Tasarim Dunyasinin Oyuncaklari By Derin Ciler

Yayın tarihi: 09.09.2009
-Kendinizden ve aldığınız eğitimden bahseder misiniz

Tasarım dünyasının oyuncakları

 

by Derin Çiler

 

Türkiye'den çıkan ilk tasarımcı oyuncağı-designer toy- ‘Robolucha’ dünya çapında satışa sunuldu. Derin Çiler tarafından tasarlanan ve patchtogether.com'un düzenlediği yarışmayı kazanan ‘Robolucha’, yaklaşık bir yıllık uzun bir üretim sürecinden sonra bu yılın Ocak ayında piyasaya sunuldu.

Çizime olan merakı onu bu noktaya getirmiş… 26 yaşındaki genç tasarımcı Derin Çiler, birbirinden farklı ve eğlenceli tasarımlarıyla uluslararası projelerde Türkiye’yi temsil ediyor. Çiler, tasarıma olan merakını ve Robolucha ile sağladığı başarıyı şu sözlerle dile getiriyor; “Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü 2005 yılında ikincilikle bitirdim. Tasarım eğitimi aslında hiç bitmiyor. Bu alandaki yenilikleri takip ederek kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum. Robolucha'nın Türkiye'den çıkan ilk ‘designer toy’ olması da benim için çok önemli.”

Geçen yıl Converse için ShoeArt İstanbul 2008 kapsamında iki adet dev boyutlarda ayakkabı tasarlayan Derin Çiler, Converse gibi global bir markayla çalışmanın keyifli olduğu kadar heyecan verici olduğunu düşünüyor.

Genç tasarımcı, geçtiğimiz günlerde Disney Asia tarafından 30 santimlik bir Mickey figürü boyamak için bir davet almış. Dünyaca ünlü 38 sanatçının katıldığı bu projede Türkiye'yi temsilen onun tasarlayıp, boyadığı figür de sergide yer alacak. Bu yıl, Eylül ayında Robolucha Custom Show başlayacak. Otuzun üzerinde yabancı sanatçı/tasarımcı Derin Çiler’in Robolucha oyuncağı üzerine tasarımlar yapacak ve bu tasarımlar Avrupa ülkelerinde sergilenecek. Konunun meraklıları, Eylül ayı içinde İstanbul Milk Galeri’de yer alacak sergiyi, görme fırsatını yakalayabilir. Derin Çiler ile tasarımı ve projelerini konuştuk...

 

Tasarımlarınızı daha çok hangi alan için gerçekleştiriyorsunuz?

 

Daha önce mobilya ve fuar standı tasarımlarında çalıştım. Şu an daha çok illüstrasyon, karakter/oyuncak tasarımı ve grafik çalışmaları üzerine yoğunlaşmış durumdayım. Özellikle son bir senedir t-shirt tasarımı üzerine çalışıyorum.

 

Yaptığınız işin daha çok hangi yönü sizi heyecanlandırıyor?

 

Sıfırdan bir şey yaratmak beni her zaman heyecanlandırmıştır. Bir tasarımı yaratırken kendinizden çok şey katıyorsunuz, belli bir tarzı ortaya koymaya çalışıyorsunuz. Ortaya çıkan sonucu insanların beğenmesi, sanırım en tatmin edici şey.

 

2D ve 3D arasında ne gibi farklar ve benzerlikler var? Kendi alanınızda kullanılan bunlardan başka programlar var mı?

 

İkisinin de kendi içinde artıları var. 3 boyutlu tasarım yapmanın en büyük artısı üretimde ortaya çıkıyor. Ürün tasarımını müşteriye veya üreticiye anlatmanın en kolay yolu 3 boyutlu görselleştirme. Bir objeyi 3 boyutlu olarak modellediğinizde tek seferde istediğiniz her açıdan görüntü almanız mümkün oluyor. Tabii ki 3D modelleme yapmak bazen çok detaylı ve uzun süreli bir çalışma olabiliyor. İki boyutlu çizim yapmak her zaman daha hızlı ve kolay. Baskı yapan her yayımcının bunu kullanılabilme özelliği var. Ben genellikle klasik tarzda;  kağıt ve kalemle başlıyorum tasarım yapmaya… Daha sonra 2D işler için; illustrator ve photoshop, 3D modelleme için ise; Rhino ve 3dmax’ten yararlanıyorum. 3D konusunda piyasada çok fazla program var, ama önemli olan en iyi anlaşabildiğinizi, elinize en yatkın olanını kullanmak.

 

Yaptığınız tasarımlar ve projeleriniz hangi biçimde hayata geçiyor?

 

Şu an daha çok karakter ve illüstrasyon odaklı çalıştığım için, 2 boyutlu işler genelde t-shirt veya sweat-shirt’lerde kullanılıyor. 2 boyutlu olarak çalışmak istediğim diğer konular ise; skateboard ve snowboard görselleri… 3 boyutlu işler ise, oyuncak olarak hayata geçmekte. İleride kendi mobilya tasarımlarım üzerine de çalışmak istiyorum.

 

Yaptığınız iş için ne gibi altyapı gerekiyor? İşinizin zor ve kolay yönleri nelerdir?

 

 Klasik olacak ama altyapıdan önce en önemlisi; bu işi severek yapmak. Tasarım veya Güzel Sanatlar eğitimi almak özellikle gözünüzü ve elinizi eğitmek için çok önemli… Yurtdışında güncel olan tasarımları da izlemek gerekiyor. Yeni fikirler ya da tasarımlar üretmek bazen zorlayıcı olabiliyor, ama bunlar genelde bu işin keyifli zorlukları. Zaman zaman bir işi müşteriye kabul ettirmek veya gelen revizyonlar, işi kendi istediğiniz çizgiden uzağa itebiliyor. Tasarımcı olarak bunu minimuma indirmek ve fikirlerinizi bir şekilde kabul ettirmek zorundasınız. Tasarımcıların yaşadığı bir diğer zorluk ise, sanırım bazı müşterilerdeki ‘Tuşa basıyorsunuz oluyor’ mantığı.

www.mekazoo.com

 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler