MONETA Yanmaz -Yapışmazları Yeniden Yorumları

Yayın tarihi: 09.09.2009
Yiyecek pişirme konusunda yılların deneyimi ve uzmanlığına sahip olan İtalyan marka Moneta, kurulduğu günden bu yana sadece tencere, tava ve pişirme gereçleri üretimiyle uğraşıyor

Moneta yanmaz-yapışmazları yeniden yorumladı

 

Pişirme gereçlerinin ünlü İtalyan markası Moneta, bu alandaki uzmanlığının bir sonucu olarak çıkan ve tamamen doğal bir ürün olan yeni yanmaz-yapışmaz ürünü Ceramica ile şimdiye kadarki tüm alışkanlıkları kökten değiştirmeye hazırlanıyor.

 

Yiyecek pişirme konusunda yılların deneyimi ve uzmanlığına sahip olan İtalyan markası Moneta, kurulduğu günden bu yana sadece tencere, tava ve pişirme gereçleri üretimiyle uğraşıyor. Bütün kazanımlarını yeni yatırım ve Ar-Ge için kullanan Moneta, lezzette mükemmelliğe ulaşmayı amaçlarken, kullanımda kolaylık sağlayarak kullanıcılarının hayatlarına kalite katıyor. Moneta’nın pişirme gereçleri üzerine olan uzmanlığının ve önem verdiği Ar-Ge çalışmalarının son meyvesi ise Ceramica… Geçtiğimiz Şubat ayında Frankfurt Ambiante Fuarı’nda lansmanı yapılan Ceramica ürünleriyle firma, şimdiye kadarki alışkanlıklarımızı kökten değiştirmeyi hedefliyor.

 

Devrim Niteliğinde Buluş

“Ceramica, pişirme gereçlerinde devrim niteliğinde bir buluş” diyor Moneta Türkiye Genel Koordinatörü Ece Karadayı… Peki, Ceramica’yı bu kadar önemli kılan özellikler neler?

Her şeyden önce Moneta’nın birkaç yıldır üzerine çalıştığı Ceramica, tamamen doğal bir ürün. Adından anlaşılacağı üzere topraktan gelen seramik-porselen bazlı bir ürün olan Ceramica’nın en önemli özelliği doğal olması ve kimyasal hiçbir madde içermemesi. Hammaddesi  nedeniyle son derece sert olan bu malzemenin formülü, teknolojisi ve tüm hakları Moneta firmasına ait. Malzemenin bu sertliği beraberinde dayanıklılığı getiriyor ve ürün kolay kolay çizilmiyor, çizilse bile kullanım ve sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmıyor. Bu özel malzeme, ısı iletkenliği en üst seviyede bir metal olan alüminyum üzerine kaplanıyor. Ürünün bu kadar ayrıcalıklı olmasının sebeplerinden biri de nanoteknolojiyle üretilmiş olması. Moneta Türkiye Genel Koordinatörü Ece Karadayı, Ceramica serisinin ortaya çıkışını şöyle anlatıyor: “Günümüze gelene kadar birçok şey gibi pişirme gereçleri de bir evrim geçirdi. Alüminyumla başlandı, arkasından kaplamalar geldi. Emaye kaplama sağlıklı ancak dayanıklı değildi. Halen kullanılan çelik ürünler geldi, sağlam olmasına karşın yapışmazlık ihtiyacını gideremedi. Sonra da teflon ürünler bu ihtiyacı karşıladı. Yanmaz-yapışmazlarla ilgili de son yıllarda yenilik arayışları vardı. Hep daha iyiye doğru arayışları devam ederken Moneta bu ürünleri sundu. Moneta bu ürünün çalışmalarına birkaç yıldır yapıyordu. Bulaşık makinesi, sürtünme vs. testleri ve çeşitli deneyleri son derece gizli yürütüldü. Ve sonunda bu çalışma Şubat ayında Ambiante Fuarı’nda duyuruldu. Hemen akabinde Türkiye’ye geldi ürün ve bayilerde raflara konuldu.”

 

İstenilen Isıda Pişirme Kolaylığı

Moneta’nın Ceramica ürünleri doğallığı ve sağlamlığı dışında kullanıcılarının işini kolaylaştıracak birçok avantaj sunuyor. Ceramica ürünleri termal şoka maruz kaldığında herhangi bir sorun yaratmıyor. Genelde diğer kaplamalı ürünlerde; termal ani şoklarda, özellikle sıcaktan soğuğa aniden sokulduğunda kaplamayla ana malzeme aynı anda reaksiyon veremediği için kabarmalar yaşanabiliyor. Ancak Ceramica’nın üzerine kaplanan malzemeyle tekvücut olduğu için termal şoklarda sorun yaşanmadığı belirtiliyor. Öte yandan her ne kadar kullanıcı pek dikkate almasa da teflon ürünlerin çok yüksek ısılarda kullanılmaması tavsiye edilirken, Ceramica için istenen ısılarda gönül rahatlığıyla kullanabilme garantisi veriliyor. Isıya çok dayanıklı olan bu ürün, sağlık açısından da bir tehlike teşkil etmiyor. Bununla birlikte pişirmesinin de çok ayrıcalıklı olduğu belirtilen Ceramica’nın, yanmaz-yapışmazlardan farklı olarak lezzet ve pişirme performansında da bir üstünlük sunduğunun da altı çiziliyor. Hangi pişirme gereci olursa olsun, evhanımlarının dikkat ettiği en önemli konulardan biri de kuşkusuz ürünün temizlenebilirliğidir. Sert malzemesi nedeniyle temizliği çok kolay olan Ceramica’nın temizliği de oldukça kolay yapılabiliyor. Sert olduğu için ürüne kolay kolay zarar verilemediğini belirten Ece Karadayı, bulaşık makinesinin paslanmaz çeliğe bile zarar verdiğini, ancak Ceramica’nın porselen tabaklardaki gibi makinede hiçbir şekilde zarar görmediğini söylüyor ve ekliyor: “İçindeki salçalı yemeği başka bir kaba boşaltın kayıp gidiyor sanki yıkanmış gibi…”

 

Sektör açısından yeni bir ürün ve yeni bir teknoloji olan Ceramica için Moneta, İtalya’daki tesislerinde ciddi bir yatırım gerçekleştirmiş. Bu işe önemli bir yer ayıran, teknoloji ve üretim alt yapısı hazırlayan Moneta, Ceramica’nın çeşitli ürün gruplarında seri üretimini gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de şu an raflarda yerini alan ürün serisi: Ceramica-01. Tava, tencere, derin tencere ve gril tavasından oluşan bu seri, özellikle Türk kullanıcıların en çok tercih ettiği gereçlerden oluşturulmuş ve bu teknoloji o yüzden Moneta tarafından ilk etapta bu ürünlere uygulanmış. Avrupa’da ise ürünün pazarlama stratejisi öncelikli olarak çevre dostu olma özelliği üzerine kurulmuş. Çünkü Ceramica çok düşük ısılarda üretildiği için üretim aşamasında çok düşük karbondioksit salınımının ortaya çıktığı belirtiliyor. Bu beraberinde bir enerji tasarrufu da sağlıyor. Avrupa’da tüketici alışkanlıkları araştırmalarının kullanıcının üründe ilk veya ikinci sırada baktığı konunun çevre dostu olma özelliği olduğunu söyleyen Ece Karadayı, ürünün tüm avantajlarının Avrupalı için sonraki sıralarda yer aldığını ve çevre konusunun Avrupa ve dünyada çok önemli bir kriter olduğunu ifade ediyor.

 

50 Mağazada Yerini Aldı

Moneta’nın Ceramica_01 serisi Türkiye’de şu an 50 mağazada satışa sunuluyor. Çeşitli kampanyalarla bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artması hedefleniyor. Ürünün reklam ve tanıtım çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirten Karadayı, hanımlara ulaşacak mecralarda ürünlerin tanıtımlarını yaptıklarını, sektörel yayınlarda yer aldıklarını ve böylelikle tüm alışkanlıkları değiştirecek bur ürünü Türk kullanıcılara anlatmak istediklerini söylüyor. İtalya ve Avrupa’ya bakıldığında müşteri memnuniyetinin ve talebin çok fazla olduğunu ifade eden Karadayı, Türkiye’de de deneyimli birçok müşterilerinin hiç tereddütsüz bu ürünü tercih ettiklerini belirtiyor. Türkiye’de kısa zamanda kullanıcılardan da çok olumlu geri dönüşler aldıklarını söyleyen Karadayı, “Şu an İstanbul’un birçok yerinde, Adana, Ankara, İzmir ve bazı illerimizde ürünler raflardaki yerlerini aldı. Bu çok özel bir ürün ve market ürünü değil. Zaten biz Moneta olarak tüm ürünlerimizde, market ve mağaza ürünlerimizi ayırmaya özen gösterdik. Şimdiye kadar bunu başarıyla götürdük ve bundan sonra da devam ettireceğiz. Bu yıl itibariyle yetkili Moneta satıcısı uygulamasına geçeceğiz. Yoğunluklu olarak bizim ürünlerimiz satan bayilerimize böyle bir ayrıcalık tanıyacağız. Ceramica Türkiye’de ilk ve tek olan bir ürün. Bu ürünün tüm hakları dünya üzerinde Monetaya ait. Bunu tercih eden zücaciye mağazaları da bunu satan ilk ikişer olacaklar ve ilk olmanın avantajlarını yaşayacaklar. Artık hanımların ‘Ben doğru tencerede mi yemek pişiriyorum?’,  ‘Neyi kullanmalıyım, hangisi iyi ve sağlıklı?’, ‘Çocuğumun muhallebisini, köftesini nede pişireceğim?’, gibi kaygılarını tamamen giderecek olan bir ürün Ceramica… Kafasında teflonla ilgili soru işareti olan evhanımları için bu sorular, bu ürünle bitiyor. Her şeyden önce yanmaz-yapışmaz özelliğiyle teflonu karşılamış oluyor. Teflonun dikkatli kullanıldı takdirde hiçbir zararı olmadığını sürekli vurguluyoruz. Ama hala tereddüt eden kullanıcılar için Ceramica ideal bir ürün. Paslanmaz çelik veya başka ürünlere göre de birçok avantajı var. Çünkü öncelikle herhangi bir kimyasal madde içermiyor. Dayanıklı, sert, kolay temizleniyor ve çizilmiyor. Çizilse bile sağlık açısından bir tehlike oluşturmadığı gibi özelliğini de kaybetmiyor ve kullanmaya devam edebiliyorsunuz” diye konuşuyor.

www.monetaturkey.net

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler