Ritim Hediyelik

Yayın tarihi: 09.09.2009
Ritim Hediyelik,

Ritim Hediyelik

 

Tarihi mirasın izinde…

 

 

Asırlar boyunca Anadolu birçok uygarlığın beşiği oldu. Her uygarlık, kültürünü ve eserlerini topraklarımıza bıraktı. Bugün üzerinde yaşadığımız Anadolu toprakları insanlık tarihinin en zengin kültür mirasına sahip… Bu görkemli miras, birçok alanda üretim yapan firmaya olduğu gibi, Ritim Hediyelikin koleksiyonlarına da ilham veriyor.


1979 yılından bu yana bu zengin tarihi mirasın en gözde ürünlerini müze ve koleksiyonlardan günışığına çıkararak yeniden yorumlayıp çağdaş yaşama kazandıran Ritim Hediyelik, oluşturduğu konseptiyle hediye sanatına özgün imzasını atıyor.

Ritim Hediyelik, 3000 metrekarelik üretim alanında 45 çalışanıyla, yurtiçinde 400'ü aşkın satış noktası ve zincir mağazaya; setlerden şamdanlara, çerçevelerden lambalara, seramiklerden Edirne işlerine ve tombaklara uzanan ürün yelpazesini el işçiliğiyle sunuyor.

Ritim Hediyelik’in hedef kitlesini A ve A+ olarak belirlediklerini söyleyen firma sahibi Musa Akdoğan; “Dünyada kriz yaşanırken Ritim Hediyelik olarak planlarımızdan ve aldığımız kararlardan vazgeçmeden müşterilerimize daha iyisini verebilmek için bilgi, beceri ve tecrübelerimizi kullanıyoruz. Üretimde küçülmeye gitmeden kaliteyi yükseltmek için personelimize bu dönemde eğitim verdik ve Ar-Ge çalışmalarımızı artırdık,” dedi.

Alacahöyük’teki kazılarda günışığına çıkan 16. ve 17. yüzyıla ait seramikleri Kültür ve Turizm Bakanlığı için aslına uygun olarak üreten Ritim Hediyelik’in diğer yeniliklerini ve hediyelik sanatının inceliklerini Musa Akdoğan’a sorduk…

 

 

Ritim Hediyelik ürünleri ve ürün grupları nasıl oluşturuluyor?

Mimar Sinan Üniversitesi mezunu tasarım grubumuzla birlikte bir konsept oluşturuyoruz. Konsepti belirledikten sonra, üzerinde çalışılacak desen, motif ve formlara karar veriyoruz. Her konsept, tarihi bir dönemi yansıtır. Ürünlerde hangi dönem işlenecekse o dönemle ilgili araştırmalar yapılır. Araştırma safhasında müzelerden, saraylardan ve tarihi yerlerden faydalanıyoruz. Belirlediğimiz döneme ait motif ve bezemeleri alıyoruz ve bunların tarihini araştırıyoruz. Daha sonra çizim aşaması geliyor. Bu aşamada, motiflerin ürüne nasıl uygulanacağına karar veriyoruz. Böylece konsepti oluşturuyoruz. Buradaki amacımız; tarihimizi ve kültürümüzü yaşatmak için Osmanlı ve Selçuklu İmparatorluğu dönemindeki motifleri stilize ederek kullanım fonksiyonu olan farklı objelerde kullanıp kişilerin kültürel gezileri sırasında görüp hatırladıkları tarihimizi evlerine taşıyıp devamlı hatırlanmasını sağlamak ve tarihimizi ve kültürümüzü yaşatmak.

 

Ürün tasarımlarınızda geleneksel motifleri aynen mi uyguluyorsunuz?

Uyarlama yapıyoruz, çünkü; birebir uygulamak bazen zor oluyor. Belirlediğimiz motifleri stilize ediyoruz. Günlük kullanım fonksiyonuna göre desenleri ürünlerin üzerine uyguluyoruz.

 

Kendi alanınızdaki yenilikleri, trendleri takip ediyor musunuz?

Dünyada ve Türkiye’de neler yapıldığını, biz kullanamasak da hangi renklerin kullanıldığını takip ediyoruz. Yeni çıkan objelere göre yan ürün tasarlıyoruz. 2009 için duvar saati koleksiyonu hazırladık. Yine Anadolu medeniyetlerden esinlenerek, Swarovski taşlı bir konsept oluşturduk.

 

Türk insanı hediye vermekten hoşlanıyor mu?

Son dönemde hoşlandığını söyleyemem. Müşterilerimiz ürünlerimizi daha çok kendileri için almayı tercih ediyor. Ürünlerimiz gösterişli olduğu için, bunları kendi evlerinde görmek, kullanmak istiyorlar. Hediye vermek de, almak da güzeldir aslında, ama şu anki şartlar biraz bunlardan uzak.

 

Ürünlerinizi tüketiciler nerelerde bulabilir?

Ritim Hediyelik ürünlerine seçkin zücaciyeler dışında, T.C. Kültür Bakanlığı satış noktalarında, Tepe Home mağazalarında, Çırağan Kempinski Oteli ve Havaalanı Dış Hatlar terminalindeki özel standımızdan ulaşılabilir.

 

Ürünlerinize yurtdışından talep var mı?

Yeni girdiğimiz uluslararası pazarda kısa zamanda büyük ve önemli gelişmeler kaydettik. Amerika, Almanya, İspanya, Malta ve İngiltere’ye ihracat gerçekleştirdik. Ürünlerimiz özellikle Orta Doğu’dan talep görüyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai, Bahreyn, Ürdün, gibi ülkelerle önemli yurtdışı bağlantılarımız devam ediyor.

 

Ritim Hediyelik, toplumsal olaylara ve sosyal sorumluluk projelerine nasıl bakıyor?

Bize gelen sosyal sorumluluk projelerini hiçbir zaman geri çevirmedik. Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı ile uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Düzenledikleri yardım amaçlı konserlerde sahne alan sanatçıların hediyelerini biz hazırlıyoruz. Açık artırmaya çıkaracak objeler de veriyoruz. Türk Kalp Vakfı ve Türk Böbrek Vakfı ile çalışmalarımız oldu.

Magazin Gazetecileri Derneği’nin düzenlediği törenle medyanın da desteklediği sosyal sorumluluk projelerinde emeği geçenlere ‘Başarı Ödülleri’ verildi. MGD’nin bu organizasyonunu sponsor olarak destekledik. Türkiye Engelliler Vakfı’nın 8 Mart 2009 tarihinde düzenlediği Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın da katıldığı yardım gecesine Ritim Hediyelik olarak vakfa bağışlamış olduğumuz tablo açık artırma ile satıldı. Tablo satışından elde edilen 50 bin Amerikan dolarının tamamı Türkiye Engelliler Vakfı’na bağışlandı.

www.ritim.com.tr

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler