Modern Tasarimlariyle 30. Yilinda Canba Cam

Yayın tarihi: 09.09.2009
Canba ’nın sektördeki faaliyetlerinden kısaca bahsedebilir misiniz

Modern tasarımlarıyla 30. yılında Camba Cam

Geleneksel çizgisini değiştirmeden günümüz trendleri doğrultusunda modern tasarımlara imza atan Canba Cam, sektördeki 30. yılını kutluyor. Firmanın yeni ürünleri arasında Swarovski taşlarla süslü gözalıcı tasarımlar dikkat çekerken Glazze marka ürünler de bu yıl Canba Cam tarafından piyasaya sunuluyor.

30 yıllık tecrübesiyle kaliteli cam üretimini sürdüren Canba Cam, geleneksel çizgilere olan sadakatini, günümüzün modern tasarımlarıyla birleştiriyor. 1979 yılında Can Ticaret adıyla faaliyete geçen, kurulduğu günden bu yana kaliteli, şık ve dayanıklı cam üretimi yapmayı sürdüren firma, bu yıl 30. yaşını yepyeni tasarımlarıyla kutluyor.

Canba Cam’ın bu yılki yeni tasarımları arasında Swarowski taşlarla süslü gözalıcı tasarımlar dikkat çekiyor. Firma ayrıca Glazze markasının en güzel serilerinden yapılan bir seçkiyi de Türk tüketicilerle buluşturuyor.

El işçiliğiyle üretim yapan köklü firmayı ve yeni ürünlerini Canba Cam’ın Genel Müdürü Süleyman Baba ile konuştuk… Baba: “İşimizde yeni trendler, yeni çizgiler ve tasarım yönü ağır basan ürünler geliştirerek insanların beklentilerine cevap vermek durumundayız. Yeni tasarımlarımızda daha çok modern çizgilere, dünyada yükselen bir trend olarak görülen asimetrik şekillere ve farklı cam kalıplarına ağırlık verdik,” diyor.  

 

Canba’nın 30 yıldır sürdürdüğü faaliyetlerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

 

Kuruluşunun  30. yılını kutlayan firmamız hizmet verdiği zücaciye sektörünün ülkemizdeki en köklü markalarından biri konumundadır. Kurulduğu günden itibaren sadece cam ile iştigal eden ve cama değer katarak ivme kazandıran Canba, aynı çizgiyi geleceğe taşıma noktasında çalışmalarına devam ediyor. Dolayısıyla faaliyet alanımızın temel taşı camdır.

 

Bu yıl yeni ürünlerinizi tasarlarken nelere öncelik verdiniz?

 

Canba olarak geleneksel çizgimizi koruyarak kendimize özel bir konsept oluşturduk. Kültürel mirasımıza sahip çıkmayı bir zenginlik olarak görüyoruz ancak geleceği de en iyi şekilde görmek durumunda olduğumuzun bilincindeyiz. Geçen zaman hayatımızda birçok noktayı değiştirdiği gibi mutlaka bakışımızı, beklentilerimizi ve algılama özelliklerimizi de değiştiriyor. Dolayısıyla mutlaka işimizde yeni trendler, yeni çizgiler ve tasarım yönü ağır basan ürünler geliştirerek insanların beklentilerine cevap vermek durumundayız. Yeni tasarımlarımızda daha çok modern çizgilere, dünyada yükselen bir trend olarak görülen asimetrik şekillere ve farklı cam kalıplarına ağırlık verdik.   

 

Canba’nın yeni ürünlerinin özellikleri neler?

 

Canba üretiminde kullandığı bütün camlarda kalite standartlarına dikkat etmektedir. Çalışmalarımızda öncelikle kurşun içermeyen birinci kalite camlar kullanılıyor. Ayrıca

yaldızlama işçiliği yapılan bütün ürünlerde çift fırınlama ve iki kat yaldız işçiliği uygulanıyor. Doğal olarak bu durum maliyetlerimize yansıyor ve rekabet gücümüzü azaltan bir unsur gibi gözüküyor. Fakat uzun vadede düşünüldüğünde bu üretim şekli kaliteyi beraberinde getirdiğinden bir avantaja dönüşüyor. Canba ürünlerini satan seçkin noktalar bu bilince sahip. Ayrıca ürünlerimizde Swarovski kristal boncuklar kullanıyoruz. Kısacası imalatımızda hiçbir şekilde kaliteden ödün vermeden, piyasa ile rekabete girmeden, tamamen kendi özgün tasarımlarımızı yaparak işimize değer katmaya çalışıyoruz. Camda kalite standartlarını yükselten bir firma olduğumuzu belirten bir sektöre hizmet etmekteyiz. Bu bizlere daha fazla sorumluluk yüklüyor ve çalışma şevkimizi artırıyor.

Firmamızın vizyonu yeniliği takip eden değil, bizzat yeniliği yapan ve taklit edilen bir firma olmaktır. Dolayısıyla sürekli yeni tasarımlara imza atan, kurumsal yapısını geliştirerek tamamlayan, istihdam yaratmaya devam eden ve hiç durmadan büyümeye çalışan bir noktada bulunmaktayız.

 

Canba Cam ürünlerinin farkını nasıl tanımlarsınız?

 

Butik cam imalatı konusunda üretim yapan bir firma olarak gerek sektörümüze karşı gerekse tüketicilerimize karşı nasıl bir misyon üstlendiğimizin farkındayız. Ürünlerimizin farklılığı her şeyden önce kalite anlayışımızda kendisini gösteriyor. Kurulduğumuz günden itibaren kaliteyi bir yaşam şekli olarak benimseyen Canba Cam, sektörümüz tarafından hakettiği noktaya taşınmıştır diye düşünüyorum. Dolayısıyla bütün üretim kalemlerimizde kalite çizgisini en üst seviyede tutmaya ve ürünlerimize değer katmaya çalışmaktayız.

 

 

Diğer grup firmanız olan Glazze’den biraz bahsedebilir misiniz?

 

Glazze ev konsepti konusunda butik çalışmalar yapan ve bütün üretimini yurtdışı piyasalara veren ayrı bir grup firmamızdır. Yeni aldığımız bir kararla Glazze ürünlerini ülkemizin en seçkin noktalarında yakında satışa sunmuş olacağız. Çok kısa bir sürede Glazze ile ilgili çok farklı konuları konuşacağımızı ve Glazze’nin bir değer olarak sektörümüze çok şeyler katacağını düşünüyorum.

 

Yurtiçinde ve yurtdışında ürünlerinizle ilgili hedefleriniz ve pazarlama planlarınız neler?

 

Ürünlerimiz gerek yurtiçi gerek yurtdışında artan bir ivme ile tüketici ile buluşuyor. Hedefimiz tabiî ki öncelikle kalite çizgimizi muhafaza ederek doğru pazarlarda bulunmak, yaptığımız işin değerini bilerek tüketicilerimizin beklentilerine cevap veren tasarımlara imza atmak ve Türk Cam Sanatı’nı uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etmektir.

 

Türkiye’de son yıllarda en çok sözü edilen konular arasında markalaşma ve katmadeğerli üretime yönelik çalışmalar geliyor. Canba bu konuda nasıl bir strateji izliyor?

 

Ülke olarak markalaşma bilincine maalesef çok geç ulaştık. Bu durum üretim yapan bütün sektörlerde maalesef yıllarca kalitesiz, tasarım yönü olmayan ve daha çok taklide yönelik ürünlerin üretilmesine neden olmuştur. Bu tür çalışmalar ve taklit aşkı günümüzde de halen devam etmektedir. Bu durum tabii ki haksız rekabet oluşturmaktadır. Bizim gibi işine ciddi yatırımlar yapan, istihdam yükü taşıyan, kurumsallaşmış firmaların karşısındaki en büyük engel kayıtdışı çalışan, taklit üretim yapan firmalardır. Bütün bu engellere rağmen Canba,

markalaşma yolunda ciddi adımlarla yoluna devam etmektedir. Üretimimizde katma değerli ürünler ana iştigal konumuzu oluşturmakta olup, bu durum dünya üretim segmentinin iki yönünden birisini seçmiş olduğumuzun göstergesidir.

Tel: 0212 325 61 88

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler