Sektor Fuarda Yeniliklerini Sundu Immib Tasarimciyi Bulusturdu

Yayın tarihi: 09.09.2009
Sektörün bahar buluşması İdeal Home Fuarı

Sektör fuarda yeniliklerini sundu

İMMİB tasarımcı ile sanayiciyi buluşturdu

 

Zücaciye ürünlerini de kapsayan İdeal Home 2009 Fuarı’nda firmalar yeni ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunarken, İMMİB standı fuarın ilgi odaklarından biri oldu. İMMİB standında geçen yıl ödül alan 24 tasarımın prototiplerini görüp, inceleme şansına sahip olan katılımcı ve ziyaretçiler, Orhan Irmak ve Oya Akman’ın sunumlarını da ilgiyle takip ettiler.

 

 

Zücaciye, ev tekstili ve çeyiz sektörlerine yeni bir soluk kazandıran İdeal Home Fuarı, bu yıl 14 -17 Mayıs tarihleri arasında Beylikdüzü’ndeki Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Zücaciye, hediyelik eşya, elektrikli ev gereçleri ve mutfak eşyalarını da kapsayan fuar, yerli ve yabancı birçok firmaya evsahipliği yaptı. Hem yurtiçi, hem de yurtdışından ziyaretçilerin ilgi gösterdiği fuarda, firmaların yeni ürünleri görücüye çıktı. Sektörün nabzının tutulması açısından önem taşıyan fuar, firmaların bayileriyle buluşmasına, bayilik ağlarını geliştirmesine, yurtiçi ve yurtdışında yeni açılımlar sağlamasına zemin hazırladı.
İdeal Home 2009 Fuarı ihracatçı, ithalatçı, üretici ve toptancı birçok firma ile binlerce müşteri grubunu buluşturdu. Birçok farklı ürün yelpazesinin ilk kez alıcıların beğenisine sunulduğu fuarda, ev tekstilinden hediyelik eşya ve dekoratif ürünlere, elektrikli ev aletlerinden sofra ve mutfak eşyalarına, halı, kilim ve battaniyeden, banyo ve mutfak aksesuvarlarına kadar pek çok ürün grubu yer aldı.

 

Fuar’da ilgi gören standlardan biri de Zücaciyeciler Derneği (ZÜCDER) ve Boyut Yayın Grubu’nun işbirliği ile yayımlanan ve sektörün nabzını tutan Zücaciye Dünyasına Fokus Dergisi’nin de tanıtıldığı ZÜCDER standı oldu. ZÜCDER tarafından tüm fuar boyunca ücretsiz olarak dağıtılan Zücaciye Dünyasına Fokus dergisi katılımcı ve ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Öte yandan ZÜCDER standında büyük ekranda yayınlanan Boyut Yayın Grubu’nun yapımcılığını üstlendiği ‘Çatahöyük’ten Günümüze Zücaciyenin Serüveni’ isimli belgesel de hem İstanbul, hem Anadolu’dan gelen sektör mensupları tarafından ilgiyle izlendi.

 

İMMİB Standına Yoğun İlgi

 

Fuar’daki İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) standı ise tasarımcı ile sanayicinin buluşmasına evsahipliği yaptı. Fuarda geçen yıl yapılan yarışmada ilk üçe giren tasarım ürünlerinin prototipleri sergilenerek, hem sanayicilerin, hem de tüketicilerin beğenisine sunuldu. İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları, geçen yıl 4 ürün grubunda gerçekleştirilmiş ve her kategoride profesyonel ve öğrenci olmak üzere toplam 24 ödül verilmişti. Fuar ziyaretçileri bu 24 ödüllü tasarımın prototiplerini görüp inceleme şansına sahip oldular. Ayrıca fuar süresince ödüllü tasarımların tasarımcıları da İMMİB standında bulunarak, katılımcılarla doğrudan iletişim kurma olanağı buldu. İMMİB standında, ürünleri ve portfolyolarıyla kendini tanıtmak isteyen tasarımcılara da yer verilerek tasarımcıyla, sanayicilerin yanısıra tüketicilerin de buluşması sağlandı. Öte yandan İMMİB standında düzenlenen seminerlerde ise tasarımın farklı boyutları ele alındı. Orhan Irmak ‘Marka ve Ambalaj Tasarımı’, Oya Akman ise ‘İnovatif tasarım ve küresel pazarda yeni trendler’ konulu birer sunum yaptı.

 

Orhan Irmak’ın Sunumu

 

‘Marka ve ambalaj tasarımı’ konulu bir sunum yapan Orhan Irmak, sunumunda markanın önemi, ambalaj tasarımı ve kapsamı, ambalaj tasarımı sürecinin yönetimi ve başarılı ambalaj tasarımı örnekleri gibi konulara yer verdi. Orhan Irmak’ın sunumundan bazı notlar:

 

1960’lara kadar markaların üstlendiği görev; tanımlama (ürünün ve üreticinin belirtilmesi) koruma (taklitlere karşı koruma) ve güven sağlama (ürünün kalitesine ve faydasına güvenin sağlanması) idi.

 

1960’lardan sonra markaların üstlendiği görev; ikna etme, görünür kılma ve yayımlama olarak değişiklik gösterdi. İkna etme; satın almayı tetikleyen nedenler arasında markayla duygusal bağlılığın da olduğuna dair tüketicinin inandırılmasıdır. ‘Bu benim markam…

Bu marka beni düşünüyor… Bu marka beni hep mutlu ediyor…’ gibi… Görünür kılma; markayı tercih etmede tüketicinin bilinçli olduğunun ve doğru yaptığının başkalarınca görünür olmasıdır. ‘Bakın, ben ne aldım… Bakın, ailemin sağlığını düşünüyorum… Bakın, ben aile ekonomisine katkı yapıyorum…’ gibi… Yayımlama; markaya karşı duyduğu duygusal bağlılık ile tüketicinin, aynı duyguları paylaşanlardan biri olduğunun herkese yayımlanmasıdır. ‘Ben de sizdenim…Sen de mi … aldın?…’ gibi…

 

Marka imajının tüketiciler tarafından nasıl algılandığı, ürünün kendisi kadar önem taşımaktadır. Çünkü marka; ‘Tüketicinin hafızasındaki yerdir’

 

Ambalaj; bir markaya ait bir ürünün satışına ve kullanımına yönelik olarak, saklama ve koruma fonksiyonları ile beraber ürüne ve markaya dair tüketiciye bilgi ve mesaj veren, ürünü ve markayı farklı kılan, tüketicinin ürünü ve markayı fark etmesini, istemesini ve satın almasını sağlayan bir iletişim aracıdır.

 

Tasarım Yönetimi; tasarımın bir firmaya gerçek anlamda faydalı olabilmesi için, tasarımın o firma için gerekli olan diğer fonksiyonlar gibi değerlendirilmesi ve firmayla her alanda kaynaşması gerekir.

 

Marka Yönetimi; bugün firmalar için ürettikleri ürün kadar -hatta daha fazla- markalarının imajının tüketiciler tarafından nasıl algılandığı önemlidir.

 

Tasarım Yönetimi ve Marka Yönetimi’nin kesiştiği alan, ambalaj tasarımı yönetimini oluşturur.

 

Başarılı bir ambalaj tasarımı için; tasarımın ne olduğunun firmalarca anlaşılmış olması ve marka iletişiminin öneminin kavranmış olması gerekir. Yani; piyasadaki en kaliteli ürünü üretiyoruz (yetersiz), en son ambalajını tasarlatırız (çok geç), değişime ne gerek var? (geleceği kaybetmek)

 

Oya Akman’ın sunumu

 

İnovatif tasarım ve küresel pazarda yeni trendler konulu bir sunum yapan Oya Akman, sunumunda tasarımcı-sanayici işbirliğine örnekler, gelecekte ürün tasarımı ve pazarlama yönelimleri, endüstriyel tasarım ve teknolojinin gelişmesinin ülke ekonomisi ve ihracat potansiyeli üzerine etkileri gibi başlıklara yer verdi. Oya Akman’ın sunumundan bazı notlar:

 

Çağdaş olmak sadece bugünü kurtarır, başarısı kısa sürer. Tasarım gelecek için yapılır, ilerici olmak gereklidir.

 

Tasarım, ‘Teknolojik inovasyonun güzellik ve şıklıkla mükemmel harmanlanması’ olmalıdır. 

 

Tasarımın taşıması gereken özellikler; net işlevsellik-okunurluk, konfor-ergonomi, güvenlik, yenilikçilik, esneklik-çokyönlülük, yaratıcılık, kimlik, kuvvetli iletişim, heyecan, şıklık.

 

Marka; siz salonda olmadığınızda sizin hakkınızda söylenenlerdir.

 

Marka; tasarım, kalite, dağıtım, perakende, ortam, hiyerarşi, fiyat seviyesi, mekan tasarımı, logo, mesaj gibi somut ve soyut değerleri içerir ve yönetilmesi gerekir.

 

Marka; özgün farklılık içermeli, tutarlı olmalı, açık-net olmalı ve gereksinimlere hitap etmelidir.

 

Marka yönetimi bir örgü sistemidir, bir iplik çekilirse örgü dağılır.

 

İnovasyon; ekonomik ve toplumsal fayda yaratmak için ürünlerde, hizmetlerde, süreçlerde, organizasyonda ve ürünlerin hizmetlerin sunumunda pazarlanmasında değişiklik, farklılık ve yenililik yapma sürecidir. Ülkelerin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi yakalaması ve toplumsal refah ve yaşam kalitesini artırması için en önemli araçtır.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler