Ekranlar ve Sofralar Schafer'e Rezerve Edildi

Yayın tarihi: 09.09.2009
Ekranlar ve sofralar Schafer’e rezerve edildi

Ekranlar ve sofralar Schafer’e rezerve edildi

 

Son dönemde, televizyon kanallarının sabah kuşağında yer alan programlarda; ‘Mutfağınızın yeni şefi’ mottosuyla dönen reklamlarıyla adından sıkça söz ettirerek, mutfaklarımızda ve sofralarımızda yerini aldı Schafer markalı ürünler…

 

Üç aylık yoğun bir tanıtım sürecinin ardından 1’e 10 artan müşteri talebinin ilgi odağı; Aslan Ticaret’in W. Beteckhaus Schafer markasının başarı hikayesinin öncesi var tabii ki…

Aslan Ticaret’in kurucusu Tuncay Aslan’ın kader yolculuğu, bundan yaklaşık otuz yıl önce zücaciye sektöründe çalışan abisinin yanına İstanbul sevdasıyla gelip, çalışmaya başlamasıyla değişmiş.

1980 yılında İstanbul Eminönü’de 30 metrekarelik bir alanda başlayıp bugün, İstoç’ta konumlanan 7.700 metrekarelik Aslan Plaza merkez binasındaki 1.200 metrekarelik showroom’a ve 40 kişilik bir ekibe uzanan bu hikayenin ana temasında çalışma azmi ve kişinin yaptığı işe aşkla bağlılığı yatıyor. Tuncay Aslan, inanılmaz, ama, sabah 06.30’da işinin başına geçiyor.

2001 yılına kadar yerli ve yabancı birçok küçük elektrikli ev aletleri markasının toptancılığını ve Türkiye distribütörlüğünü yapan firma, 2002 yılında W. Beteckhaus Schafer markasını Alman sahiplerinden satın almış. Ürünlerinin yüzde 60-70’ini çeşitli ülkelerden ithal eden Aslan Ticaret, kalan kısmını da iç piyasadan tedarik ediyor. Firmanın 10 ürün çeşidi ile başladığı W.Beteckhaus Schafer markası, bugün, porselen yemek ve kahvaltı takımları, tencere setleri, çatal-bıçak takımları, cezve takımları, düdüklü tencereler ve gümüş masaüstü aksesuvar segmentleriyle son kullanıcıya tam bir konsept olarak sunuluyor.

30 yıllık ticari birikimini kalite, teknoloji ve estetikle birleştiren Aslan Ticaret, dağıtım ve servis ağı ile her geçen gün daha da büyüyerek, uygun fiyatlara zengin çeşitlilikte ürünler sunuyor.

Tüketicinin hafızasında; mutfakların vazgeçilmez markası olarak kabul edilmek için, televizyon reklamlarına ve cazip kampanyalara imza atarak çalışmalarına devam eden Tuncay Aslan, Schafer markasının kamuoyunda yarattığı etkiyi ve markanın geleceğini anlattı…

 

Ürün tasarımlarınızda ve modellerde önplana çıkan özellikler ne/nelerdir?

 

Biz bu işe başlarken hazır ürün alıp, satıyorduk. Bir süre sonra bu yöntemin yanlış olduğunu gördük. Bizimle birlikte aynı desenleri satışa sunan firmaların olması, bizi bu işi profesyonel olarak yapmaya itti. Artık bize ait özgün desenleri yaptırıp, kendi adımıza tescillerini yaptırıyoruz. Desen seçimi için, profesyonel ve amatör kişilerden oluşturduğumuz bir grubun değerlendirmesine sunuyoruz. Ortak beğeniyle hayata geçen desenlerimizin büyük bir bölümünün son tüketici tarafından rağbet göreceğine inanıyoruz. Bundan sonra, üretimini yaptıracağımız her ürünün tasarım tescilini yaptırmadan satışa sunmayacağız.

 

Son dönemlerde geleneksel kullanımın dışındaki zücaciye ürünlerinin sofralarda yer aldığını görüyoruz; suplalar, peynir tabakları, sosluklar gibi… Schafer markasında bu ürünler yer alıyor mu?

 

Sosluklar zaten yemek takımlarının temel parçalarındandır. Suplaların geçici bir heves olduğunu ve modasının geçeceğini düşünüyorum. Masaüstü ve yemek pişirme grubunda üç temel malzeme vardır; porselen, cam ve çelik. Farklı malzemelerden yapılan suplalar şu an moda. Eskiden de vardı, ama kimse satın almıyordu. Televizyonda gördükten sonra insanlar suplaları almaya başladı.

 

Markalaşmanın zorlukları neler?

 

Markalaşmak için önce profesyonel bir sisteminiz ve onunla birlikte reklam yatırımınız olmalı. Tüm bunların yanında ürünün de iyi olması gerekli. Yoksa reklam yaparsınız, ama ürününüz kaliteli değilse sonuç alamazsınız. Son üç aydır yaptığımız reklamlarla müşteri kitlemizde önemli oranda bir artış oldu. Ayrıca, meslektaşlarımız tarafından da tercih edilir bir marka olduk. Tabii bu tercih son kullanıcının talepleri doğrultusunda gerçekleşiyor. Markalaşma yönünde doğru yapılanmanız, iyi eleman seçiminiz, finansal altyapınız varsa ve ürünleriniz doğru tezgahlarda yer alıyorsa, bir süre sonra hedefinizi tutturuyorsunuz.

 

Televizyon ekranlarında reklamlarınızı yoğun olarak görüyoruz. Reklamların marka bilinirliğiniz üzerindeki etkisinin ölçümlemeyebildiniz mi?

 

Bunu, gelen talepler ve satışlarımızla ölçüyoruz. Televizyon reklamlarından sonra nihai tüketiciden gelen taleple birlikte satışlarımız 1’e 10 arttı. Reklamlarda Schafer markasını görenler, ürünlerimizin nerelerde satıldığını mail yoluyla bile soruyorlar.

 

Son kullanıcı Schafer ürünlerini nerelerde bulabilir?

 

W. Beteckhaus Schafer markası şu an Türkiye’de 3.600 noktada son kullanıcıyla buluşuyor. Ayrıca, tüm ürünlerimizin satışı Esse mağazalarında da gerçekleşiyor.

 

Stok kontrol yönetimi sisteminiz var mı? Satış takibini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

 

Burada her ürünün kaydı yapılıyor. Hangi üründen kaç adet olduğu, kaçının nerelere satıldığı raporlanıyor. Her hafta depo sayımı yapılıyor ve ürünlerin tek tek kaydı yapılıyor.

 

Perakendeciliği düşünüyor musunuz? Markanızı ve ürünlerinizi kendi konsept mağazanızda sunmak gibi bir hedefiniz var mı?

 

Evet var. Bunun altyapı çalışmalarını da yaptık, ama 2010 yılından önce perakendeciliğe geçmeyi düşünmüyoruz. Şu anda yeniden yapılanma sürecimiz hız kazandı. Satış ağımızı genişletiyoruz. Araç sayımızı 14’e çıkardık. Ekibimize yeni katılacaklarla birlikte 2010 yılında toplam kadromuzu 60 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz.

 

Horeca sektörüne yönelmeyi düşünüyor musunuz?

 

Şu anda bütün çalışmalarımız nihai tüketiciye yönelik devam ediyor. Tüm altyapı çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. İleriki dönemde hayata geçirmeyi düşündüğümüz  otel projemizle birlikte belki bu yönde de çalışmalarımız olabilir.

 

Aslan Ticaret’in son kullanıcı için sürprizleri olacak mı? Yeni hedefleriniz neler?

 

Bizim için başlayan yeni oluşumla birlikte, bundan sonra, çok daha kaliteli kare, düz beyaz porselenler ve Bone China ürünlerimizi son kullanıcıyla buluşturacağız. A+ kategorimizi oluşturacak bu ürünlerimizin satışa sunulması yönündeki işbirliği çalışmalarımız devam ediyor. Gönül rahatlığıyla, uzun süre kullanılabilecek elit ürünlerimizi onuncu aydan sonra AVM’lerde yer alan bir mağazalar zincirinde bulacaksınız.

www.schafer.com.tr

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler