Gusta ve Tike İşbirliğiyle Barbekü Keyfi

Yayın tarihi: 09.09.2009
Barbekü keyfi Gusta ve Tike işbirliğiyle bahçenizde

Yenilik

Gusta ve Tike işbirliğiyle barbekü keyfi

 

 

Yaz bahçesinde verilecek davetleri renklendirecek ‘Barbeque on Call’ hizmeti ile barbekü keyfi artık hakikaten bir telefon kadar yakın...

 

Gutsa ve Tike ‘BBQ on Call’ hizmeti ile evsahiplerine, özel günlerde hiç bir zahmete girmeden konuklarını ağırlamanın rahatlığını ve mutluluğunu yaşatıyor. Tike’nin usta aşçıları tarafından kendi ekipmanları ile pişirilen lezzetli etlerin, salata ve garnitürlerin eşliğinde gerçekleşen ‘BBQ on Call’ partilerine Gusta buğday birası lezzet katıyor.

İster evinizin bahçesi, ister seçtiğiniz başka bir yer; nerede olursanız olun barbekü keyfini bulunduğunuz yere taşıyan ‘BBQ on Call’ hizmetinin bir diğer getirisi de evsahiplerine hediye edilen buz gibi Gusta buğday biraları... ‘BBQ on Call’ sayesinde evsahipleri kendilerini davetlilerden biri gibi hissediyor, parti boyunca lezzetli yemeklerin ve kaliteli servisin tadını çıkarıyor.

‘BBQ on Call’ projesinin temellerinin atılmasında büyük rol oynayan Tike’nin ortaklarından Banu Maga bu işbirliğini şöyle anlatıyor; “Bir gün Gusta Ürün Yöneticisi Meriç Aksoy bize gelip, ‘Biz BBQ on Call yapmak istiyoruz ve bunu Tike ile denemek istiyoruz. Ne dersiniz?’ diye sordu. Biz de, on yıllık birikimimiz ve catering hizmetimizin verdiği güvenle projeyi kabul ettik. Konsept geliştirme ve logo çalışmalarının ardından altyapımızı hazırlayıp geçtiğimiz yaz Tike’nin Kemerburgaz şubesinde ilk lansmanımızı gerçekleştirdik. Burayı pilot bölge ilan ettik; çünkü, Kemerburgaz bu proje için çok uygun bir bölge. Herkesin evi bahçeli. İnsanlar mangal yapmayı değil, ama yemeyi seviyor. Catering hizmetimiz için bir hafta ya da on gün öncesinden listeler hazırlanır, fiyat teklifleri gider. Daha büyük bir prosedürdür. Ama biz çok daha kolay bir hizmet sunmaya karar verdik. Telefon açıp, ‘15 kişilik bir davetli grubum var’ dediğiniz anda böylesi bir hizmet sunuyoruz.” 

 

Yemek telaşıyla uğraşmadan barbekü keyfi yaşamak

Evinde düzenlediği barbekü partisinde kendini evsahibinden çok misafir gibi hissettiğini söyleyen Banu Maga; “Evimde misafir var, ama yemekle ilgili hiçbir şey yapmadım,” diyerek parti boyunca yemek telaşıyla uğraşmak yerine misafirleriyle ilgilenmenin keyifli anlarını yaşadı.

‘BBQ on Call’ partisinde rastladığımız Efes Yerel Markalar Pazarlama Müdürü Görkem Özer de bu organizasyonun Efes ayağını; “Biz Gusta markamız için; tüketicimizle buluşabileceğimiz, Gusta’nın marka kimliğine uyan bir proje arayışındaydık. Bu değerlendirmeler aşamasında barbekü bizim marka kimliğimize çok uygun bir konsept olarak değerlendirildi. Barbekü, insanların uzun sohbetler ettiği, arkadaşlarıyla biraraya geldiği, keyifli bir ortamı çağrıştırdı bize. Evsahibi, kendini sürekli misafirlerine hizmet eden birisi olarak görmesin, keyifli anları paylaşsın istiyoruz. Bu nedenle ‘BBQ on Call’ konsepti Gusta ve Tike’nin çok güzel bir birlikteliğini tüketiciye sunuyor,” sözleriyle anlatıyor…

Gusta’nın Türkiye’nin ilk buğday birası olduğunu belirten Görkem Özer; “2007 yılında lansmanını yaptığımız Gusta, Türkiye’de bir ilk. Dolayısıyla Gusta, yurtdışında buğday birasıyla tanışmış olan ve Türkiye’de de yeniliklere çok açık olan, merakını hiç kaybetmeyen insanların birası haline geldi. Dünya literatürüne baktığımızda buğday birası bu tarz yemeklerle çok iyi giden, hem yemeğin tadını ortaya çıkaran, hem de farklı aromasıyla çok güzel örtüşen bir bira türü,” diyerek bu ortaklığın barbekünün de uzun soluklu sohbetlerine çok uyum sağladığını söylüyor.

 

Acil mangal hattı

Bu lezzetli mönüler ve eşsiz hizmete kavuşmak için 444 84 53 numaralı telefonu aramak, davet vermek istenilen gün için randevu almak ve kişi sayısı bildirmek yeterli. ‘BBQ on Call’ hizmetinin özel hazırlanmış bir aracı var. ‘Acil mangal hattı’ gibi düşünülebilecek bu organizasyonla Tike ve Gusta ekipleri evinize gelip yarım saat içinde bahçenizde bu keyfi yaşamanıza olanak sağlıyor. Şu an sadece Kemerburgaz’da uygulanan ‘BBQ on Call’ hizmeti ile Gusta keyfi önümüzdeki dönemlerde yeni lokasyonlarda da barbekü tutkunları ile buluşmaya devam edecek.

Bursa’dan bu yönde bir talep geldiğini söyleyen Banu Maga; “Bursa’da mangal kültürü çok gelişmiş. Bundan çok keyif alıyorlar. Onlar bu hizmeti hem tanıtmak, hem de faaliyete geçirmek istiyorlar,” diyerek yeni hedeflerini açıklıyor.

Mönü, kuzu şişten tavuk kanada, Adana kebaptan sucuğa, patlıcan közlemeden dana külbastıya kadar çok çeşidi barındıran bir setten oluşuyor. Kolay bir paket sunmak üzere böyle bir barbekü partisinde nelerin iyi gittiğini, hangi yemeklerin daha çok talep edildiğini bilmenin sağladığı avantajla mönü için bir liste belirlediklerini ifade eden Banu Maga; “Yedi, sekiz çeşit et ürünümüz var. Dört, beş çeşit de etin yanına iyi gidebilecek salata ve mezemiz bulunuyor. Onlardan bir liste oluşturduk. İsterseniz hepsini, isterseniz de özel seçimlerinize ağırlık vererek porsiyonlama işlemini yapıyoruz. Üç kişilik bir ekibimiz ve tüm ekipmanımızla beraber kapınızı çalıyoruz,” diyerek bu organizasyonun iyi bir takım işi olduğunun da altını çiziyor. You can call…

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler