Birbirinden Leziz Tartoletler Için Tartelette de Passion

Yayın tarihi: 09.09.2009
Tartelette de Passion Tat & Tat

Birbirinden leziz tartoletler için

‘Tartelette de Passion’

 

Ürün yelpazesini her geçen gün genişleten ‘Tartelette de Passion’, profesyonel kadrosuyla yeni çalışmalarıyla birbirinden leziz tartoletlere imza atıyor.

 

1992 yılında İlhami Alkoç, kardeşleriyle beraber Mercanlar Toptan Gıda’yı kurarak, pastacılık malzeme dağıtıcısı olarak sektöre giriş yaptı. Hizmet verdiği sektöre gönül veren Alkoç, 2000 yılında Seçil Pastanesi adıyla Bakırköy’de kardeşlerden Sami ve Erdinç Alkoç’un başında olduğu kendi aile pastanelerini açtı. İlhami Alkoç, toptancılıkla yetinmeyerek 2005 yılında kızı Aslı’nın başında olduğu Tartelette de Passion’u kurdu. 2005 yılında Ümraniye Atakent’te tartolet imalatına amatörce başlayan işletme, bugün artık profesyonel bir ekip tarafından yönetiliyor, gıda mühendisi ve gıda teknikerlerinin bulunduğu uzman bir kadroyla çalışmalarını sürdürüyor. Mevcut ürün yelpazesini geliştiren Tartelette de Passion, yeni ürün çalışmalarına devam ediyor.

www.tartelettedepassion.com

Çıtır Bademli Ganajlı Tartolet

100 gr toz şeker
200 gr pirinç badem
20 gr tereyağı
100 gr toz şeker tereyağında eritilir ve pirinç bademler katılarak karamelize edilir.

Ganaj için gerekli malzeme
1 kg taze krema
500 gr kremşanti
750 gr bitter çikolata

100 gr glikoz
100 gr margarin veya tereyağı

Hazırlanışı

Taze krema ve glikoz kaynatılır. Ilıyınca (lütfen dikkat çünkü sıcak olursa çikolata matlaşır) bitter çikolata parçalar halinde içine katılır en son yağ eklenir. Soğuduktan sonra, çırpılmış krem şanti yüzde 10 oranında karıştırılır. Karamelize edilmiş çıtır bademli içerik ganaja yedirilir ve tatlı tartoletler doldurulur.Üzerleri isteğe göre dekore edildikten sonra servis edilir.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler