Hediyenin Sanat Hali C'art

Yayın tarihi: 09.09.2009
Hediyenin ‘sanat’ hali

Hediyenin ‘sanat’ hali

C’art

 

İtalya’nın kırtasiye-hediyelik devlerinden C’art şimdi İstanbul’da! Birbirinden neşeli ürünleriyle hayatı renklendiren marka; Türkiye ve Ortadoğu’da ‘franchising’ sistemiyle genişlemeyi planlıyor. Kalemden koltuğa geniş bir ürün yelpazesi sunan C’art’ın ardında Di Veroli ailesinin yüz yıllık geleneği yatıyor.

 

Teşvikiye Caddesi’nin sevinçli telaşına şimdi yepyeni bir mağaza eklendi: C’art. İtalya’nın kırtasiye ve hediyelikte yüz yıllık geleneği ‘Cartoleria della arte’ yani ‘kırtasiye sanatı’ bu mağazada hayat buluyor. Kalemden mini buzdolabına, dosyadan koltuğa binbir çeşit ürünün yer aldığı C’art hediyelikte alternatif arayanların öncelikli tercihlerinden biri olma yolunda…

 

Asırlık Marka

 

İtalya’nın köklü ailelerinden Di Veroli ailesi tarafından 1910 yılında kurulan C’art,

başlangıçta kırtasiye malzemeleri satan büyük bir mağazaymış. Zaman içinde ürün gamına hediyelik objeleri de ekleyen marka bugün İtalya’da 150’yi aşkın mağazası ile hizmet veriyor.

Veroli ailesinin kırtasiye kavramını tam da klasik kırtasiye tanımıyla algılamadığını söyleyen mağaza sorumlusu Ömer Filiz “Veroliler yavaş yavaş kırtasiyeyi farklı hale getirebilecek objeler tasarlamaya başlamışlar. İnsanların hayatına renk katacak, tek düzelikten kurtaracak objeler seçmişler ve böyle bir koleksiyon oluşturmuşlar kendilerine. İtalya’da 150’ye yakın mağazada varlar. Şu an markanın başında ailenin üçüncü kuşak temsilcileri Stefano ve Anna Di Veroli bulunuyor” açıklamasını yapıyor.

 

Anneler Günü’nde Açılış

 

Avrupa’nın farklı ülkelerinde de mağazaları bulunan C’art’ı Türkiye’ye getiren kişi ise iş dünyasının başarılı bayan temsilcilerinden Nuray Fenercioğlu. Fenercioğlu İtalya’ya sık sık yaptığı seyahatleri sırasında C’art’ı tanıyor ve devamlı müşterisi oluyor. Türkiye’de bu markanın olması gerektiğini düşünüyor ve C’art’ı Türkiye’ye getiriyor. Modayla da uğraşan başarılı girişimci çok iyi de bir gözlemci aynı zamanda. Markanın lisansına sahip olan Fenercioğlu Türkiye içinde ve Ortadoğu’da franchise verme yetkisine de sahip.

C’art’ın Teşvikiye Caddesi No: 133’teki 120 m2’lik bir alana kurulmuş mağazası pazar günleri hariç 10:00-20:30 saatleri arasında hizmet veriyor. Raflar dahil tamamı beyaz dekore edilmiş mağazada büyük çaplı avizeler de rengarenk ürünler kadar dikkat çekiyor. Burada her renkten ürün var. Ürünlerin kendilerini daha iyi gösterebilmeleri için beyaz raf düzeni seçilerek, fon olarak kullanılmış. C’art’ta ürünün sergi düzeni, raflarda tüm ürünleri renk renk ayırmak üzerine kurulu. “Mağazamızda pembeler, kırmızılar, yeşiller, turuncular ve mavilerin hepsinin raflarını ayrı ayrı düzenledik, çünkü karıştırdığımız zaman ürünler kendisini gösteremeyebiliyor. Renk renk ayırdığımızda ürünleri tek tek inceleme şansı oluyor müşterilerin.”

 

Yaş Sınırı Yok

 

C’art’ın ürün gamında yaklaşık 12.000 ürün yer alıyor. Teşvikiye mağazasında ise bu ürünlerin ancak 780 kalemine yer verilebilmiş. Mağazanın daha büyük mekanlara yönelik ürünleri de söz konusu. Ömer Filiz C’art’ın hedef kitlesini ‘Hayatını değiştirebilecek, hayatını renkli hale getirebilecek, tekdüzelikten sıyrılan herkes’ şeklinde açıklıyor ve ekliyor: “Bir yaş grubu vermem doğru olmaz. İnanın burada 3 aylık bebeğe uygun tasarım ürünü emzikler de var, 90 yaşında birine hitap edecek nostaljik objelerimiz de var.”

C’art’ta öncelikli olarak ev eşyaları, hediyelikler, kırtasiye ürünleri yer alıyor. Çocuk koltukları, minyatür oyun konsolları, nostaljik buzdolapları, tasarım ürünleri, organiser’lar, çanta, cüzdan ve saatlerin yüzlerce farklı çeşidini onlarca farklı renk seçeneğiyle sunan mağazanın öne çıkan ürünlerinden biri de magnetler. “Burada sunduğumuz magnetler İtalya’da çeşitli firmaların, ünlü markalarının makarna, bira, ketçap, pasta firmaları vb. gibi ürünlerinin birebir minyatüre edilmiş halleri. İçlerinde gerçek ürünler bulunuyor. Hepsi lisanslı ürünler. Firmalar bu ürünleri promosyon mantığıyla yaptırmış ve satışa sunmuşlar. Magnet dünyada bir çılgınlık. Pek çok fanı, koleksiyoneri var. Türkiye’de de promosyon olarak firmalara magnet hizmeti veriyoruz. Bu uygulamaya yeni başladık ama bu alanda oldukça iyi olduğumuzu söylemek isterim.”

Çoğunluğu Uzakdoğu ve küçük bir kısmı da Avrupa’da üretilen C’art ürünlerinin tamamı İtalyan tasarımı. Geniş bir tasarım grubuna sahip firma ürünlerin üretimlerini de yine İtalyan uzmanların gözetiminde gerçekleştiriyor. Mağazadaki en ucuz ürünü 1 TL’lik fiyatıyla sevimli plastik balıklar oluşturuyor. En pahalı ürün ise pembe deriden nostaljik bir çocuk berjeri. Fiyatı 595 TL. Ömer Filiz fiyat politikaları üzerine “Fiyatlarımızın tasarım ürünler için çok da pahalı olmadığını söyleyebilirim. Mağazamızda her keseye hitap eden ürün bulmak mümkün” açıklamasını yapıyor. İstanbul içinde 20, dışında ise 40 mağazaya ulaşmak isteyen ve şu an Anadolu yakasında emlak arayışı içinde olan C’art da alışveriş merkezleri içinde de yer almak amacında. 

www.cart.eu

Tel: 0212 233 39 35

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler