Hijyende Pratikliğin Yolu

Yayın tarihi: 09.09.2009
Hijyende pratikliğin adı;

 

Hijyende pratikliğin yolu

Temizlik kağıtları

 

 

Temizlik kağıtları pazarı her geçen yıl Türkiye ekonomisinden fazla büyüme kaydediyor. Dünya temizlik kağıtları sektörü yaklaşık 26 milyon tonluk üretim hacmine sahip ve 45 milyar dolar büyüklüğünde… Türkiye’de ise yaklaşık 235.000 ton üretim hacmini ve 550 milyon dolar değerinde bir pazarı oluşturuyor.

 

Türkiye’de yıllık kişi başı temizlik kağıt tüketimi 2,5 kg seviyesinde. Ev dışı tüketim ürünleri pazarı yüzde 20 civarında düzenli olarak büyüme kaydediyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’de dört haneden sadece birinde temizlik kağıdı kullanıldığını ortaya koyuyor. Bu araştırma doğrultusunda, temizlik kağıtlarının türlerine göre tüketim oranları; yüzde 48'i tuvalet kağıdı, yüzde 25'i peçete, yüzde 19'u havlu, yüzde 7'si mendil, yüzde 1'i de kutu mendil. Türkiye'deki toplam temizlik kağıdı tüketiminin 15 bin tonu ithal olmak üzere 185 bin ton olduğu belirtiliyor. Temizlik kağıdı tüketimi ABD'de 24 kilo, Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama 14 kilo.

Türkiye'de kişi başına tuvalet kağıdı tüketimi ise gerçekten çok düşük. Hane halkının sadece yüzde 25'inde tuvalet kağıdı kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu da yılda sadece 8 ruloya denk geliyor. Avrupa ülkelerinde bu rakam 50 rulolara kadar çıkıyor. Yaklaşık 260 milyon dolarlık bir pazar oluşturan tuvalet kağıdı sektörü, büyümeye çok açık bir alan. Türkiye'de tuvalet kağıdı tüketimi yılda yüzde 12 gibi bir hızla büyümesini sürdürüyor.

 

İlk tuvalet kağıdı Çin'de üretildi

Tuvalet kağıdının ilk örneğinin Çin'de ortaya çıktığı ve Çin imparatoru için 1391'de tuvalet kağıdı üretildiği biliniyor. Ancak Batı dünyası tuvalet kağıdıyla 19. yüzyılda tanıştı. Fabrika üretimi ilk tuvalet kağıdı 1857'de Amerika'da Joseph Cattey tarafından piyasaya sürüldü. 1880'den itibaren rulo halinde sarılarak satılmaya başlandı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika ve Avrupa'da yaygınlaştı. Avrupa'da 1977 yılından bu yana ıslak tuvalet kağıdı da üretiliyor.

 

 

 

 

Viking Kağıt

21 ülkeye ihracat

 

Lily, Senso ve Select markaları altında tuvalet kağıdı, havlu, peçete ve kutu mendil ürün kategorilerinde zengin ürün gamına sahip Viking Kağıt 43.000 ton kağıt üretim kapasitesine sahip. Firma, hem ev tüketicilerine, hem de ev dışı kullanım kanallarına dağılım sağlıyor.

 

Türkiye’de temizlik kağıdı kullanımının gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmasında birçok faktör olduğuna dikkat çeken Viking Kağıt A.Ş. Genel Müdürü Ekrem Erdemli; “Temizlik kağıdı kullanımının eğitim seviyesinin artmasıyla doğru orantılı olduğu bir gerçektir. Tuvalet kağıdı kullanımı Avrupa ve Amerika ülkelerine göre farklılık göstermektedir. Tüketimin düşük olmasında bu da bir etmendir. Türkiye’de üretilen temizlik kağıdı, mevcut ihtiyacının üzerindedir,” sözleriyle sektörde yaşanan arz fazlasının rekabeti tetiklediğini vurguladı.

Temizlik kağıdı sektörü her geçen yıl hızla büyümekle birlikte sektöre yüksek kapasiteli girişlere de sahne oluyor. Sektörün yüzde 50’den fazlası yerli sermayeden oluşuyor.

Sektörün ana hammaddesi olan selüloz yurtdışından tedarik ediliyor. Ağırlıklı olarak, Kuzey Avrupa, Güney-Kuzey Amerika, Kanada ve Rusya’dan tedarik ediliyor. Viking Kağıt, 14 milyon dolarlık ihracat rakamı ile toplam cirosunun yüzde 20’sini ihracattan elde ediyor. Toplam 21 ülkeye yarı mamul ve/veya bitmiş ürün ihracatı gerçekleştiriyor. Ar-Ge çalışmalarına değinen Ekrem Erdemli; “Yeni ürün geliştirme çalışmalarında teknoloji yenilemenin yanısıra tedarikçilerin ürün geliştirme çalışmaları da etkin rol oynar. Sektörü yeni ürünlerle tanıştırma yönünde çalışmalarımız sürüyor. Pazarın ve tüketimin uygunluğuna göre ürün lansmanlarını gerçekleştirmeye devam edeceğiz,” şeklinde konuştu.

Son yıllarda Türkiye’de, geri kazanım konusunun önemi gittikçe artıyor. Temizlik kağıtları sektöründe geri kazanım uygulamaları uzun yıllardır yapılıyor. Viking Kağıt’ın bu konuya yaklaşımını Erdemli şöyle açıklıyor; “Geri kazanım konusuna verdiğimiz önemin en önemli göstergesi, 2000 yılında ‘tissue’ sektörüne ilk kez Viking Kağıt tarafından kazandırılan ‘Mürekkep Arındırma Tesisi’dir. Mürekkep Arındırma Tesisi, daha yüksek miktarda kullanılmış kağıdı çok daha kaliteli olarak geri kazanma imkanı sağlıyor. Temizlik kağıdında geri kazanım bilincinin henüz oturmamış olması bir dezavantaj gibi görünse de eğitim seviyesinin artması konunun anlaşılırlığını da olumlu etkileyecektir.”

Geri kazanılan kağıt sayesinde üretim aşamasındaki hava kirliliği yüzde 74, su kirliliği ise; yüzde 35 azalıyor. Bir ton kullanılmış kağıt, geri kazanıldığında 16 adet çam ağacının, bir ton kullanılmış gazete kağıdı kullanıldığında ise; 8 adet çam ağacının kesilmesi önlenmiş oluyor.  Geridönüşüme verdikleri önemin altını çizen Ekrem Erdemli; “Geri kazanılmış kağıdın çevreye olduğu kadar ülke ekonomisine faydası da yadsınmaz bir gerçek. Ana hammadde olan selülozun yurtdışından döviz ile tedarik edilmesi ülkeden döviz çıkışına neden oluyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında, Viking Kağıt konunun önemini yaklaşık on yıl öncesinden kavrayarak gerekli yatırımları yapmıştır,” diyerek yatırımlarını bu öngörüyle yapılandırdıklarına dikkat çekti.

 

 

www.viking.com.tr

 

 

 

 

Hayat Kimya

Yüzde 22’lik pazar payı ile ikinci

 

Hayat Kimya temizlik kağıdı pazarına Ocak 2006 yılında 60.000 ton kapasite ile ikinci büyük üretici olarak girdi. Üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde tüketim ürünleri pazarında Papia, Familia ve Teno markalarıyla yüzde 22’lik pazar payına ulaştı.

 

Hayat Kimya, yeni yatırım ve projeleri ile en geç iki yıl içerisinde Türkiye’nin en büyük kağıt üreticisi olmayı hedefliyor. Ürünlerini yaptığı araştırmalar sonucunda tüketici görüş ve isteklerini ön planda tutarak son teknoloji ile üretiyor. Türkiye’de yumuşaklık da tüketiciler için önemli bir kriter. Hayat Kimya, temizlik kağıtları pazarının en yumuşak kağıdını üreten firma olarak lansmanlarını yapıyor. Hayat Kimya Türkiye’de ilk defa yapay beyazlatıcı kullanmaksızın üretim yapan bu alanda öncü bir firma… Tüm ürünlerini yüzde 100 saf selülozdan üreten bir grup olduğundan, en kaliteli selüloz harmanlarını kullanıyor. Hammadde tedariğini; İskandinav ülkeleri, Fas, Amerika, Rusya, Kanada, Endonezya, Brezilya, Fas, İspanya ve Portekiz gibi ülkeler başta olmak üzere belirli kıstas ve kalite doğrultusunda dünyanın birçok ülkesinden sağlıyor.

 

İhracatı oluşturan yarı mamul ürünler

Temizlik kağıdı kategorisinde bitmiş ürün ihracatı navlunun yüksek olması nedeni ile oldukça düşük. Ancak, Hayat Kimya’nın asıl ihracatı, temizlik kağıdında yarı mamul olarak kovertörlere satışını gerçekleştirdikleri bobin grubunda. İhracat yaptıkları ülkelerden bazıları; Moldova, Kıbrıs, Kosova, Litvanya, Estonya, Romanya, Yunanistan, Macaristan, Azerbaycan, Arnavutluk, Makedonya, Irak ve Bahamalar. Hayat Kimya’nın üretim tesisi çok yeni ve en son teknolojiyle donatılmış olmasına rağmen, özellikle enerji kullanımı ve verimlilik konularında iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Ürünleri perakende sektörüne hitap ettiği için, firma, müşteri memnuniyeti, rekabet, maliyet gibi konularda sürekli iyileştirmeler yapıyor.

 

Şirket şu anda sadece virgin (ilk defa kullanılan) selüloz ile üretim yapıyor. Selüloz, doğada tamamıyla yok olan ve asla çevreye zarar vermeyen bir ürün. Çevreye oldukça duyarlı bir firma olan Hayat Kimya, Türkiye ve dünyada ilk defa gaz tribününden aynı anda elektrik, buhar, soğutma havası ve sıcak hava üretimi yapıyor. Bu teknoloji üretimi sırasında doğal enerji kaynaklarının tüketimini minimuma indiriyor ve önemli bir enerji tasarrufu sağlıyor.

Gaz tribününden çıkan egzoz gazı, kağıt makinelerinde kurutma enerjisi olarak kullanılıyor. Egzoz gazının kullanımı ile enerji kullanım verimliliği artıyor, dolayısıyla enerji maliyetleri konvansiyonel gaz türbinlerine göre daha düşük seviyede gerçekleşiyor.

 

 

www.hayat.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

Doruk 2000 Group

Tuvalet kağıdında 7 renk seçeneği

 

Sektörde ilklere imza atan Doruk 2000 Group, Portekiz’in saygın kuruluşu Renova ile gerçekleştirdiği atılımla tuvalet kağıdındaki son teknolojiyi Türk tüketicisiyle buluşturdu.

 

Renova’nın 2008 yılı üretimi; 130.000 ton. Temizlik kağıt ürünleri endüstrisine dört ayrı grupta hizmet veriyor. Black&Colors ürün grubu siyah, kırmızı, yeşil, mavi, turuncu, fuşya ve kar beyaz renkli tuvalet kağıdı, rulo havlu, cep mendili ve peçetelerden oluşuyor. Bu gruptaki ürünler, albenisi yüksek ambalajlarında, hijyenin zevkle tasarlanmış renkleriyle buluşmasını hedefliyor. Market ürünleri grubunda; dört, üç ve iki katlı tuvalet kağıdı çeşitlerinin parfümlü ve losyonlu seçenekleri bulunuyor. Peçete, cep mendili, ıslak mendil, ıslak tuvalet kağıdı ve rulo havlu ürünleri de market ürün grubunun diğer ürünlerini oluşturuyor. Kurumsal ürün grubunda ise; ‘Z’ katlamalı el havlu, içten çekmeli rulo havlu, jumbo tuvalet kağıdı, standart tuvalet kağıdı, dispenser peçete, standart peçete, muayene masa örtüsü, klozet kapak örtüsü ve masa örtüsü çeşitleri var. Tamamıyla doğa dostu ve doğaya dönebilen hamuru ile Renova Green grubunda tuvalet kağıdı, rulo havlu, cep mendili, peçete ve A4 ofis kağıdı bulunuyor.

 

Otellerden gelen taleplere anında cevap veriyor

Doruk 2000’in kurucusu Erdal Üstün büyük otellere hizmet verdiklerini ve bu nedenle ürün tedariği konusunda gelen talepleri de değerlendirdiklerini söyleyerek; “İlk olarak yurtdışındaki mutfak ekipmanları ile ilgili ürünlerin distribütörlüklerini aldık ve distribütörlükle yolumuza devam ettik. Müşterilerimiz arttıkça onların talepleri doğrultusunda gıdadan tekstile, içecekten kağıt ürünlerine kadar 1000-1500 çeşit ürünü pazarlar hale geldik. Rakiplerimizden en büyük farkımız otel sektöründe en büyük kuruluşlara hizmet veriyor olmamız. Örneğin; Çırağan, Four Seasons, Holiday Inn, Çınar gibi otellerin taleplerine doğrudan cevap veren ve çözüm üreten bir firmayız,” dedi

Türkiye distribütörü olarak Renova ürünlerini Dubai’ye ihraç etme çalışmalarının devam ettiğini belirten Erdal Üstün, Doruk 2000 Group olarak, 2015 yılında Türkiye’de Renova üretim tesislerini kurmayı planladıklarını sözlerine ekledi.         

        

www.doruk2000.com.tr

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler