Kadinlarin Yeni Gozdesi Sosyete Tepsisi

Yayın tarihi: 09.09.2009
Ahşapla ilgili ciddi bir yatırımımız var

Kadınların yeni gözdesi Sosyete Tepsisi

 

Deri görünümlü olmasına karşın tamamen ahşap ve çevre dostu bir ürün olan kadınların yeni gözdesi Sosyete Tepsisi, baskı yüzeyi, doğallığı ve renkleriyle tepsi anlayışına yepyeni bir soluk katıyor.

 

Fincan, tabak, bardak gibi gereçleri taşımak için farklı büyüklüklerde tasarlanan ve derinliği olmayan Sosyete Tepsisi, sunumları zenginleştirmek, servise değer katmak ve mekanın dekorasyonuna uyum sağlamak üzere geliştirilmiş dekoratif ahşap bir ürün. İzmirli bir firma olan Süleyman Soykırlı Genleştirilmiş Ürünler San. Tic. Ltd. Şti. tarafından geliştirilen Sosyete Tepsisi, uzaktan bakıldığında deri kaplama bir tepsiye benzemesine karşın ahşap bir ürün. Dekoratifliği ile önplana çıkan Sosyete Tepsisi, kullanıldığı mekanda fark yaratması amacıyla tasarlanmış. Dayanıklı, uzun ömürlü, kullanışlı ve özel ahşap malzemeden imal edilen ürünün, çok çeşitli renk alternatifleri bulunuyor. Kaliteli bir mobilya özeniyle üretilen Sosyete Tepsisi’nde, uygulanan özel kaplama yöntemiyle çizilme ya da deformasyon sorunları minimum seviyeye indirilmiş. Kaplaması sayesinde kaymazlık özelliğine sahip olan ürün ıslak bezle de kolayca temizlenebiliyor.

Kullanıcısının zevkine ve tarzına uygun birçok seçeneğe sahip olan Sosyete Tepsisi’nde, özel imalat formatıyla istenilen renk, model ve içerikte binlerce versiyona ulaşılabiliyor. Sosyete Tepsisi’nin ortaya çıkış sürecini firma yetkililerinden Soner Soykırlı şöyle anlatıyor: “Ahşapla ilgili ciddi bir yatırımımız var. Ahşabı çeşitli şekillerde işlemeyi seviyoruz. Ahşap işlemeyi sevdiğimiz için farklı bir ürünü ortaya çıkarma ihtiyacı hissettik. Bu arada yurtdışından bir arkadaşımızın bu konuda biden bir talebi oldu. Biz de ‘Neden yapmayalım?’ dedik ve prototip olarak imalata başladık. İlk yaptığımız numuneyle yurtdışındaki müşterimizin deposuna malın girmesi arasındaki süre yaklaşık 40 gündü. Çok hızlı bir şekilde hayalimizi hayata geçirdik ve ortaya böyle güzel bir ürün çıktı. İlk önce tek renkle başladık. Daha sonra ‘Nasıl farklı şeyler yaparız?’ diye düşündük ve yaklaşık 80 farklı kombinasyon oluşturduk ama çok fazla çeşitten kaçmak için 45 civarında modelin üretimini yaptık. Bunların içinde çok hoşumuza giden ve iddialı 24 renk tercihi var.”

 

Patentli Ürün

 

Sosyete Tepsisi’nin tasarımları tamamıyla firmanın kendi bünyesinde yapılıyor. Üretiminde farklı bir baskı yöntemi uygulayan firma, hem üretim yöntemi ile hem de tasarım ve desen itibariyle Türkiye ve Avrupa’da tek patent sahibi. Bu baskı yöntemini, sadece deri desen olarak değil, farklı desenlerde de uygulama hakkı sadece Süleyman Soykırlı firmasına ait ve bu şekilde herhangi bir firmanın herhangi bir deseni ahşabın üzerine uygulama şansı bulunmuyor. Firma, özel siparişlerde yine istenilen baskı modelini uygulayabiliyor. Soner Soykırlı, patenti kendilerine ait olduğu için gelecekte bu yöntemle çok farklı desenler işlemeyi düşündüklerini belirtiyor.

 

Sosyete Tepsisi sayesinde insanlar mobilyasına göre, evlerinin dekorasyonuna göre istedikleri renkte tepsiye sahip olabiliyorlar. Soner Soykırlı sadece renk olarak değil, müşterinin bu ürünü alıp evine götürdüğünde dokusundan daha fazla keyif aldığını söylüyor. Normalde kadınların çoğunda bir ürünü aldıktan sonra çoğunlukla içten içe bir pişmanlık duygusu olduğunu söyleyen Soykırlı, Sosyete Tepsisi alan bir kadının eğer evine uyumlu bir renk seçtiyse pişman olma şansının olmadığının altını çiziyor. Sosyete Tepsisi’nin üretiminde ahşapta en yüksek kalitedeki mdf’ler kullanılıyor. Kesinlikle suntalam kullanmadıklarını belirten Soykırlı, kullandıkları hammaddenin suya daha dayanıklı bir malzeme olduğunu söylüyor. Ürünler üzerinde kaplama olduğu için bulaşık makinesine atılmadığı veya bol suya sokulmadığı sürece ıslak bezle temizlenmesinde hiçbir sakınca bulunmuyor. Aynı işlemin deri ya da vinlekse uygulandığında deformasyonlar oluştuğunu söyleyen Soykırlı, ürünlerinin deriden daha kullanışlı ve daha uzun ömürlü olduğunu belirtiyor. Sosyete Tepsisi’nin hem ana hammadde, hem de üzerindeki kaplama malzemeleriyle tamamen çevre dostu olduğunun altını çizen Soykırlı, bunların bütün sertifikasyonlarının ellerinde mevcut olduğunu söylüyor. Sosyete Tepsisi, bu özelliğiyle herhangi bir izne tabi olmadan problemsiz olarak ihraç edilebiliyor.

 

 

Mekanı Farklılaştırıyor

 

Sosyete Tepsisi’nin en büyük özelliği dekoratif olması… Kullanıldığı mekanda fark yaratan ürün, hammaddesi gereği de daha özel kılınırken, kalıcı olmasıyla tercih sebebi oluyor. Oldukça doğal görünen ürünün hanımları cezbeden yönü ise dokuyla birlikte renk verildiği için çok şık görünmesi. Baskı yüzeyi, doğallığı ve renkleriyle tepsi konusuna yeni bir soluk kattıklarını belirten Soner Soykırlı, “Hal böyle olunca piyasada fark yaratma şansımız oldu. Ürünümüzün farklılığını bir şekilde anlatmamız gerekiyordu. Bizim ürünümüz deri görünümlü ama deri değildi ve daha kullanışlı ve sağlıklıydı. Uzun ömürlüydü. Bunu bir şekilde önplana çıkarmamız gerekiyordu. Ürünü daha fazla akılda tutacak yayılmasını sağlayacak değişik bir isim olmasını istedik. Biraz da esprili olsun dedik ve Sosyete Tepsisi’ne karar verdik” diye konuşuyor.

 

Almanlar Çok Sevdi

 

Sosyete Tepsisi’nin ilk üretimleri tamamen ihracata yönelik olarak yapılmış ve halen Almanya’ya önemli miktarlarda ihracat yapılıyor. Almanya’daki birçok mobilya-aksesuvar ve hediyelik eşya dükkanlarının çoğunda ürünleri görmek mümkün. Firmanın üretiminin yüzde 60 civarındaki bir bölümü ihraç edilirken, sonradan girilen iç piyasaya da yüzde 40’lık bir bölüm veriliyor. İhracata çalışmanın Türk üreticiler önemli bir avantaj olduğunu belirten Soner Soykırlı, “Ürünlerimiz neden Türkiye’de de satılmasın dedik. İhracata çalışmak bir avantaj elbet firmalar için. İç piyasaya biraz çekinerek girdik ama çok inandığımız iş ortaklarıyla ve yetkili bayilerle çalışmayı tercih ediyoruz. Bölgesel ve yöresel çalışmalar yaptık, yurt çapında 50 farklı perakende noktasında ürünlerimiz test edildi ve kadınların beğenisine sunuldu. Ve şu an ürünlerimizle tanışan kadınlar o gün olmasa bile en kısa süre içinde ürünlerimizi alıyorlar. Bizim için önemli olan ürünümüzün sürekli değerli kılınması. Ürünümüzün değerine değer katacak firmalarla çalışmayı tercih ediyoruz. Şu an Türkiye genelinde 100 noktada ürünlerimiz satılıyor. Amacımız bunu 6 ay içerisinde 2000 noktaya çıkarmak” diyor.

 

Şu an için ayda yaklaşık 10 bin adet tepsi üreten firmanın kapasitesi aylık 30 bin adet civarında. Sosyete Tepsisi üç farklı ambalajla sunuluyor; tekli küçük, tekli büyük ve ikisinin birarada bulunduğu takım ambalajlar. Ürünlerin bazı yörelerde tek olarak, bazı yörelerde ise takım olarak tercih edildiğini ifade eden Soykırlı, “Bizim halkımız gelenekçi olduğu kadar yeniliklere de açık bir toplum. İki renkli kombinasyonlarımız çok beğeniliyor. Siyah, altın gümüş, krem gibi klasik renkler öncelikle tercih edilenler arasında. Ama daha genç müşterilerimiz pembeden tutun da tüm değişik renklere ilgi gösterebiliyorlar. Yurtiçinde ilk katıldığımız fuar İdeal Home oldu ve oldukça iyi geçti bizim için. Almanya’daki Ambiante Fuarı’na da oradaki temsilci firmamız katılmıştı ve ürünlerimiz büyük ilgi görmüştü” diye konuşuyor.

www.sosyetetepsisi.com

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler