Yepyeni Yüzüyle Esmer

Yayın tarihi: 09.09.2009
Esmer’in yeni yüzü

Yepyeni yüzüyle Esmer

 

Uzun yıllardır hediyelik sektörünün tanınan ve beğenilen firmaları arasında yer alan Esmer Hediyelik, son bir yılda ürün gamında köklü değişiklikler gerçekleştirdi. Firma artık daha kaliteli ve pahalı ürünlerle üst gruba hitap etmeyi amaçlıyor.

 

28 yıldır bijuteri alanında faaliyet gösteren Esmer, 1995 yılında adım attığı hediyelik sektöründe, bugün ürünleri ve kalitesiyle en çok tanınan firmalar arasında yer alıyor.

Kuruluşundan bu yana, birbirinden şık hediyelik ürünleriyle sektörde önemli bir yer edinen Esmer Hediyelik, geçtiğimiz yıldan bu yana ürün gamında köklü değişiklikler gerçekleştirdi.

Oldukça geniş olan ürün gamını daraltarak daha üst gruba hitap etmeyi hedefleyen firma, yüksek fiyat aralıklarında bulunan yeni ürünlerini müşterilerinin beğenisine sundu. Bundan böyle lüks segmentte, daha az ve daha kaliteli ürünlerle yer alacaklarını ve kurum olarak lüks kavramı ile birlikte anılmak istediklerini belirten firma ortaklarından Salih Esmer ile Esmer Hediyelik’in yeni hedeflerini konuştuk…

 

Esmer kaç yıldır sektörde faaliyet gösteriyor?

Ağabeyim Hüseyin Esmer ile birlikte Esmer grup bünyesinde esas çıkış noktamız bijuteri imalatıydı biliyorsunuz. Türkiye’de fabrika düzeyinde üretim yapan tek firmayız. Şimdi de ‘Coquet’ perakende zincir mağazaları satın aldık. Bijuteri alanında da daha üst gruba hitap ediyoruz. 15 yıla yakın bir süredir de hediyelik sektöründeyiz. Son bir senedir, hediyelikte tarzımızı biraz daha lüks segmente doğru yönlendirdik. Ürün gamımız değişti, altı bin liraya ürünlerimiz var artık. Eskiden daha uygun fiyatlarda ürünlerimiz oluyordu. Şimdi elli liradan başlayan ve altı, yedi bin liraya kadar yükselen ürünler koymaya başladık. Çizgimizi yukarı doğru çektik açıkçası. Daha az ve daha kaliteli ürünler sunuyoruz artık.

 

Yüksek fiyatlı yeni ürünlerle birlikte aldığınız taleplerde değişiklikler oldu mu?

Biz doğru bir şey yaptığımıza inanıyoruz çünkü ucuz ürünlerde çok fazla rekabet var. Firmalar da çoğaldı artık biz de farklı bir adım atalım istedik. Ucuz ürünlerde yaşanan fiyat rekabetinin içinde yer almamayı, firmamızı kaliteyle farklılaştırmayı hedefledik.

Şu an ürün gamımızda yer verdiğimiz ürünlerin belirli bir alıcı kitlesi var, biz de direkt olarak bu kitleyi hedefliyoruz. Üst gruba hitap eden çok fazla firma yok. Biz de bu nedenle böyle bir karar aldık ve kendimizi bu grupta göstermek istedik. Bu grupta şansımızı daha yüksek görüyoruz.

 

Sektörde geçirdiğiniz uzun dönemde Esmer’in bugün geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?

Geçen süreçte firma olarak tanınırlık açısından iyi bir intiba bıraktığımızı düşünüyoruz. ‘Esmer’ denildiği zaman insanlar kaliteli ürünlerle karşılaşacaklarını biliyorlar. Ama hediyelik sektörüne gereken önemi verdik mi, olmamız gereken yerde miyiz bu tartışılır. Krizde bu anlamda etkili oldu tabii. Firma olarak yeni ürün grubumuzla oldukça iddialıyız. Hızla daha ileriye doğru gideceğimize inanıyoruz.

 

Yeni ürün gamınızda neler önplanda?

Daha önce mutfak gruplarımız vardı, şimdi tamamen onlardan çekilip, dekorasyona yöneldik. Swarovski taşlı ürünlerimiz var. Albenisi yüksek, daha büyük parçalar yer alıyor. Küçük obje ve mutfak grubundan tamamen çıktık. Eskiden ürün gamımız çok çeşitliydi. 1 liradan bin liraya kadar ürün bulabilirdiniz. Şimdi çok daha belirgin, daha yüksek fiyat kategorisinde bir  ürün grubumuz var.

 

Perakende satış için yeni mağazalar düşünüyor musunuz?

Boğazkesen’de bir showroom’umuz var biliyorsunuz. Şimdilik yeni bir yer düşünmüyoruz ama Boğazkesen’deki yerimizi büyütebiliriz. Bunu zamana bırakacağız. Hediyelikte üç farklı kulvarda ilerliyoruz; üretim, toptan ve perakende ayağındayız. Şimdi de tamamen farklı bir ürün grubuyla hizmet veriyoruz. Belki küçüldük gibi gözüküyor ama ilerleyen zamanlarda hedefimiz üst grupta çok iyi bir yer edinmek. Esmer adıyla birlikte lüks ürünlerin algılanmasını oturtmaya çalışıyoruz. İleride çok iyi noktalarda belki perakendeleşebiliriz. Şu anda da birçok lüks mağaza ve otellerde ürünlerimiz satılıyor. Sipariş üzerine özel üretimlerimiz de oluyor.

 

Ürünlerinizin ne kadarı kendi üretiminiz?

Yüzde otuzla-kırk arası bir bölümü yerli üretim, bunun dışındakiler ithal. Üretimlerimiz, kendi atölyelerimizde ve fason olarak çalıştığımız yerlerde yapılıyor. İthal ürünleri de mevcut konseptimize uygun olarak seçiyoruz. Gösterişli, yüksek kalitede, insanların baktıkları zaman fiyatını ve kalitesini algılayabileceği ürünler tercih ediyoruz. İlk intibada kaliteli ve pahalı olduklarını belli eden, kendilerini gösteren ürünler olmalarına dikkat ediyoruz.

 

Ürün gamındaki değişiklikle birlikte pazarlama stratejiniz nasıl değişti?

Eskiden pazarlama için 2000 müşteriye gidilirken bu şimdi 150 – 200’lere düştü. Herkese hitap etmiyoruz artık. Dolayısıyla daha müşteri odaklı çalışıyoruz. Hatta bazı şehirlerde tek müşteriyi hedefleyerek hareket edeceğiz. Çok satarak sürümden kazanmaktan ziyade daha az satarak aynı ciroları yakalamayı hedefliyoruz.

 

Yeni ürünlerinizi fuarlarda görecek miyiz?

Şu anda ürün gamımızda yer alan ürün sayısını yeterli görmediğimiz için fuarlara katılmıyoruz. Belki bir iki fuarı atlayabiliriz ama daha sonrakilerde iddialı bir biçimde yer almak istiyoruz. Cam, metal ve taşlı gruplarımızda çok iddialıyız. Vazolar, tablolar, duvar süsleri, şamdan ve abajurlarımız önplanda.

 

Tel: 0212 581 70 70

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler