Porland'in Cam Dunyasina Ozel Markasi;Fiamma

Yayın tarihi: 09.09.2009
⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪⨪

Porland’ın cam dünyasına  özel markası; Fiamma

 

Porland, horeca sektörü ve son kullanıcıya yönelik hazırladığı porselen ürünlerinin ardından cam ürünleriyle de masaüstünün vazgeçilmezleri arasına girdi. Cam grubu ürünlerini ‘Fiamma’ markası ile müşterilerine sunan Porland, bu kategori için dünyanın en büyük masaüstü cam üreticileri ile çalışıyor.

 

 

Fiamma, İtalyanca’da ‘alev’ anlamına geliyor… Porland, Fiamma markası için dünyanın en büyük masaüstü cam üreticileri ile çalışıyor. Kristal konusunda uzman İtalyan Accademia Luigi Bormioli ve Amerikan Libbey bu grupta öne çıkan firmalardan.

Porland’ın Fiamma markasını oluşturan cam kategorisinde; kristal kadehler, soda bardakları, dekorlu ve dekorsuz ayaklı bardaklar, şampanya, viski, bira, konyak, rakı, likör, martini, meşrubat ve su bardaklarının yanısıra karaflar ve dondurmalıklar da bulunuyor.

 

Porland Cam Ürün Sorumlusu Semiha Kan, Fiamma’nın tüketim dünyasına ilk ‘Merhaba’ deyişinin 2003 yılında patent hakkının alınmasıyla başladığını belirterek markanın gelişim sürecini şu sözlerle dile getiriyor; “2003 yılındaki çalışmaların ardından Fiamma markasını tüketiciyle buluşturmamız 2004 yılında gerçekleşti. Cam kategorisindeki atılım yılımız ise; 2007’dir. 2008’de de cam ürün gamımızın satışlarını geniş bir şekilde hem mağazalarımızda son kullanıcıya, hem de kurumsal satışımızla horeca sektörüne gerçekleştirmeye başladık.”

Porland, cam bardaklarının tedariğini dekorsuz olarak sağlıyor ve sofra takımlarındaki desenleri bardaklar üzerine uygulayarak Fiamma ile sofralarda tam bir konsept yaratıyor. Semiha Kan; “Müşterilerimizin ‘Yemek takımıma hangi bardağı uyduracağım?’ demelerine gerek kalmadan, biz onların yerine düşünerek, uygun ürünleri uygun takımlarla kombinleyerek, dekorlamalarını uyguluyoruz,” sözleriyle tamamlayıcı ürünler yaratmanın kullanıcı açısından önemli bir özellik olduğunu vurguluyor.

Bardak dekorlamada; kumlama, baskı, altın ve platin yaldızlama gibi farklı yöntemler kullanılıyor. Özellikle ev grubunda porselenle birlikte çatal-bıçak setlerini de göz önünde bulundurarak bütünsel bir konsept oluşturduklarını söyleyen Semiha Kan, cam kategorisinde bunlara eşlik edecek bardaklar için de en uygun dekorlamayı seçtiklerini ifade etti.

Porland, özgün tasarımlarıyla yarattığı birbirinden zarif ve estetik bu cam bardak takımlarını, on altı stüdyo mağazasında ve iki konsept marketinde satışa sunuyor. Ayrıca, birçok zincir market ve zücaciye mağazasında da Fiamma markalı ürünler tüketiciyle buluşuyor.

 

Ortak özellikleri; Estetik

 

Cam grubunu oluşturan Fiamma markalı her ürünün farklı özelliklere sahip olduğunu, fakat hepsinin en belirgin ortak özelliğinin; ‘Estetik’ olduğunu ifade ediyor Semiha Kan.

Bir sanat eserini bütünüyle değerlendirebilmek için doğru ışık ve çevreye ihtiyaç olduğu gibi, kaliteli bir şarabın benzersiz özelliklerinin tadını çıkarmak için de doğru kadehin seçilmesi gerekiyor. Her şarabın kendine özgü karakteristik farklılıkları var ve her şarap türüne özgü farklı tarzda kadehler tasarlanıyor. Bunların en güzel örnekleri de Fiamma markasının zengin ürün gamında yer alıyor.

 

 

Accademia Luigi Bormioli imzalı kristal bardaklar

 

Fiamma konsepti içinde yer alan Luigi Bormioli, yaklaşık on sekiz aylık bir test sürecinden sonra, sahip olduğu ileri teknolojiyle, kurşun içermeyen yeni bir cam tipi üretmeyi başardı. Bu yeni ürün, mevcut cam tipleri üzerine özellikle mekanik ve kimyasal özellikleri bakımından radikal bir ilerleme sağlayıp, optik özelliklerini de geliştiriyor. İleri teknolojik süreçler sonucunda elde edilen ve sonorite (ses dolgunluğu) endeksi (akustik) yüksek performanslı bir kristal camın tipik özelliklerine sahip bu yeni ürüne; SON.hyx adı verilmiş.

Accademia Luigi Bormioli kristal kadehlerinin en büyük avantajı; görsel olarak kristalin tüm özelliklerini taşımasına rağmen, kurşun yerine baryum içerdiği için insan sağlığına hiçbir şekilde zararlı değil. Olağanüstü parlaklığa, saydamlığa ve berraklığa sahip olan kristal kadehler; aynı zamanda mekanik şoklara ve bulaşık makinesinde yıkamaya karşı da dayanıklı.

 

Kadehler, esneme özelliğine sahip

 

Fiamma grubundaki kristal bardaklar, sert olma özelliklerinin yanında bir o kadar da esnek. Bu, baryumun verdiği bir özellik... Ayak kısmından tutup, haznesi sağa sola oynatıldığında, kadehler, esniyor… Bu nedenle bardaklar masada devrildiğinde ya da yıkama sırasında ayak ve hazne kısmının farklı açılara doğru esnemesi durumunda kırılmaya karşı dayanıklı. Özel olarak geniş yüzeyli tasarlanmış kadeh gövdelerinin geometrik şekli, şaraptaki oksijenasyon ve aroma konsantrasyonunun artışını kolaylaştırırken, difüzyonu en yüksek seviyeye çıkarıyor.

 

Soda grubu olarak tanımlanan ayaksız cam bardak grubu da, kristal kadehlerin sahip olduğu birçok özelliğe sahip. Fiamma’nın kristal grubunda yer alan tüm serilerinde, her içki türüne göre ‘özelleştirilmiş’ bardaklar bulunuyor. Cam Ürün Sorumlusu Semiha Kan, Porland’ın cam kategorisinin bundan sonraki hedefini; “Fiamma markası için kendi tasarımlarımızı yaratmak” olarak ifade ediyor…

www.porland.com.tr

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler