Köfteci Ramiz Köftenin Franchise Hali

Yayın tarihi: 09.09.2009
Köftenin ‘franchise’ hali

Köfteci Ramiz

Köftenin ‘franchise’ hali

 

Akhisar’da başlayan lezzet yolculuğunu Türkiye geneline yayan Köfteci Ramiz son dönemde özellikle alışveriş merkezleri içerisinde yer alan restoranlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. 23’ü İstanbul’da olmak üzere 40 şubeyle hizmet veren Türk usulü fast-food zinciri 2009 yılı sonunda kadar, tüm Türkiye’de 23 şube daha açmak için şimdiden imza atmış durumda…

 

Şimdilerde herkeste bir köfte merakı! Amerikan köftesinin dünya fast-food’una vurduğu damga -en azından bizim ülkemizde- izlerini kaybetmeye başlıyor gibi. Büyük alışveriş merkezlerinin yiyecek içecek bölümlerinin ekonomik ve lezzetli seçeneği Türk usulü hızlı yemek ızgara köfte, yanında çok seçenekli, taze mevsim salatası ile hem sağlıklı, hem de damak tadımıza uygun yepyeni bir alternatif. Köftede de markalaşma tıpkı hamburgerde olduğu gibi hızla genişliyor. Son günlerin yükselişteki isimlerinden biri de ‘köfte işi’ni aslında 81 yıldır yapmakta olan Makedonya çıkışlı, Akhisar menşeli Köfteci Ramiz.

 

Makedonya’dan Akhisar’a

1908 yılında Makedonya’nın Prilep kentinde dünyaya gelir Köfteci Ramiz. Annesini henüz çok küçük yaşında kaybedip, babası da Çanakkale Savaşı’nda esir düşünce, babaannesi ve bebek denecek yaştaki kardeşiyle, Manisa’nın Akhisar ilçesine göç eder. Burada amcalarının işlettiği küçük bir lokantada çalışan Ramiz, 1928 yılında da Akhisar’ın Merkez Çarşısı’ndaki ilk dükkanını açar. İstanbul’da Rami Kışlası’nda yaptığı askerliği sırasında, şimdi Taksim’de bulunan Hüsnü Tabiat Lokantası, Mısır Çarşısı’ndaki Pandelli gibi lokantalarda Osmanlı Mutfağı’nı da öğrenir. Makedon usulü köfteyi burada öğrendikleriyle birleştirerek meşhur ızgara köftesini Akhisar’daki küçücük dükkânında satmaya başlar. Daha sonraları adından çok söz edilecek olan Köfteci Ramiz’in köfteleri ilk kez burada ünlenir. Zamanın siyaset adamları, entelektüelleri özellikle İstanbul’dan İzmir’e veya Bodrum’a yaptıkları yolculuklarında Ramiz’in köftesini yemeye mutlaka gelirler. 1970 yılında Köfteci Ramiz ölünce dört oğlu ondan aldıkları bu mirası bugüne kadar devam ettirirler. 2000 yılında Akhisar’ın içindeki Merkez Çarşı dışında ilk şubelerini yine Akhisar’da karayolu üzerinde açarlar. Bu şube Köfteci Ramiz markasını yerelden ulusal boyuta taşır. 2006 yılında İstanbul Levent Çarşısı’da Akhisar dışındaki ilk şubesini açınca Köfteci Ramiz markası tüm Türkiye’de tanınan bir marka haline gelir. Şimdilerde ise markanın 12 ilde 40 şubesi bulunmakta…

 

Ramiz Köfte ve diğerleri

Köfteci Ramiz’de ille de yenilecek lezzetlerin başında Ramiz Köfte gelmekte. Klasik ürün olan Ramiz Köfte yanında ızgara edilmiş biber ve domatesle sunuluyor. Restoranda Ramiz Köfte dışında, kaşarlı köfte, antrikot, yine Ramiz tesislerinde üretilen Ramiz Sucuk ve kırmızı et sevmeyenlere özel marine edilmiş piliç denenebilir. Mönüde ayrıca her Köfteci Ramiz restoranında görebileceğiniz Ege otlarıyla donanmış selfservis ve açık büfe bir salata bar, çorbalar, özel çiftlik yoğurdu ve özel tulumba tatlısı da bulunuyor. Köfteci Ramiz Yönetim Kurulu Üyesi ve Franchising Direktörü Bülent Taşkınlar, Ramiz’in köftesini benzerlerinden ayıran özellikleri şöyle açıklıyor: “Sadece Balıkesir yöresinin yüksek kaliteli etlerini kullanıyoruz. Köftemiz üretildikten sonra dondurulmadan ve çözünmeden tüm şubelere tek bir merkezden yani Akhisar’dan günlük olarak her gün soğukhava donanımlı araçlarla taşınıyor. Köftede, soğan ve tuzdan başka bir katkı ya da her hangi bir baharat kullanmıyoruz. ‘Köfteyi et lezzetinde sunmak’ ilkesine sadık kalıyoruz.”

 

Farklı modellerde büyümek

Bütün sosyoekonomik gruplardan müşterileri olduğunu dile getiren Taşkınlar, selfservis açık büfe salata bar’larının müdavimi olan vejetaryenlerden, sıkı bir ziyafet çekmek isteyenlere kadar geniş bir müşteri kitlesine sahip olduklarını söylüyor. “Biz bir porsiyon köfteyi ortalama 7 TL’ye satıyoruz. Lokasyona göre bu rakam en fazla 7,50 TL, en az 6,50 TL olabilir. Kişi başı ortalama 12-15 TL arasında bir fiyatla Köfteci Ramiz’den çıkabiliyorsunuz. Bu da bütün gelir gruplarını bize çekebiliyor.” Haziran 2009 itibarıyla 23’ü İstanbul’da olmak üzere toplam 40 şubeye sahip olan zincirin sırrını ve büyüme modelini yine Bülent Taşkınlar anlatıyor: “81 yıllık tarihimiz ve üç kuşak boyunca bütün emeğimizi bu markayı oluşturmak için harcadık. Son 10 yıllık çıkışımız markamızı sadece yerel platformdan ulusal platforma taşımak içindir. Geçmişi olmayan markaların kalıcı olabileceğine inanmıyoruz, her marka mutlaka uzun mücadelelerin sonucu yaratılmıştır. Hiçbir zaman markamızı arkasına rüzgar almış bir furya ya da moda olarak görmedik. Çünkü moda olan her şeyin bir gün demode olacağını da biliyoruz. Büyümek için üç ayrı model kullanıyoruz. Birincisi, kendimiz şube açıyoruz, ikincisi franchising sistemiyle bayilik veriyoruz, üçüncüsü ve son zamanlarda çok yaptığımız biçimde half-franchising sistemiyle bayii ile ortaklaşa restoran açıyoruz. Örneğin İstanbul’da Bağdat Caddesi, İstiklal Caddesi gibi önemli lokasyonlarda kendimiz şube açıyoruz. Bayilik vereceğimiz insanların bu iş dışında başka işle uğraşmaması, kartvizitinde sadece ‘köfteci’ sıfatı yazacak olması en önemlisi de işinin başında duracak olması en önemli tercih nedenimiz.”

Köfteci Ramiz’in büyüme eğrisi ile Türkiye’de alışveriş merkezlerinin ardı ardına açılmasının tesadüfen aynı zaman dilimine denk geldiğini söyleyen Taşkınlar, “Ümraniye Meydan AVM, Bakırköy Capacity AVM, Kozyatağı Palladium AVM, Yenisahra Optimum AVM, Kurtköy Viaport AVM, Forum Ankara AVM, Ankara Antares AVM, İzmir Balçova Kipa AVM ve şimdi adını burada sayamadığım birçok alışveriş merkezi ülkenin her yanında bizim büyümeye başladığımız dönemde açıldılar. Bu dönemden önce açılmış olmak istediğimiz diğer alışveriş merkezlerinde de başka markalardan mağaza devir alarak yer alabildik. Bunu yapabilmek için markanızın güçlü olması şart. Ancak unutulmamalı ki, biz sadece alışveriş merkezlerinde değil, caddelerde ve karayolları üzerinde de yer alıyoruz. Her üç konseptin üçüne de önem veriyoruz.”

 

23 yeni şube daha

Haziran ayı sonuna kadar İstanbul’da üç yeni şube açacak olan Köfteci Ramiz yakın dönemde İstinye Park AVM, Kumburgaz’da karayolu konseptinde yeni bir şube ve yine Maltepe’de cadde konseptinde yer almayı planlıyor. Temmuz ayında, Antalya’da açılacak olan Özdilek AVM’de de yer alacaklarını söyleyen Bülent Taşkınlar Fulya’da açılacak olan Real Fulya ve Merter Meydan M1 projesinde de yer alacaklarının müjdesini veriyor. “Son olarak Bakırköy’de Forum Marmara AVM’de sözleşme imzaladık. Bunlarla beraber 2009 yılı sonunda kadar, tüm Türkiye’de 23 şube daha açmak için imza attık. Sadece üç büyük şehir değil Adana, Mersin, Antalya, Zonguldak, Malatya, Trabzon, Samsun, İskenderun, Afyon, Kocaeli, Manisa, Bursa, Konya, Isparta gibi birçok ilde açılacak olan alışveriş merkezleri ile görüşüyoruz. Bu projelerin hepsinden davet alıyoruz, muhtemelen 2010 yılı sonuna kadar ulusal yapılanmamızda önemli bir yere gelmiş olacağız. Restoran açmak için değil açtığımız noktada yıllarca kalabileceğimiz yerler yaratmak için uğraşıyoruz. Gelen teklifleri üç dört ayrı filtreden geçiriyoruz. Önemli olan aynı tadı her noktada sunabilmek ve ‘en yaygın franchising’i değil ‘en iyi franchising’i gerçekleştirebilmek.”

www.kofteciramiz.com.tr

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler