Hediye Listeniz Romeo-Juliet'ten

Yayın tarihi: 09.09.2009
Hediye listeniz

Hediye listeniz

 

Romeo&Juliet’ten

 

Evlenme hazırlıkları yapanlar için hazırlanan hediye listeleri şimdi yepyeni bir formatla internet sayfalarına taşınıyor. romeovejuliet.com çiftlere tek bir evlilik ya da nişan listesi ile hediyelerini otuz seçkin butiğin altmış markasından özgürce seçebilme imkânı sunuyor.

 

Romeo&Juliet Türkiye’nin ilk ve tek çok markalı hediye listesi servisi. Avrupa ve Amerika’da çok yaygın olan evlilik listesi sisteminin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olan bu çok yeni oluşum, www.romeovejuliet.com internet sitesi üzerinden seçkin marka ve mağaza alternatifleri ile evlenecek çiftlere ve yakınlarına ücretsiz olarak hediye seçme özgürlüğü sunuyor. Evlilik hazırlığı yapan çiftler; Sofra Dünyası, Mutfak Gereçleri, Beyaz Eşya, İç Dekorasyon, Görüntü-Ses, Seyahatler-Spa, Fitness ve Sanat Galerisi’nden oluşan sekiz ürün grubundan diledikleri hediye listesini oluşturarak, altmış marka ve otuz anlaşmalı mağazanın yer aldığı üye ağından Romeo&Juliet üye kartlarını kullanarak kendi seçimleri doğrultusunda alışveriş yapabiliyorlar. Fikrin geliştiricisi ve Romeo&Juliet’in kurucusu Gilles De Soria ile keyifli bir söyleşi yaptık…

 

Düğün Organizasyonunda İstanbul Las Vegas’a Rakip

 

Öncelikle Romeo&Juliet’in ortaya çıkış öyküsünden bahsedelim dilerseniz. Fikir kimden çıktı? İsim nasıl bulundu?

İstanbul’la ilgili hikayem aslında biraz enteresan. Burada doğdum, 10 yaşında babamla Nice’e taşınana kadar çocukluğum İstanbul’da geçti. Türkiye’nin hayatımda her zaman çok özel bir yeri oldu. Ailemizin bir kısmı Türkiye’de olduğu için sık sık ziyarete geliyorduk. Evlendikten sonra da eşimle birlikte İstanbul-Paris gidiş gelişlerimiz oldu. Bu seyahatler sırasında Türkiye’de iş konusunda yurtdışından farklı bir dinamizm olduğunu gördük. Bu şehrin enerjisini hep hissettik. 2006 sonbaharında eşim hediye sektörüyle ilgili bir araştırma yapmak üzere İstanbul’a bir iş seyahati düzenledi. Ben de kendisine katılmaya karar verdim, araştırma sonuçları çok ilginçti. İstanbul’un Las Vegas’tan sonra dünyadaki en fazla düğün organizasyonunun gerçekleştiği şehir olduğunu biliyor muydunuz?

Evlilik sektörü aynı alanlarda rekabet eden firmalardan oluşuyor. Örneğin; catering, düğün mekanları, düğün dekorasyon/organizasyon/müzik gibi. Türkiye’deki düğünler 1000 davetliye kadar çıkabilen çok büyük organizasyonlar. Avrupa ve Amerika’daki düğünleri karşılaştırdığınızda düğünde çiftlere verilen hediyelerin değeri çok daha yüksek. Çiftlerin akrabaları ve arkadaşları altın, gümüş takımlar gibi geleneksel hediyeler alırken, artık daha fazla çift alternatiflere sahip olabilmek için Monev, Beymen gibi mağazalarda hediye listesi oluşturuyorlar. Çiftlerle görüştüğümüzde esneklik ve çeşitlilik sunabilecek bir servise ihtiyaç duyduklarını gördük. Oysa fark ettik ki, Türkiye’de ,Amerika ve Avrupa’daki gibi çiftler ve yakınları tarafından çok başarılı bulunan hem esneklik, hem çeşitlilik sunan modern ve oturmuş, hem de en yüksek kalitede hizmet veren bir şirket yok. Dolayısıyla eşim ve ben pazardaki bu boşluğun büyük bir fırsat olduğunu düşündük ve yıllardan beri süregelen hediye verme geleneğine ve Türk insanının yaşam kültürüne paralel olacak şekilde Türkiye’de bu pazara girmeye karar verdik. Marka ismini belirlerken akılda kalan, uluslararası ve romantik bir isim olmasını istedik. Romeo&Juliet bu özelliklerin hepsine sahip, üstüne üstlük duyduklarında herkesin yüzünde bir gülümseme yaratıyor, bu da ‘bonus’u! Romeo&Juliet hediye servisinin doğuş hikayesi özetle bu şekilde.

 

Peki ya sizin ve eşinizin hikayeleri, desek? Romeo&Juliet’ten önce neler yapıyordunuz?

Şirketi eşim Jordane de Soria ile birlikte kurduk. Benim annem Türk, babam Fransız.

Paris, İstanbul ve Boston’daki şirket birleşmelerinde avukat olarak 5 yıl boyunca çalıştım. 2002’de L’Oreal’e transfer oldum ve Ortadoğu bölgesinin hukuk bölümünün iş geliştirme direktörü olarak görev aldım. Eşim Jordane da Fransız. İş geliştirme ve Avrupa kıtasının  yeniden yapılandırılmasından sorumlu avukat olarak 9 yıl boyunca JP Morgan-Londra ve Paris’te çalıştı. Çalıştığımız şirketlerde ayrı ayrı birçok proje geliştirdikten sonra kendi işimizi kurma kararı aldık. İstanbul özel ve profesyonel nedenlerden dolayı her ikimiz için de doğal bir tercih oldu. Şehrin dinamizminden ve enerjisinden ilham alarak, ülkenin ekonomik gelişimi sonucu ortaya çıkan yeni akımları yakalama kararı aldık.

 

Site yayın hayatına ne zaman başladı? Yayın öncesi ne tür bir altyapı çalışması yapıldı?

2006 sonbaharında gerçekleştirdiğimiz pazar araştırmasının 1.5 yıl sonrasında müşterilerimize hizmet vermeye başladık ve 3 farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Fransızca) bir web sitesi hazırladık. Hem estetik bir görüntüye sahip, hem de çiftler, davetlileri ve üye kuruluşlar için kullanımı kolay ve detaylı müşteri hesabı yönetim özelliklerine sahip bir site olması gerekiyordu. Tüm altyapı çalışması Fransa’da gerçekleştirildi, web sitesi uzmanlarımızla yaptığımız işbirliğinden çok memnun kaldık.

 

Sitenizin işleyiş biçimi nasıl?

İş modelimiz gayet basit. Gelin ve damat adayları sofra dünyası, iç dekorasyon, beyaz eşya, mutfak gereçleri, görüntü ve ses, fitness, seyahatler ve sanat galerisinden oluşan 8 ürün grubu, Christofle, Mudo Concept, Jumbo, Electrolux gibi seçkin 60 markanın içinden online hediye listelerini Romeo&Juliet uzmanlarımıza danışarak oluşturuyorlar. Listelerini onlar adına biz yönetiyoruz. Yakınlarını www.romeovejuliet.com internet sitesine davet ediyorlar. Dilerlerse, biz onlar adına istedikleri kişilere e-davetiye ile ulaşıyoruz ya da davetiyelerinde Romeo&Juliet sitesine yönlendiriyorlar. Çiftlerin davetlilerini listeden seçim yaparken yönlendiriyoruz. Davetliler, sitemize girerek çiftlerin listesinden hediyelerini seçiyorlar ya da istedikleri tutarda katkıda bulunuyorlar. Davetliler tarafından seçilen hediyeler gelin ve damada gönderilmiyor. Düğünden sonra çiftler İstanbul, Ankara, İzmir veya Bursa’da yer alan 30 mağazadan Romeo&Juliet hediye kartlarıyla ya davetlilerin seçtikleri hediyeleri alıyorlar ya da listelerinden bağımsız olarak istedikleri başka hediyeleri seçebiliyorlar. Düğün tarihlerine kadar çiftler için seçilen hediyelerin tutarı minimum 9.000 liraya ulaştığında kartlarına Romeo&Juliet’ten hediye olarak 450 lira yükleniyor!

 

Kişiler neden Romeo ve Juliet’i tıklasınlar? Sunduğunuz ayrıcalıklı hizmetler neler?

Romeo&Juliet hediye servisinin misyonu evlenen çiftlere 3 ana avantaj sağlamak: Çeşitlilik, esneklik-özgürlük ve kolaylık. Çeşitlilikten kastımız, Romeo&Juliet hediye servisi evlenecek çiftlerin aynı evlilik hediyesi listesinde Türkiye’nin farklı noktalarına yayılmış Christofle, Jumbo, Mudo Concept ve YKM gibi seçkin 30 mağaza arasından, 8 farklı ürün grubundan seçim yapmalarını sağlıyor. Esneklik-özgürlük diyoruz, çünkü Romeo&Juliet hediye servisi çiftlere ve davetlilere sınırsız özgürlük sunuyor. Çiftler dilerlerse listelerindeki hediyeleri alıyorlar, dilerlerse üye mağazalarımızda farklı seçimler yapabiliyorlar. Örneğin, listelerinde sadece sofra dünyası veya dekorasyon ürünleri olan müşterilerimiz var ama düğünden sonra plazma TV almayı veya Maldivler’de balayına gitmeyi tercih edenler oluyor! Davetliler ise, bütçelerine göre seçim yapma özgürlüğüne sahip. Bu durumda yüksek fiyatlı bir ürünü tek bir davetli almayıp, isterse bu ürün için sadece istediği oranda bir katkıda da bulunabiliyor. Kolaylık ise bir başka özelliğimiz. Çiftler hediye listelerini online olarak oluşturabiliyorlar, ayrıca hem çiftler hem davetlileri hediye listesine 7/24 internet üzerinden ulaşabiliyorlar. Çiftlerin Romeo&Juliet’i tercih etmelerinin bir başka nedeni de ücretsiz bir servis olması.

 

Ürünler, markalar ve anlaşmalı mağazalar?

Sofra dünyası, mutfak gereçleri, beyaz eşya, iç dekorasyon,  görüntü ve ses, fitness, seyahatler & spa, sanat galerisinden oluşan 8 ayrı ürün grubunu kapsayan 30 mağaza ve 60 marka ile özel anlaşmalar imzaladık. Jumbo, Mudo Concept, Habitat, Electrolux, Christofle, Luxuria, Idee Travel, Villeroy&Boch, YKM, Tefal markalarımızdan bazıları.

 

Hediye listeleri hangi fiyat aralıklarında oluşturuluyor?

Çiftler listelerine 30 liradan başlayıp binlerce liraya uzanan geniş bir fiyat aralığında farklı ürün ve hizmet alternatiflerini dahil edebiliyorlar. Böylece kendileri hayallerindeki hediyelere sahip olabiliyorlar, farklı bütçelere sahip davetliler de çiftlerin listelerinden diledikleri hediyeleri seçebiliyorlar.

 

Hediye listesi servisini kimler kullanıyor, ya da başka bir deyişle hedef kitleniz?

Hediye listesi servisimizi ilk olarak üst A segmentindeki müşterilere sunduk ve Romeo&Juliet üst A segmentinin bir hayli ilgisini çekti, bazıları yurtdışından evlilik hediyesi servisi kavramını biliyorlardı. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda gördük ki sadece üst A segmenti değil farklı segmentteki evlenecek çiftler de Romeo&Juliet’ten hediye listesi oluşturmak ihtiyacında ve aynı seçim özgürlüğü ile hizmet kalitesi arayışındalar. Üye markalarımızı üst A segmentinin dışındaki segmentlere hitap edecek şekilde genişletiyoruz. Böylece müşterilerimiz aynı listede daha fazla marka ve mağazanın ürünlerine yer verebiliyorlar. Tüm müşterilerimizin ortak bir özelliği ise aynı düşünce yapısına sahip olmaları, hayallerini ifade etmeleri. Bir evlilik hediyesi listesinden daha zarif ne olabilir ki!

 

Peki ya Türkiye için yeni olan bu uygulamadan nasıl geri dönüşler aldınız?

Müşterimiz olan çiftler sunduğumuz ayrıcalıklı hizmetten çok memnun kalıyorlar ve yakın çevrelerine mutlaka tavsiye ediyorlar. Tavsiye üzerine kazandığımız çok sayıda müşterimiz oluyor. Geçen yıl 100 hediye listesi açma başarısını gösterdik ilk yılımız olmasına karşın, bu yıl kendimize daha zorlu hedefler belirledik. Geçen yılki lansmanımızın geri dönüşleri çok başarılı oldu. Reina’daki lansman partimize katılım yüksekti, sağlam ilişkiler kurma fırsatımız oldu. Türkiye’de ağızdan ağza pazarlamanın etkisi çok güçlü. Alem, Perfect Wedding, Cosmopolitan, InStyle, Beyaz Butik ve başka bilinen, okunan dergilerde de yer alıyoruz. Aynı zamanda üye kuruluşlarımızdaki vitrin etiketleri ve diğer tanıtım görselleri sayesinde bilinirliğimizi artırıyoruz. İstanbul dışında Ankara, İzmir ve Bursa’da da üye mağazalarımız mevcut. Bu sayede bu illerdeki müşterilerimizin de ihtiyaçları karşılanmış oluyor.

 

Bu konu ile ilgili ve Türkiye için yeni bir iş modeli olabilecek başka işler yapmayı planlıyor musunuz?  

Daha önce de belirttiğim gibi, her ne kadar Romeo&Juliet çok yeni bir girişim olsa da, başarılı bir iş modeli yarattık. Romeo&Juliet'in gücü yalnız başarılı iş modeline değil, aynı zamanda seçkin markaların yer aldığı üye ağının kalitesine de dayanıyor. Üye ağımız ile birlikte yarattığımız değer kurumsal hizmetlerde önde gelen markası Ticket Restaurant® ile dünya lideri olan Accor Services Türkiye'nin de dikkatini çekti. Kurulduğu 1992 yılından bugüne Accor Services Türkiye'nin temel işi Ticket Restaurant kart ve kuponları ile öğle yemeği hizmeti sunulmasıydı. Accor Services Türkiye yakın zaman önce, uluslararası alanda 20 yılı aşkın tecrübeye sahip olduğu kurumsal teşvik ve ödüllendirme pazarına Ticket Compliments hediye kuponları ile giriş yapma kararı aldı. Güçlü bir üye ağının başarı için temel teşkil ettiği teşvik ve ödüllendirme pazarına hızlı bir giriş yapabilmek amacıyla, Accor Services Türkiye Romeo&Juliet'i satın alarak mevcut üye ağından faydalanma avantajına sahip oldu. Bu yeni oluşumla birlikte, Ocak 2009 itibarıyla, Romeo&Juliet Accor Services'in ‘çok mağazalı hediye kartı çözümleri’ne yönelik son tüketiciyi hedefleyen ürünü, Ticket Compliments® ise ‘teşvik ve ödüllendirme çözümleri’ne yönelik kurumsal hediye ürünü olarak konumlandırıldı. Ticket Compliments® hediye kuponları ile Accor Services Türkiye, firmalara çalışanlarını, dağıtım ağlarını ve müşterilerini teşvik etmeleri ya da ödüllendirmeleri için benzersiz, pratik bir çözüm sunuyor. Ticket Compliments® ürününü ayrıştıran en temel nokta, çok markalı ve çok mağazalı üye ağından seçim yapma özgürlüğü sağlaması. Ticket Compliments® hediye kuponları ilk olarak, giyim, ayakkabı ve aksesuar ürünleri satan mağazalarda geçerli olan ‘Fashion’ alt markası ile pazara sunuldu. Çok yakın zamanda, farklı üye ağlarında geçerli olacak yeni alt markalar takip ediyor olacak.

 İçinde bulunduğumuz zorlu ekonomik koşulları dikkate aldığımızda, kurumsal müşterilerimize teşvik ve ödüllendirme amaçlı sunduğumuz hediye çözümü, firmalara katma değer sağlayarak daha verimli iş sonuçları almalarına önemli katkıda bulunurken, aynı zamanda herkes için cazip olan bu ürünle fark yaratmalarını sağlayacak.

 

Çiftlerin Romeo&Juliet’i tercih etmesinin bir nedeni de ücretsiz bir servis olması.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler