Gül Boya

Yayın tarihi: 09.09.2009
Gül Boya

Gül Boya

 

Gökkuşağının yaşama yansıyan renkleri…

 

Hayatımızı kolaylaştıran ve güzelleştiren, yaşadığımız mekanlara, kullandığımız eşyalara zarafet ve estetik katan el sanatları, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ürettikleri eşyaları süsleme çabasının bir sonucu… İşte bu çaba, Gül Boya ürünleriyle de birleşince ortaya, hediyelik ya da özel kullanım amaçlı orijinal objeler çıkıyor…

 

Selma Altın Banu Beysüngü

1999 yılında kurulan Gül Boya’nın uzmanlık alanı; geleneksel el sanatlarının uygulanmasında önemli yeri olan ‘Boya ve sanatsal malzemeler.’ 2001 yılından itibaren kendi markası ‘Red Rose Color’ ile akrilik, kumaş, cam, ipek ve hobi boyaları üreten şirketin, Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nın arkasında yer alan Boncuk Han’ın girişindeki perakende mağazası, el sanatları ile uğraşan kadınların uğrak yeri. Müşterilerine boyama ürünlerinde yaklaşık 150 seçenek sunan Gül Boya’nın satış ve pazarlama faaliyetleri ağırlıklı olarak; Halk Eğitim Merkezleri ve hobi kurslarına yönelik...

 

Boyalı eşyaların renklerinin zamanla solması söz konusu olabiliyor. Gül Boya’nın sahibi Ramazan Yüksel, Red Rose Color markalı boyalarının kalıcılığı için; “Geçtiğimiz yıllarda, markamız Red Rose Color, tüketicinin tercih ettiği markalar arasında Türkiye’de 3. sırada yer aldı. Bu, bize duyulan güvenin de sonucudur. Biz, Red Rose Color boyalarımız için yüzde 100 garanti veriyoruz. Doğru kullanım ile Red Rose Color ile boyanan eşyalar renklerini ömür boyu korur,” dedi.

 

Yaratıcılığı Geliştirir

Boyama ile ilgilenmek için bazı temel işlemleri bilmek ve kullanılacak malzemeleri doğru seçmek gerektiğini söyleyen Ramazan Yüksel bunun için; konuyla ilgili güvenilir bir kurs ya da detaylı açıklamalardan oluşmuş bir kitabın yararlı olacağını hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaratıcılığı ve tekniği birleştirip dekoratif şaheserler yaratılabilir. Öğrenilen her yeni teknik kişiye yeni yetenekler katarken, yaratıcılığı da geliştirir. El emeği döktüğünüz objeleri kullanmak da en büyük mutluluklardan olsa gerek… Boyama sanatıyla ilgilenmeye başlayınca, her fırça darbesinin ne kadar eğlenceli ve rahatlatıcı olduğunu fark edeceksiniz.”

 

Her Ülkenin Talebi Farklı

Her ülkenin boya ürünleriyle ilgili farklı talepleri olduğunu söyleyen Yüksel; “Kuzey Afrika ülkelerinde kumaş boyama yaygın olduğu için oraya, özellikle Cezayir’e, kumaş boyaları ihraç ediyoruz. İran’da ahşap, seramik ve cam boyama yaygın. Bu nedenle İran’a akrilik boya ihraç ediyoruz,” diye açıklıyor ihracatın inceliklerini.

 

Eşyaya Yeni Hayat

Ramazan Yüksel zaman içinde eskiyen ahşap eşya ya da objeleri atmak yerine, onları rengarenk boyayarak, yeniden kazanılabileceğini söylüyor, “Ahşap bir objeyle çalışmaya başlarken yapılacak ilk işlem; zımparalama. Ardından, boyama işlemi geliyor. Ahşap boyarken çok çeşitli renkler kullanılabiliyor. Hatta, bir sünger veya bez yardımıyla farklı renkler kullanarak efektler de yaratılabiliyor. Eğer fırça darbelerine güveniliyorsa obje, çiçekler ve kuşlarla bile süslenebiliyor. Varak, çatlatma, eskitme, dekupaj, transfer gibi pek çok teknikle ahşap boyama yapılabiliyor. Bir objeyi boyamaya karar verildiğinde, öncelikli olarak teknik belirleyip, ona göre malzemeler seçilmeli. Çatlatma yapılırken asla ıslak fırça kullanılmamalı.Boyama sürecinde; bir sonraki kat boyayı uygulamadan önce, ilk kat boyanın kuruduğundan emin olunmalı. Desen fırçaları su içinde bekletilmemeli. Kaliteli ham malzeme kullanmaya özen gösterilmeli.”

 

Cam Boyamak İçin…

Uygun boyutta desen fırçaları

‘Red Rose Color’ cam boyası

Cam obje

Boyayı emmeyen ideal malzeme (örneğin kırık fayans)

Su kabı

Ekose yapılacaksa, boya kaldırmayan bant

 

İşlemler

Ekose desen yaratabilmek için boya kaldırmayan bant kullanılmalı. Bu bantlar ekose görünümün düzgün olmasını sağlayacaktır. Bantları ideal aralıklar oluşturacak biçimde cam obje üstüne yapıştırın. İnce fırça, olasıysa desen fırçası ile bantların arasını boyayın.

Bantlar boya üstüne yapışacağı zaman, alta gelen boyama işlemi üstünde 15 dakika geçmiş olmasına dikkat edin. Ekose bittikten sonra cam obje üstüne serbest desen çalışması yapın.

Desen yapamıyorsanız stencil ile boyayabilirsiniz. İşlem sırasında yaptığınız deseni beğenmezseniz, nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz. Boyama işlemi bittikten sonra, objenizi rahatça kullanabilmek için 175 derece ısıtılmış fırında 40 dakika fırınlayınız.

 

 

 

Ara Spot

 ‘Red Rose Color’ boyaları ile kimi zaman bakmaktan sıkıldığınız bir eşyayı değiştirebilir, kimi zaman da yepyeni ham bir objeyle yaşadığınız mekana büyük paralar harcamadan farklılık katabilirsiniz.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler