 yıldır iç piyasada da çalışabilecek firmalar olduğunu gördük. Önceleri büyük zincir marketlerle çalışıyorduk ancak şartlarının ağırlığından ötürü onlarla çalışmama kararı aldık. Şimdi Türkiye çapında isim yapmış kurumsal firmalarla çalışıyoruz. Anadolu’daki toptancılarla da çalışıyoruz ama bu konuda en iddialı firma olduğumuzu söyleyemem. Antalya, Bursa Ankara, İzmir, Denizli gibi birçok ile ürünlerimiz gidiyor. Anadolu’da Noramin olarak sorduğunuzda bilinirliğimizin ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz. İç piyasada en ucuzu da değiliz. Dünyanın her yerinde kaliteli mal pahalıdır ve bunun başka yolu yoktur. Bunun dışında distribütörümüz Avrupa’daki fuarlara katılıyor. Bizde kendimiz yurtdışında her yıl bir fuara katılıyoruz. Geçen yıl Ukrayna’daki fuara katıldık. Bu yılda yurtdışında bir fuara katılacağız. Kriz sürecinde olduğumuz bir gerçek ve biz krizden etkilenmedik diyemem. Neticede melamin bir porselen gibi insanların hayatını sarsacak bütçelerde değil. Yurtdışında krizin daha yoğun hissedildiğini düşünüyorum. Bir de biz farklı farklı sektörlere hizmet veriyoruz. Birinde bir yavaşlama olduğu zaman diğerinde bir hareketlilik olabiliyor” diyor.  

www.euro-mel.com

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler