Bakır Dunyası

Yayın tarihi: 09.09.2009
2009 Ocak ayı itibariyle hizmet vermeye başlayan Bakır Dünyası, adının da hakkını vererek müşterilerine bakır denildiğinde akla gelebilecek her çeşit ürünü sunuyor

Bakırın binbir formuyla Bakır Dünyası

 

Ocak ayından bu yana Eminönü’nde hizmet vermeye başlayan Bakır Dünyası, müşterilerine cezveden sahana, çaydanlıktan kahvedanlığa kadar bakırın akla gelebilecek her türlü formunu sunuyor. Bakır geleneğini yaşatabilmek için bakırı iyi bilmek gerektiğini vurgulayan firma sahibi Zekeriya Ateş, bakırla huzur bulduğunu söylüyor.

 

Ocak ayı itibariyle Eminönü’nde hizmet vermeye başlayan Bakır Dünyası, adının da hakkını vererek müşterilerine bakır denildiğinde akla gelebilecek her çeşit ürünü sunuyor. Firma sahibi Zekeriya Ateş, Bakır Dünyası olarak yeni bir marka olmalarına rağmen otuz yıla yakın bir süredir bakırla ilgilendiğini söylüyor.

Altı yıldır Baran Bakır markasıyla Eminönü’nde, daha küçük çapta bir mağaza ve daha az ürün çeşidiyle sektörün içinde yer alan Zekeriya Ateş, ürün çeşidini artırarak Bakır Dünyası’nı hayata geçirmiş. Yine Eminönü’nde yer alan yeni mağazayı; hem çevreyi iyi bildikleri, hem de müşteriler tarafından bu bölgede tanındıkları için tercih etmiş: “Konum ve yer olarak burada olmaktan çok memnunuz. Baran Bakır olarak da bizi burada tanıyorlardı zaten. Bakır için çok uygun bir yerdeyiz. Mağazamız Bakır Dünyası ismine yakışır biçimde oldukça büyük ve geniş.”

Polis memuru olarak yıllarca Kahramanmaraş’ta görev yapan ve bakırla orada tanışan Zekeriya Ateş, emekli olduktan sonra bakırla ilgilenmeye karar vermiş, “Maraş’ta görev yaptığım yerde bakırcılık çok gelişmişti. Benim de çok ilgimi çekiyordu. Yemekleri bakır kaplarda pişirmeye başladım. Pişirmesi çok keyifliydi ve tadı çok güzel oluyordu. Eskiye has bir gelenek bakır, bunu yaşatıyor olmak da ayrı bir keyif. Dedelerimiz neden yüz yaş üzerine kadar yaşamışlar bakırla pişirilen yemekleri tadınca anlıyorsunuz.”

 

“Bakır İnsanlarla Konuşur”

 

İnsanların bakır hakkında pek çok şeyi yanlış bildiklerine dikkat çeken Zekeriya Ateş, önemli olanın bakırı doğru biçimde kalaylamak olduğunu dile getiriyor. Kurşun kalayla kalaylanan ürünler hem sağlıksız, hem de kısa ömürlü oluyor. Bakır Dünyası tarafından yapılan saf kalaylama işlemi sayesinde bakır tencere ve tavalarınız bir buçuk yıla kadar sağlıkla kullanılabiliyor. Ateş: “Bakır ürünler son derece sağlıklıdır. Bakır insanlarla konuşur diyebilirim. Oksitlenir, zehirlenmeye sebep olabilir deniliyor oysa yemek, bakır kap içinde bayatlayıp bozulduysa o zaman oksitleniyor. Yani bakır kabınız size ‘bu yemek bayat, yemeyin’ diyor. Çelik ya da teflon ürünlerde yemeğin sağlıklı kalıp kalmadığını anlayamazsınız. Dünyada birinci sırada altın sonra gümüş, üçüncü olarak da bakır gelir. Bakır çok kıymetli bir madendir. Bakırın en kötüsü, en iyi çelikten daha iyidir bana sorarsanız.

Gerçek kalayla kalaylanan bir ürün 1.5 sene dayanır ve son derece sağlıklıdır,” diyor.

Zekeriya Ateş, özellikle son yıllarda bakıra olan talebin arttığını dile getiriyor.

Süleymaniye Camii çevresinde bulunan pek çok meşhur turistik restoran, pişirme kaplarını Bakır Dünyası’ndan temin ediyor. Ateş, restoranlara verdikleri ürünlerin kalaylama sürelerini de takip ettiklerini ve düzenli olarak ürünleri kalayladıklarını anlatıyor.

 

Bakırdan Süsler

 

Bakır Dünyası’nın ürün gamı oldukça geniş… Yumurta sahanları, tencere ve tavalar, cezveler, kahve fincanları gibi klasik ürünlerin yanısıra pek çok bakır süs eşya da bulunuyor: “Vazolarımız, büyük ibriklerimiz, mini çaydanlıklarımız var. Turistik eşya olarak sattığımız çok fazla ürünümüz bulunuyor. Mutfakta kullandığımız pek çok eşyanın minyatür boyutlarını özellikle turistler süs eşya olarak almayı çok seviyorlar. Ayrıca özel siparişlerle farklı ürünler de çalışabiliyoruz. Elimizde mevcut olmayan bir çeşit istenirse hemen yapıyor ve ürün gamımıza ekliyoruz. Bakır Dünyası, bu sayede çok büyüdü diyebilirim. Çok fazla çeşit olmasını istedik. Biz gelen müşterilere perakende satış da yapıyoruz. Ayrıca Kapalıçarşı’da, Mısır Çarşısı’nda bulunan pek çok dükkana ürün veriyoruz. Film ve dizi setlerine de ürün kiralıyoruz.”

Bakır Dünyası’nın Gaziantep, Kahramanmaraş ve İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde imalathaneleri bulunuyor. Yoğun dönemlere göre çalışan usta sayısının artırıldığı imalathanelerde gerçek bakır ustaları çalışıyor.

Ateş’e en çok hangi ürünlerin ilgi gördüğünü sorduğumuzda, “Yumurta sahanları ve iskender tabakları birer klasik tabii. Pilavlık dediklerimiz kapaklı sahan ürünleri, ayran tasları, maşrafalar, tepsiler, kahve keyfi dediğimiz kahvedanlıklar çok talep görüyor. Kahve keyfi, kahve fincanı ve kapağından oluşuyor, yakın zamanda herkes sadece bu fincanlarda kahve içecek” diyor.

Zekeriya Ateş, ülkemiz topraklarında uzun yıllar öncesinden bugüne taşınan bakır geleneğini sürdürebilmek için kapsamlı bilgi sahibi olmak gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Benim bakır bilgim belki otuz seneliktir diyebilirim. Bakırın tarihçesi, bakır kapta pişen yemeklerin lezzet farkı, yararları, mikrop tutmama özelliği gibi konular üzerinde çok araştırma yaptım.

Bu işi yapabilmek için bakırın özelliklerini iyi bilmek gerekir. Ben bu mesleğe gönül verdim, bakırdan ürünler, bakırda pişen yemekler bana keyif veriyor, bakırla huzur buldum diyebilirim.”

 

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler