Marriott Hotel Asia’da Nijhof Dönemi

Yayın tarihi: 09.09.2009
Marriott Hotel Asia’da

Marriott Hotel Asia’da Nijhof dönemi

 

Minibar şefliğinden genel müdürlüğe  

 

İstanbul Marriott Hotel Asia’nın yeni genel müdürü Rex A. G. Nijhof geçen Nisan ayında görevine başladı. Marriott Hotel Asia, 1991 yılından bu yana Marriott Grubu otellerinde çalışan Hollanda asıllı başarılı yöneticinin on birinci görev yeri…

 

Kurumsal prensip bazında belli dönemlerde yönetici değişikliği yapan Marriott Grubu’nun en yeni transferi İstanbul Marriott Hotel Asia’da gerçekleşti. Otelin genel müdürlüğüne Hollanda asıllı Rex Antonius Gerhardus Nijhof getirildi. İstanbul; yaklaşık olarak 18 yıldır Marriott bünyesinde çalışan başarılı yöneticinin on birinci görev yeri… Marriott Hotel Asia’daki görevine 1 Nisan’da başlayan Rex A. G. Nijhof aslen  Hollandalı… 41 yaşındaki genç yönetici ilk ve orta öğrenimini doğduğu şehir olan Hengelo’da, yapmış. Ardından Hollanda Hotelschool Herrlen’de eğitimine devam eden Nijhof, Florida International Üniversitesi, Konukseverlik İşletmesi mezunu. 1991 yılında üniversiteden mezun olan Rex A. G. Nijhof mezuniyet sonrasında ilk olarak Almanya Frankfurt’ta ‘minibar şefi’ olarak işe girmiş. Nijhof kariyerine minibar şefliğiyle başlama nedenini şöyle açıklıyor: “Minibar benim için bir basamaktı. Kariyerime başladığım otel, Frankfurt’ta o dönemde (1991 yılı) teknolojik açıdan en gelişmiş otellerden biriydi. Dolayısıyla tercih nedenimdi. Ayrıca minibarda çalışırken çok fazla serbest zamana sahiptim, bu sayede oda servisinden restorana pek çok alana eğilebildim.”

 

İstikrarlı bir kariyer

İstanbul Marriott Hotel Asia; Marriott grubu içerisinde değişik departmanların genel müdürlüklerinde çalışan Rex A. G. Nijhof’un 11. görev yeri. Yönetici Frankfurt Marriott Hotel’de birçok pozisyonda görev yaptıktan sonra Center Parcs Bispinger Hotel’de ve ardından Art’otel Berlin ve Berlin Marriott’ta çeşitli yöneticilik pozisyonlarında çalıştı. Nijhof son dönemde Courtyard Marriott Braunschweig ve son 3 yıldır da Stuttgart Marriott Hotel Sindelfingen’de genel müdürlük yaptı. Genç yönetici Marriott Grubu’ndaki istikrarlı kariyerini grubun kendi içindeki istikrarına bağlıyor: “Marriott kişilerin kariyer planlarını geliştirebilecekleri bir grup. Herhangi bir Marriott oteline bellboy olarak girip zamanla şef ya da direktör olma şansınız var. Grubumuzda çalışma süreleri de oldukça yüksek. Yirmi yıldır Marriott grubunda çalışan pek çok yöneticimiz var. 82 yıllık bir şirket Marriott. Dünyada bu şekilde bozulmadan varlığını korumuş çok az şirket var.”  Marriott Asia’ya Genel Müdür olarak gelmenin kendi seçimi dışında geliştiğini söyleyen Nijhof, bu gelişmeden oldukça memnun olduğunu da sözlerine ekliyor: “Şimdiye kadar görev yapacağım lokasyonlara ilişkin özel bir nokta tercihim olmadı hiç. İstanbul için de özel bir başvurum olmadı, direktörüm bu şekilde uygun gördü. Ama İstanbul’da olmaktan son derece mutlu olduğumu da belirtmek istiyorum.”

 

“İstanbul etkileyici…”

Avrupa’da İstanbul’un haberlerde hep üst sıralarda yer aldığını söyleyen Nijhof “Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan UEFA Finali olumlu izlenimler bırakacak. Anadolu Yakası’na uluslararası zincirler gelmeye başlayacak, bizim avantajımız Anadolu Yakası’nda Marriott olarak ilk marka otel olarak yer almamız,” diyor. Başarılı yönetici İstanbul’un turizmde artı ve eksilerini ise şu sözlerle ifade ediyor: “İstanbul’un büyük ve kozmopolit bir şehir olması hem avantaj, hem de dezavantaj Görülecek, gezilecek birçok turistik ve tarihi mekanın olması en büyük artısı, öte yandan yine trafiğin ve insanların bu denli yoğun olması ise büyük bir dezavantaj.” İstanbul’a gelişinin ardından öncelikle Marriott Grubu’ndaki kardeş otelleri olan Ritz Carlton ve Polat Renaissance’ı gezen Nijhof İstanbul’daki otellerin kalite ve hizmet seviyelerinin oldukça yüksek olduğunu ve bu durumun da son derece etkileyici olduğunu dile getiriyor.

 

Marriott Hotel Asia

Rex A. G. Nijhof İstanbul Marriott Hotel Asia’nın misafir profilini, genel kalite politikasını ve kendisiyle birlikte otelde yaşanacak gelişmeleri ise şu sözlerle açıklıyor:

“Misafir portföyümüz Marriott markasını tercih eden, Boğaz’ın karşı yakasını ziyaret etmek isteyen lokal Marriott misafirlerinden oluşmakta. Lokal şirket müşterileri, gruplar ve münferit konaklamalar da büyük bir bölümü oluşturuyor. Haftasonları ağırlıklı Türk misafirlerimiz Palestra Fitness Spa’da yer alan kapalı havuzumuzu, terasta ve bahçede yer alan açık havuzlarımızı tercih ederek konaklıyorlar. Marriott Grubu olarak insanlara yaptığımız yatırımlar çok önemli. İnsan kaynakları departmanlarının uyguladığı eğitimler ile önce çalışanlarımızı eğitip geliştiriyoruz ardından çalışanlarımız misafir memnuniyeti için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu doğru deyim 82 yıl önce şirketimizin kurucusu J.W. Marriott tarafından söylenmiş ve bugüne kadar uygulanmış. Bu bağlamda, Marriott Grubu çalışanlarına verdiği değerle kalitesini korumakta. Hareketli ve telaşlı bir açılış döneminden sonra güçlenmeye ihtiyacımız var. Misafir servislerine ve hizmetlerine odaklanıp, tüm detayların üzerinde durup, en yüksek kalitede devam edeceğiz. Yaşanan ekonomik krize karşı önlemlerimizi alıp, uyum sağlayacağız.”

Marriott Hotel Asia’nın tüm otelciler gibi gastronomi ile ilgili lokal pazarda yeni pozisyonlara yer vermeyi denediğini söyleyen Nijhof, otelin gastronomiye bakışını şu sözlerle ifade ediyor: “Bazı oteller için yeme-içme alanları çok özeldir, bazıları için daha azdır. Bu otelin kendini pazarlama stratejisinin bir bölümüdür. Beş yıldızlı bir otel içinse illa ki gereklidir. Bizim otelimizden söz edecek olursak, başarılı ve ünlü bir şefimiz, modern, genç ve yenilikçi bir mutfağımız var. Bu bölgede tercih edilir durumdayız.”

Farklı markaları da bünyesine ekleyerek yeni ürünleriyle uluslararası platformda büyümeye devam eden Marriott ile birlikte kariyerini devam ettirmeyi planladığını söyleyen Rex A. G. Nijhof, Avrupa Yakası’nda Mayıs sonunda açılan Courtyard by Marriott Istanbul International Airport’un ardından grubun Türkiye yatırımlarının devam edeceğinin de müjdesini veriyor.

 

 

 

 

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler