Alevde Gokkusagı Devi

Yayın tarihi: 09.09.2009
Alevde gökkuşağı devri

Alevde gökkuşağı devri

 

Denteks Kimya tarafından üretilen Rainbow Color Flame marka renkli alevler, bulundukları ortamlara dört farklı renk seçeneğinde aydınlatma imkanı sunuyor. İçlerindeki özel sıvıyla kırmızı, yeşil, sarı ya da lila renklerde yanan bu özel ürün, farklı bir ambiyans yaratmak isteyenler için…

 

Elektriğin icadından bu yana pabuçları biraz dama atılmış olsa da eski kandiller ve mumlar halen keyifli bir atmosfer yaratabilmek için ilk aklımıza gelenler arasında. Akşam yemeklerinde, organizasyon ve davetlerde sıkça kullanılan mum ışığı, artık gökkuşağı renkleriyle bambaşka bir format kazanıyor.

Denteks Kimya’nın sahibi genç kimyager Erol İmayhan tarafından piyasaya sunulan Rainbow Color Flame ürünleri, özel davet ve kutlamalarınızda, iç ve dış mekan dekorasyonlarınızda alışık olmadığımız son derece farklı bir ışıklandırma seçeneği sunuyor. Kırmızı, yeşil, lila ve sarı renklerde ışık veren Rainbow ürünleri, farklı boy ve şekillerdeki cam şişeleri ile her mekanda keyifle kullanılabiliyor. Cam şişeler istediğiniz büyüklük ve biçimde size özel olarak da tasarlanabiliyor.

Alevlere rengini veren sıvı, Erol İmayhan tarafından yurtdışından özel olarak getirilen malzemelerle üretiliyor ve yüzde100 pamuk Rainbow fitilleri ile kullanılabiliyor. Sağlığa zararlı hiçbir madde içermeyen bu sıvı leke bırakmıyor. Alevler kesinlikle rüzgardan etkilenmiyor ve herhangi bir yangın riski taşımıyor. Dolayısıyla her ortamda oldukça rahat bir kullanım imkanı sunuyor.

Yakında beyaz ve turkuvaz renkleri de hazırlayacağını söyleyen Erol İmayhan ile Rainbow’un renkli alevlerini konuştuk. İmayhan, Türkiye için bir ilk olan ürünlerini önce ülke genelinde daha sonra da yurtdışında tanıtmayı hedeflediğini söylüyor.

 

Denteks Kimya olarak Rainbow markasını oluşturma sürecinizi anlatabilir misiniz?

 

Denteks Kimya ilk olarak 1995 yılında kuruldu. Biz bir aile şirketiyiz, üç erkek kardeş birkaç farklı sektörde çalışıyoruz ama ayrıca Denteks Kimya’yı birlikte yürütüyoruz.

Sağlık sektörüyle faaliyetine başladık daha sonra kimya sanayi üzerine devam etti. Ben kimya mühendisiyim, askerlikten sonra kimya sektöründe araştırmalar yapmaya başladım. 2005 yılından bu yana renklerle ciddi anlamda ilgilenmeye başladım. Aslında üniversite yıllarında da renklere ilgi duyuyordum, o dönemlerde farklı çeşit ve renklerde çakmaklar yapıyordum. 2005 yılı itibariyle ticari olarak geri dönüş sağlamak için araştırmalarıma başladım. Önce renkler üzerine çalışan firmalar buldum, distribütörlüklerini almak istedim. Ancak sonra ürünleri ülkeye sokmakta zorluk çektim. Kimya mühendisiyim, neden kendim üretmiyorum diye düşündüm ve her şey böyle başladı. Hem kendim üreteyim hem de farklılıklar katabileyim istedim. Aşağı yukarı 2.5 sene kadar süren bir ürün geliştirme döneminin ardından Rainbow markasını ortaya çıkardık. İç mekanlar için tasarladığımız ürünler piyasada şu an. Yakında dış mekan ürünlerimizi de çıkarmayı düşünüyorum. Renk sayısını da çoğaltmak istiyorum.

 

Ürünlerinizin genel özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

 

Rainbow Colar Flame Türkiye’de bir ilk. Ürünlerimiz aslında bildiğimiz kandiller gibi sıvı ile yanan fitilli lambalar. En önemli özellikleri alevlerin kendine has özel renkleri olması. Kırmızı, yeşil, altın sarısı ve lila renklerde alev veriyorlar. Dört farklı renk özellikle karanlık ortamlarda çok güzel bir ambiyans oluşturuyorlar. Renkleri tek başlarına kullanabildiğiniz gibi yan yana karışık olarak da kullanabiliyorsunuz ki, bu gerçekten çok farklı bir atmosfer meydana getiriyor. Hep aynı renk kullanmaktan çok daha etkili ve dikkat çekici. İç mekanlarda kullanılan ürünün avantajı alev almama özelliği. Döküldüğü zaman alev asla kendiliğinden yürümüyor. Etrafı yakmadığı için çok büyük bir kullanım rahatlığı sağlıyor. Alevi üzerinde tutan camı da biz yapıyoruz. Yunus, kuğu gibi şekillerde camlar tasarladık. Bunun dışında dikdörtgen biçiminde standart camlarımız var. Hepsi el yapımı olduğu için sipariş üzerine de istenilen ebat ve şekilde üretim yapabiliyoruz. Rüzgardan etkilenmeyen ve yeniden doldurabilen ürünler olmaları da bir başka önemli özellik. Bulundukları ortamı sizin zevkinize göre renklendiren çok keyifli ürünler.

 

Renkli alevi nasıl elde ediyorsunuz?

 

Sistem tamamen sıvıya odaklı. Sıvıdan dolayı renkli yanabiliyor. Sıvıyı hazırlamak için kullandığımız kimyasallar çevreci ve yeni nesil kimyasallar. Yurtdışından getirtiyoruz. Hiçbir şekilde karbonmonoksit üretmiyorlar ve sağlığa zararlı değiller. Yanan bir ürün olduğu için tabii havalandırılan ortamları tavsiye ediyoruz ama herhangi bir zarar vermeleri sözkonusu değil. Mumlardan ve diğer alevli aydınlatıcılardan çok daha sağlıklılar. Likidin bir litresi yaklaşık 65 saat kadar yanıyor. Tabii Rainbow için özel olarak üretilen yüzde 100 pamuk fitilleri kullanmanız gerekli. Yanarken kesinlikle duman ve is oluşturmuyorlar hoş bir koku da yayıyorlar. Likit yağ içermiyor, suyla kolayca temizlenerek leke bırakmıyor. 

 

Dış mekan ürünleriniz neler?

Meşalelerin modernize edilmiş halleri diyebiliriz. Ebat bizim için önemli bir unsur. Yoğun bir kimyasal olduğu için meşalelerin çok uzun olmamaları gerekli. Masa üzerinde, yerde ya da toprağın içinde kullanılabilen farklı seçenekleri, farklı büyüklükleri olacak. Rüzgarda sönmeyen ürünler. Aynı zamanda oldukça uzak mesafelerden bile görünebiliyorlar. Bahçeler için farklı ve dikkat çekici bir alternatif. Yaz sezonunda 4 renkte piyasaya çıkarmayı düşünüyoruz tabii renk sayısını artıracağız.

 

Yeni renkler neler olacak?

 

Sarı, kırmızı, yeşil ve lila alevlerin temel renkleri, dünyada da farklı alternatiflerine çok fazla rastlayamazsınız. İlk olarak denemeyi düşündüğüm renk turkuvaz. İkinci renk ise beyaz. Teorik olarak beyaz rengi yapılabilir olarak görüyorum. Ama daha önce hiçbir yerde bu rengi görmedim. Mutlaka denemek istiyorum.Tabii rengi tutturmanın çok ince bir ayarı var, kolay değil. Rengi daha güzel olsun dediğiniz zaman beklenmedik yerlerde problem çıkarabilirsiniz. Binde bir ya da iki gibi rakamlarla değişen noktaları var.

 

Ürününüz Türkiye’de bir ilk. Ne kadar tanınıyor şu an?

 

Evet, ülkemizde bir benzeri yok. Bilinirliği şu an çok fazla değil maalesef. Aslında mühendis olduğum için satış kısmına odaklanmadım çok fazla. Hep araştırmacı olarak bakıyorum, bu yüzden çok tanıtmadık henüz. Ürünlerin hepsini ortaya çıkardıktan sonra tanıtımını yapmak istedim. Ürün skalasını ortaya tamamen çıkardıktan sonra tanıtıma daha fazla ağırlık vermek istiyorum. Şimdiden bayiliklerle ilgili görüşmelerim oluyor. Antalya, İzmir, Ankara gibi şehirlerden talep alıyorum. www.renklendirkaranligi.com ve www.renklialevler.com internet adreslerimiz. İnsanlar internetten bizi buluyor. Biz de tanıtım broşürleri ve e-mailleri yolluyoruz. Bunun dışında otellerle, kafelerle ve organizasyon firmalarıyla görüşmelerimiz oluyor. Rainbow olarak bizi biliyor ve talep gösteriyorlar. Özellikle organizasyonlar için çok farklı ve ortamı güzelleştiren bir alternatif. Geçen yıl Kınalıada’da bağbozumu şenliği organize edildi. Orada ürünlerimizi kullandık ve çok beğenildiler. Bilinen ışıklandırmalardan çok ayrı benzersiz bir ışık veriyorlar.

 

Ürünlerin kullanım ömrü ne kadar?

 

Camın haznesine göre değişiyor. Temel standart ürünlerin haznesi 3-6 saat arası yanıyor. Hazne büyüdükçe süre uzuyor, tabii tüm ürünleri yeniden doldurabiliyorsunuz. Yedek fitil ve sıvı temin ediyoruz. Fitili değiştirerek aynı haznenizde farklı renkler de kullanabilirsiniz.

Yurtdışından da çok talep alıyoruz, numuneler gönderiyorum. Distribütörlük almak istiyorlar, bu konuya eğilip çalışmalar yapmayı düşünüyorum. Ancak önce Türkiye geneline yayılmayı hedefliyoruz.

 

 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler