Dünyanın Çayı Deml-i Keyf'te

Yayın tarihi: 09.09.2009
Dünyanın çayı

Dünyanın çayı

deml-i keyf’te

 

İstinye Park içerisinde yer alan deml-i keyf konuklarını çay dünyasında keyifli bir yolculuğa çıkartıyor. Darjeeling’ten Ceylon’a, Jasmin Pearls’den Assam ve Rooibush’a dünyanın çayı burada birbirinden özel sunumlarla çayseverleri sevindiriyor. Kahve ve soğuk içecekleriyle de her zevke seslenen mekan sıcacık bir ortamda, tatlı melodiler eşliğinde özenli bir servis sunuyor…

 

İstinyePark Alışveriş Merkezi içerisinde güne özdeş ortamıyla fark yaratan İstinye Pazarı’nın keyifli atmosferinde şimdi yepyeni bir mekan boy gösteriyor. Birbirinden özel çayları yanında İzmir’den gelme özel sakızlı Türk Kahvesi ve soğuk içecek çeşitleri de sunan deml-i keyf alışveriş arasında ‘uzun’ bir mola vermek için bire bir. Dünyanın farklı bölgelerinden değişik çaylara evsahipliği yapan mekan, çay ya da kahve eşliğinde hafif tatlar denemek isteyenlere de butik ve alternatif lezzetler sunuyor. Üstelik deml-i keyf’te içilen tüm çaylar ve etrafta görülen aksesuvarlar meraklıları tarafından satın alınabiliyor…

 

Öztiryaki ailesinden…

Nisan ayı başlarında İstinyePark içindeki İstinye Pazarı’nın yeni koridorunda açılan deml-i keyf, yeme içme sektörünün deneyimli isimlerinden Öztiryakiler ailesinden Esra Öztiryaki’ye ait. Çayla uzun zamandır özel olarak ilgilenen Öztiryaki çay tutkusunun kendisini bu işe yönelttiğini söylüyor: “Çay bizim ailece özel zevklerimizden biri. Eşimle yurtdışına, Uzakdoğu’ya her gittiğimizde mutlaka yanımızda çeşit çeşit çaylarla dönüyorduk. Türkiye’de neden olmasın bu çaylar, dedik. Hep yurtdışından buraya taşımak zorunda kalıyorduk. Burada bu tarz, farklı, özel çayları alabileceğimiz bir adres yoktu. Daha doğrusu bizim gidebildiğimiz, uygun lokasyonda, bilindik bir yer yoktu. Biz de dedik ki, ilgilenenlerin kolayca gelebilecekleri bir yerde böyle bir mağaza açalım. İstinyepark bu bakımdan çok doğru bir adresti. Burayı seçtik. deml-i keyf’in isim annesi ise Dilek Öztiryaki. Tamamen spontane olarak geliştirdik, özel bir anlamı yok.”

 

50’ye yakın çay çeşidi

Sabah saat 10.00 ile 22.00 saatleri arasında hizmet veren mekanda dünyanın çeşitli bölgelerinden 40 farklı çeşitte çayı tatmak mümkün. “Şu anda rafımızda yaklaşık 40 çeşit çay var ama yakın zamanda bunlara yenileri eklenecek. Yılsonuna kadar 50 çeşidi bulmuş olacağız. Asıl konsantrasyonumuz çay tabii ama yanısıra kahvemiz de var. Her insana hitap edebilmek açısından cappucino, latte, macchiato, espresso, sıcak çikolata, ev yapımı limonata, portakal suyu gibi seçenekleri de ekledik mönümüze. Ev yapımı ice tea, yaza özel smoothie’ler de servis yapıyoruz.”

Öztiryaki’ye deml-i keyf’in konuklarının çay tercihlerini soruyoruz: “Bayanlar en çok Green Carnaval’ı beğeniyorlar. Çünkü içerisinde çilek ve kayısı var. Kokusuyla bayanları cezp ediyor. Yaseminli yeşil çay yine çok tercih edilen bir çay. Zaten Türkiye’de şu anda çok popüler. Earl Grey, Exotic Dream, tarçınlı siyah ve yeşil çay da çok gidiyor. Onun dışında Roybush Tea dediğimiz kırmızı çay var. Bu çay da içeriğindeki karabiber taneleri, peygamber çiçekleri ve vanilyası ile çok özel. Kırmızı olması nedeniyle C vitamini deposu. Üstelik içinde hiç tein yok. İsli çayımız ve beyaz çayımız da çok kaliteli. Beyaz çay biliyorsunuz çok kıymetli bir çay. Hiç işlem görmemiş bir çay diyebiliriz. Antioksidan özelliği var. Çok popüler oldu. Sağlığına düşkün kişilerin ilk tercihlerinden.”

 

İsteyen çay isteyen demlik alıyor

Konuklar deml-i keyf’te çaylarını keyifle içebildikleri gibi paket ya da teneke kutuda satın alarak bu keyfi evlerinde ya da işyerlerinde de sürdürebiliyorlar. “Hindistan, Seylan vb. yerlerden gelen yöresel çaylarımız var satışa sunduğumuz. Yöresel çayların dışında, deml-i keyf markalı çayların temelini Sri Lanka ve Hindistan orjinli yüksek kaliteli ithal çayların harmanı oluşturuyor. Bu harman sıcak su ile buluştuğunda 2-3 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tüm rengi ve lezzeti açığa çıkıyor. Çaylarımızı 50’şer gramlık paketler ve 100’er gramlık içleri gıda lack’ı kaplı teneke kutularda satışa sunuyoruz. Yeşil ve siyah çayların bir bölümünün 100 gr’ı 22 TL. Bu gramajda çayla yaklaşık 65-80 kupa çay demlenebiliyor. Yöresel çaylarımızın fiyat kategorisi yüzde 100 ithal oldukları için daha yüksek. 36-42 TL arasında fiyat aralıkları var.”

Çayların yanısıra deml-i keyf’te kullanılan aksesuvarların birçoğunun vitrinde satışı var. Örneğin size ‘globe tea’ servis edilen cam çay potunu ve bardağını, çay servis edilen tepsiyi, çay tabaklarını, desenli kupaları, tealight stantlı süzgeçli cam demlikleri, icetea sürahilerini ve bunun gibi birçok tasarım ürün ve aksesuvarları mağazanın vitrininden satın almanız mümkün.

Bu yönde de kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden Esra Öztiryaki bu ürünlerin bir bölümünün yerli olduğunu, bir kısmının da yurtdışından geldiğini söylüyor. “Bu ürünlerimiz fabrikasyon değiller, çoğunlukla butik ürünler. Porselen aksesuvarların tamamı Öztiryakiler bünyesindeki Portera’nın ürünleri. Yine Öztiryakiler bünyesinde Türk Kahvesi cezveleri, kettle’lar vb. de satışta.” İşini çok sevdiğini ve yola henüz yeni çıktıklarını söyleyen genç girişimci sözlerini şöyle noktalıyor: “deml-i keyf henüz bir bebek. Emeklemeye çalışıyor. Yürüdüğü zaman daha farklı yerlere taşıyacağız onu.”

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler