Tasarima Immib Damgasi

Yayın tarihi: 09.09.2009
İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları Gelenekselleşiyor

Tasarıma İMMİB damgası…

 

Genç tasarımcıları desteklemek, sektöre yeni tasarımlar kazandırabilmek ve sanayici ile tasarımcıyı aynı platformda buluşturmak amacıyla beş yıldır düzenlenen İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’nda kazananlar görkemli bir törenle ödüllerini aldı.

 

 

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri - İMMİB ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun - ETMK işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’nın ödül töreni 3 Temmuz tarihinde Rahmi Koç Müzesi’nde yapıldı.

Kadir Çöpdemir’in sunumuyla renklenen ödül törenine Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İMMİB’e bağlı 6 ihracatçı birliğinin başkanları ve İMMİB Genel Sekreter Vekili Mehmet Zeren’in yanısıra tasarımcılar ve işadamları katıldı. Birbirinden yaratıcı, eğlenceli ve ilginç olan ödüllü tasarımlar fonksiyonellikleri ile de konuklar tarafından büyük beğeni topladı.

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2009’da, Metal Mutfak Eşyaları, Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları ile Elektrik – Elektronik Küçük Ev Eşyaları sektörlerinde profesyonel ve öğrenci olmak üzere altı kategoride yarışan 353 projeden 31’i ödüllendirildi. Toplam 108 bin 500 TL para ödülünün verildiği yarışmada birinci olan dört tasarımcı, yurtdışında bir yıl süre ile eğitim alma şansı kazandı. Ayrıca birinci seçilen tasarımlar, Tendence Internationale Frankfurter Herbstmesse 2009 Fuarı’nda sergilendi. Başlangıçta seçilen bir tasarıma 12-16 Şubat tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştirilecek Ambiente Internationale Frankfurter Messe 2010 Fuarı’nda özel bir standda sergilenme olanağı sunulması kararlaştırılmışken, tasarımların Tendence Fuar yönetimi tarafından çok beğenilmesi üzerine bir yerine dört tasarıma Ambiente Fuarı’na katılma imkanı sunuldu. Ambiente Fuarı’na katılacak olan İMMİB’in ödüllü tasarımcıları Semihan Kan, Tolga Çağlar, Özkan Koral ve Umut Demirel’in tüm katılım masrafları da Tendence Fuar yönetimi tarafından karşılanacak.

‘Elektrik Elektronik Küçük Ev Eşyaları’ profesyonel kategorisinin birincileri Koray Gelmez, Ahmet Bekteş ve İrem Çelik oldu.  Tasarımları ‘Altüst’, birbirini tamamlayan iki lezzeti aynı anda tek bir üründe oluşturma fırsatı sunuyor. Aynı kategoride Ceyhun Akın ikinci, Semiha Kan ise üçüncü oldu.

Onur Şahin ve B. Ece Şahin 1.Mansiyon, Mine Bilgutay ve Haldun Özkurt 2. Mansiyon almaya hak kazanırken, Basın Özel Ödülü Serkan Sarıkaya’nın oldu. Öğrenci kategorisinde birinciliği Hakan Boğazpınar, ikinciliği Fatih Can Sarıöz, üçüncülüğü ise Mehtap Aktaş aldı.

‘Metal Mutfak Eşyaları’ alanında ilk üç dereceye giren eser bulunamazken, profesyonel kategorisinde 1. Mansiyon’u Ozan Avcı, öğrenci kategorisinde ise; Efe Erdoğdu ve Mustafa Yıldız almaya hak kazandı.

‘Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları’ profesyonel kategorisinde; birinciliği ‘Cake’M’ tasarımıyla Tolga Çağlar aldı. ‘Cake’m’ inanılmaz biçimde çok yönlü bir kek ve pasta hazırlama kalıbı. Bu hafif silikon ürün geleneksel metal kek kalıplarına göre kullanıcıya büyük kolaylık sağlayacak, güne ve kişiye özel kekler, pastalar yapmasına imkan verecek alternatif bir ürün.

Aynı kategoride ikinci Özkan Koral, üçüncü ise Aydın Öztoprak ve Özgür Ruhi Ulvan oldu. Öğrenci kategorisinde ilk üçü sırasıyla; Muzaffer Koçer, Ali Çağatay Afşar ve Umut Demirel paylaştı.      

Büyük ödül olarak birinci olan dört tasarımcı yurtdışında bir yıl süre ile eğitim almaya hak kazanırken profesyonel kategorisinin birincileri 10.000TL, ikincileri 7.000TL, üçüncüleri ise 5.000TL ile ödüllendirilirken, mansiyon ve basın özel ödülü almaya hak kazanan yarışmacılar 2.500TL ile ödüllendirildi.

Öğrenci kategorisinde birinciler 6.000TL, ikinciler 4.000TL, üçüncüler 3.000TL, mansiyon ve basın özel ödülü almaya hak kazananlar da 1.500TL para ödülünün sahibi oldu.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler