Maksimum Organik, Maksimum Saglikli Five Boutigue Hotel

Yayın tarihi: 09.09.2009
Şehrin en sağlıklısı

Maksimum organik, maksimum sağlıklı

Five Boutique Hotel

 

Beş genç turizmci ortaklığında iki ay kadar önce Harbiye’de açılan Five Boutique Hotel, Türkiye’nin maksimum organik konseptli ilk şehir oteli olma özelliğini taşıyor. Organik ürünlerinin yanısıra insan sağlığını önplana alan çevre dostu duruşuyla da dikkat çeken otel, turistlerden büyük ilgi görüyor.

 

 

Turizmci beş genç arkadaşın ortaklığıyla kurulan Five Boutique Hotel, Mart ayında konuklarına kapılarını açtı. Oteli benzerlerinden ayıran en büyük özelliği ise ‘maksimum organik’ konseptli olması…

Yemeklerden, çarşaf ve nevresimlere, havlulardan buklet malzemelerine kadar bütün ürünlerini maksimum oranda organik tercih eden otel, Türkiye’de şehir otelleri içinde organik konseptinin ilk örneği. Konsept henüz ‘maksimum organik’ olarak tanımlanıyor çünkü otelde kullanılan bütün malzeme ve ürünlerin organik olarak temin edilmesi mümkün değil. Ama Five Boutique Hotel’in beş genç ortağı mümkün olan ve temin edilebilen her şeyi yüzde 100 organik olarak tercih ediyor. Sertifikalı ve belgeli olmalarına özen gösterilerek getirilen organik ürünlerin yanısıra Five Boutique Hotel, çevre dostu yaklaşımlarıyla da dikkat çekiyor. Otelin tüm duvarları çevre dostu ödüllü özel bir malzeme ile boyanmış. Yine mobilyalar antikanserojen dekorasyon ahşaplarından seçilmiş ve yer parkelerine cila uygulanmamış. Odalarda bulunan TV'ler ise, ‘sense green’ teknolojisine sahip. Yani çok daha az radyasyon yayıyorlar.

Beş arkadaşın fikir birliği sonucu ortaya çıkan ve kapı numarasının da beş olması tesadüfüyle Five Boutique Hotel adını alan bu samimi, çevre dostu butik oteli ortaklarından Figen Dikkaya ve Erhan Yılmaz ile konuştuk. Dikkaya ve Yılmaz ‘maksimum organik’ konsepte yurtdışından çok olumlu tepkiler aldıklarını ve henüz iki aylık bir otel olmalarına rağmen turistlerden gördükleri yoğun talepten son derece memnun olduklarını dile getiriyor.

 

Five Boutique Hotel ne zaman açıldı?

 

Mart ayından bu yana yaklaşık iki aydır hizmet veriyoruz. Otel, beş turizmci arkadaşın ortaklığıyla kuruldu. Hepimiz turizmcilikten geliyoruz; acente, havayolu ve otel kökenliyiz. Uzun bir dönem bu proje üzerine kafa yorduk. Nasıl bir otel açabiliriz, nerede, nasıl bir konseptte olur, daha önce denenmemiş ne yapabiliriz diye. Bu beyin fırtınasının ardından Five Boutique Hotel’i hayata geçirdik.

 

Otelin yapımı ne kadar sürdü?

 

Geçen yıl Ağustos ayında başladık çalışmalara. Binayı görür görmez çok beğendik ve çok içimize sindi ama harap bir haldeydi. Şu an gördüğünüz hiçbir şey yoktu diyebilirim. Onu eski ve şık bir İstanbul yapısı gibi göstermek için yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Dış cephemiz zaten böyle cumbalıydı bunun da faydasını gördük açıkçası. Cumbalı odamız çok talep alıyor. İçeride gördüğünüz her şey yeni yapıldı. Sıcak ve sevimli bir atmosfer yaratmak istedik. Kriz dönemine de denk geldi ama henüz çok kısa bir süre olmasına rağmen gördüğümüz ilgiden memnunuz. Şu anda daha çok yabancı konukları ağırlıyoruz.

 

Five Boutique Hotel, İstanbul’un ilk ‘maksimum organik’ konseptli oteli. Bize bu konseptten bahsedebilir misiniz?

 

Evet, Five Boutique’in en önemli özelliği ‘maksimum organik’ konseptli bir otel olması. Bahsettiğim gibi, oteli hayata geçirirken farklı, daha önce yapılmamış ne yapabiliriz diye çok düşündük ve organik konseptle çevre dostu bir otel yaratmaya karar verdik. Çarşaflarımız, yataklarımız, havlularımız, yemeklerimiz, aklınıza gelebilecek ve organik olarak temin edilebilecek hemen hemen her şey organik burada.

Açık büfe organik bir kahvaltı veriyoruz sabahları. Domatesler, peynirler, zeytinler, sütler, yumurtalar, ekmekler yüzde 100 organik. Organik olarak temin edebileceğimiz her şeyi getirtiyoruz. Kahvaltıdan sonra, Five Cafe’de bütün gün ‘a la carte’ tarzda salata, sandviç ve makarna çeşitleri sunuyoruz. Kullandığımız tüm malzemeler yine mümkün olduğunca organik. Kafede sunduğumuz İtalyan kahvemiz de organik. Bunun yanı sıra organik çaylarımız da mevcut. Yine buklet malzemelerimizi özel olarak hazırlattık; organik sabun ve şampuanlara yer verdik.

Bunların dışında otelimizin tüm duvar boyalarını ünlü bir markanın sertifikalı çevre dostu ödüllü özel bir boyası ile boyadık. Mobilyalarımız antikanserojen dekorasyon ahşaplarından, yer parkelerimiz tamamen cilasız olarak döşendi. Ayrıca odalarımızda kullandığımız TV'ler, Arçelik’in ‘sense green teknolojisi’ne sahip. Çevre dostu, en az enerji ve minimum zararlı ışın üreten bu TV’ler daha az radyasyon yayıyor. Otelimizde kullanılan tüm basılı evraklar ve kağıt malzemeleri de geri dönüşümlü kağıtlardan kullanıyor, çöplerimizi mutlaka geri dönüşüm için ayırıyoruz. Otelin hijyeni için de yine Klar markasına ait organik ürünleri kullanıyoruz. Maalesef her temizlik ihtiyacı için organik ürünler bulmak mümkün olmuyor. Ekolab’ın bazı ürünlerinden de destek alıyoruz ama kimyasal içermeyen ürünler olmalarına dikkat ediyoruz.

 

Organik adı altında pek çok ürün piyasada. İnsanlar da bu konuda temkinli ve önyargılı artık. Siz ürünlerinizi nereden temin ediyorsunuz?

 

Ben yurtdışında yaşadım uzun bir süre. Dolayısıyla zaten organik beslenmeye alışmıştım. Oteli açarken bu konsepte karar verdiğimizde mutlaka en sağlıklı ve doğru yerlerle çalışmak istedik. Bu firmalara kendimizi tanıttık. Şimdi organik üretim yapan firmalar bizi kendileri buluyor. Biz de değerlendiriyoruz. Sertifikalı ve belgeli olmayan hiçbir ürünü otelimize sokmuyoruz. Hepsinin sertfikaları var ve bu sertifikalar otelin içersinde görülebilecek yerlerde asılılar. Türkler henüz çok bilinçli değiller bu konuda ama yabancı turistler oldukça bilgili. Biz de anlaştığımız firmalardan ve web sitelerinden, emin olduğumuz ürünleri tercih ediyoruz. Bizi seçen misafirlerimize karşı güven duygusunu sağlamlaştırmaya çalışıyoruz.

5 arkadaş, tüm otel personelimiz ile birlikte çevreye ve insan sağlığına saygı duyuyor ve onu korumak için elimizden gelen titizliği gösteriyoruz. Organik ürünlere bu kadar fazla önyargı ile yaklaşılması gereksiz aslında. Marketten ne olduğu hiç bilinmeyen ürünleri alırken çok fazla sorgulamıyoruz. Ama organik olunca bir reddetme ve güvenememe sözkonusu oluyor. Tabii ki bilinçle yaklaşmak ve sertifikalı ürünleri tercih etmek gerekli. Ama belgeli ve tescilli ürünler üzerine bu kadar şüpheyle yaklaşmak gereksiz diye düşünüyorum. Sağlık için son derece önemli herkes mümkün olduğunca organik ürünleri tercih etmeli. Yurtdışında organik kıyafetler giyiliyor artık.

 

Türkiye’nin ilk organik konseptli şehir oteli olmanız önemli bir adım. Bunun tanıtımı için neler yapıyorsunuz?

 

İnternet üzerinden acentelerle çalışıyoruz. Yurtdışındaki acentelerle bağlantılarımız var. Turizmci olduğumuz için çevremizin de desteğini alıyoruz. Arkadaşlarımızla irtibat halindeyiz. Organik olduğumuz için bizi tercih eden konukların sayısı çok fazla. Özellikle astım hastaları bu konuya çok önem veriyor. Herhangi bir hastalığı olmayanlar da artık sağlıklarına maksimum düzeyde dikkat etmek istiyorlar. Kanser riski çok arttı biliyorsunuz, insanlar tercih ettikleri ürünler konusunda daha bilinçliler. Organik konseptli olmamız sebebiyle yeni bir otel olmamıza rağmen gelen ilgi ve talepten çok memnunuz.

Türkiye pazarında çok olumu tepkiler almadık henüz ama Avrupa pazarı çok etkilendi. Maksimum organik konseptli, çevre dostu otel olarak geçtiğimiz tanıtımların neticesinde taleplerde patlama yaşadık, bu da konseptin arkasında durmamızı sağlıyor.

 

Otelin genel özelliklerini anlatabilir misiniz?

 

19 odalı bir oteliz. Odaların her biri birbirinden farklı diyebilirim. Odalarımızda minibarlarımız, TV’lerimiz bulunuyor. Ayrıca 24 saat oda servisimiz var. Üç ayrı fiyat grubumuz bulunuyor. Dekorasyon tamamen bize ait. Her şeyi kendimiz seçtik. Giriş katımızda da bir kış bahçemiz ve içinde hizmet veren Five Cafe’miz bulunuyor. Aynı zamanda bu kış bahçesinde düzenli resim sergileri oluyor. Oteli ilk açtığımızda, organik boyalar kullanarak resim yapan bir arkadaşımız tablolarını burada sergilemek istedi. Onun tablolarını genel dekorasyon için pek çok yerde kullandık. Sonra bu arkadaşımız vasıtasıyla birçok ressam bizimle irtibata geçti. Şimdi 10 günde bir yenilenen sergilerimiz oluyor. Sergilerin başlangıçlarında bir açılış kokteyli de düzenliyoruz. Bizim dışımızda şimdilik sekiz kişilik bir personelle çalışıyoruz.

 

Lokasyon olarak neden Harbiye’yi tercih ettiniz?

 

Tesadüf oldu aslında, binayı çok beğendik ve karar verdik. Burada rekabet yoğun tabii. Ama bizim konseptimiz çok farklı ve henüz kimse de yok. Harbiye acentelerin olduğu bir bölge, sanatla iç içe merkezi bir yer. Ama her yere yakın olmasına rağmen çok karmaşık değil. Yerimizden çok memnunuz. Otelimiz çok büyük değil ama çok sıcak ve ferah bir atmosferi var.

 

Hizmet anlayışınızı nasıl tanımlarsınız?

 

Konuklarımızla özel olarak ilgileniyoruz. 19 odalı bir otel olduğumuz için butik otel anlayışında bir hizmet sunma şansına sahibiz. Gelen konuklarla birebir iletişim kuruyor, tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Gezilecek yerlerle ilgili bilgi veriyoruz. Maksimum 35 kişinin bulanabileceği bir otel burası. Dolayısıyla sıcak ve samimi bir ortam sunuyoruz. Gelen konuklarımızdan çok olumlu tepkiler alıyoruz, bu da bizi çok sevindiriyor.

 

www.fiveboutiquehotel.com

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler