Sehrin Ortasinda Kir Esintisi -Riviera Maison

Yayın tarihi: 09.09.2009
Şehrin ortasında kır esintisi

Şehrin ortasında kır esintisi Rivièra Maison

 

Hollanda’nın lider iç tasarım markalarından Riviera Maison kır ve deniz hayatını çağrıştıran konsepti ve birbirinden keyifli ürünleri ile 2005 yılından bu yana İstanbul’un seçkin ev dekorasyon merkezlerinden Adressistanbul’da varlığını sürdürüyor. Avrupa genelinde 50 ülkede zincir mağazaları bulunanRiviera Maison’un  2009 yazındaki  anahtar sözcükleri ise ‘Spa ve Bahamalar.’

 

Alplerle Akdeniz arasında İtalya’da La Spezia’dan Fransa’da Hyères’ye kadar  uzanan dar sahil şeridi olan Riviera kuzeyin nadide güzellerinden Hollanda’da yaratılan bir  markayla hayat buluyor: Rivièra Maison. Uzun yıllardır Hollanda’da iç tasarımın liderlerinden biri olan marka, ev dekorasyonu ve mobilyada New England ve Provence stillerinin özel karışımlarını Amerika’dan Avustralya’ya uzanan geniş bir yelpazede sunuyor. Kır ve deniz hayatını çağrıştıran yaklaşımıyla ayırdedici olan Rivièra Maison dünyasının anahtar değişkenleri ise kendine özgü olmak, uyum ve atmosfer…

 

Çiçekçiden Tasarım  Devine Uzanan Öykü

 

Rivièra Maison’un ortaya çıkış öyküsü oldukça dikkat çekici. İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, Mart 1948’de Bay ve Bayan Teunissen Amsterdam’ın merkezinde çiçekçi dükkanlarını açıyorlar ve İtalya’daki çiçekleri ile ünlü ‘Floral Riviera’ sahil şeridinden esinlenerek dükkanlarının adını Riviera Floral Art koyuyorlar. Riviera Floral Art kısa sürede kentin en prestijli dükkanlarından biri haline geliyor. Özellikle düğün ve evlilik törenleri için yaptıkları tasarımlarla ün salıyorlar. Öyle ki Majesteleri Juliana’nın Holanda Krallığı’na gelişinin 25. yıldönümü kutlamalarında çiçek düzenlemelerini Riviera Floral Art yapıyor. Takvimler 1960’ı gösterdiğinde Teunissenler Amsterdam’da Riviera Floral Art’ın bir şubesini açıyorlar ve oğulları Henk o yıl şirkete katılarak, işten işe pazarındaki (business to business market) olasılıkları araştırmaya başlıyor. Bu dönemde şirketin ismi ‘Rivièra Florists’ olarak değişirken Rivièra Florists; Marriott Hotel, Grand Hotel Krasnapolsky ve  Sonesta Hotel gibi  prestijli işletmelerin çiçek tedarikçisi oluyor.

Oğul Henk, 1985’te şirketi tümüyle devralarak eski Amsterdam bölgesindeki kanallardan birinde bir şube daha açıyor. Genç Teunissen aynı yıl Malezya’da katıldığı bir iş gezisinden bir konteynır dolusu Asya’yı  yansıtan seramik süs eşyası ile döndüğünde  şirket iç dekorasyon dünyasına da ilk adımını atıyor. Daha sonra bu ilk alışveriş büyük bir başarı öyküsüne dönüşüyor. Sonraki yıllarda şirket yönetiminde de söz sahibi olacak olan Nico Tijsen şirkete 1989’da katılıyor. İlk olarak mağaza yöneticisi olarak çalışıyor, daha sonraysa iki yeni mağazanın açılışını büyük bir başarı ile gerçekleştiriyor ve tüm mağazaların genel direktörü oluyor.

 

Kalverstraat’ta İlk Mağaza ve Sonrası

 

İlk gerçek Rivièra Maison  mağazası Amsterdam’ın ünlü Kalverstraat caddesinde  Kalvertoren Alışveriş Merkezi’nde açılıyor. Koleksiyon ve sunum büyük ilgi toplarken şirket yönetiminde Henk ile Nico birlikte çalışmaya başlıyorlar. Yeni ürünler yaratıp, içeriği genişletiyorlar. Halen, Rivièra Maison’un  Hollanda genelinde 15 mağazası bulunmakta. Bunlardan birinde ise en nadide çiçeklerin satışı devam etmekte…

Rivièra Maison’un bugün Amsterdam ve Rotterdam’da  koleksiyonun tümüne evsahipliği yapan iki bayrak taşıyıcı mağazası var. 1000 metrekare kapalı alana sahip eski bir Polder  evi olan Rotterdam’daki mağazada Ralph Lauren, Osborne&Little, Designers Guild gibi ünlü markaların iç mekan dekorasyonuna yönelik ürünlerinden oluşan bir koleksiyon da yer alıyor. Rivièra Maison’un Hollanda mağazalarında 100’ü aşkın profesyonel hizmet vermekte.

 

Addresistanbul’da

 

Sürekli büyüme eğilimini sürdüren Rivièra Maison’un seçilmiş ortakları ile Hollanda dışında oluşturduğu mağaza zincirleri Belçika ve Norveç’ten sonra 2005 yılında Türkiye’de kuruluyor ve İstanbul’un ev dekorasyon merkezi Addresİstanbul’ da bir mağaza açıyor. Rivièra Maison’un kurucusu ve CEO’su Henk Teunissen ‘Neden İstanbul’da bir mağaza?’ sorusunu şöyle yanıtlıyor: “İstanbul sihirli, insanı çok ateşleyen bir şehir. Hem Avrupa’ya en yakın Asya metropolü, hem de Asya’ya en yakın Avrupa metropolü. Dünyada arıyor olabileceğiniz her şeyi ve hatta fazlasını İstanbul’da bulabilirsiniz: Doğu’nun gizemini ve Batı’nın pratikliğini… Bulamayacağınız tek şey, Rivièra Maison gibi bir mobilya ve dekorasyon mağazasıydı! Modern tasarımlar arasından ya da pazar dükkanlarından seçerek evinizi giydirmek zorundaydınız. Ama 2005’den beri böyle bir sorun kalmadı. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’daki mağazamız müşterilerimiz tarafından çok beğenilmekte. Dünyanın farklı deniz kentlerinden esinlenerek her yıl kış ve yaz dönemlerinde hazırladığımız  iki koleksiyonu İstanbullulara sunmaktan gurur duyuyoruz.”

 

Genç Girişimmcilerin Büyük Başarısı

 

Rivièra Maison’u Türkiye’ye getiren ortaklar Umut Sarıer ve Ahmet Tipi Boğaziçili iki genç girişimci. 2002’de Paris’te düzenlenen ‘Maison Objet’ uluslararası ev dekorasyon fuarına ziyaretçi olarak katılan ikili fuarda  Rivièra Maison’un  koleksiyonuna  ve  sunumuna hayran oluyorlar. Henk Teunissen ve Nico Tijsen ile tanışmalarının ardından Rivièra Maison mağazalarını Amsterdam’da ziyaret ediyorlar. Hammadde ve üretim  yelpazesinde Paris’ten, Amsterdam’a, Roma’dan İstanbul’a, Bursa’ya, Denizli’ye, Malezya’ya, Pekin’e, Hindistan’a, Japonya’ya, Belçika ve Norveç’e  kadar sayısız ülke insanının katkısı ve kültüründen izler taşıyan, tümü Riviera Maison markası ile doğan 3000’i aşkın ürün çeşidini görüyorlar. 2003 yılında Turkish Marketing System International (TMS- International) şirketini kuran Sarıer ve Tipi şirketlerinin kuruluş aşamasında,  Rivièra Maison’un Amsterdam ve Rotterdam mağazalarında belirli sürelerle stajyer olarak çalışıyorlar. 2004’te ise bu kez Henk ve Niko İstanbul’a  Ahmet’le Umut’u ziyarete geliyorlar. İstanbul’u ve Türk insanını çok seven ortaklar Riviera Maison’un Türkiye temsilciliğini oluşturmaya karar veriyorlar. TMS- International, beş yıldır  Riviera Maison’un Türkiye’deki ortağı olarak çalışmalarını sürdürmekte.

www.riviera-maison.com.tr

 

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler