TUSİD ve İMMİB Ortaklığıyla Endütriyel Mutfak ve Ağırlama-Konaklama Ekipmanları Endüstrisinde Yeni Fırsatlar

Yayın tarihi: 08.10.2014

TUSİD ve İMMİB Ortaklığıyla

TUSİD ve İMMİB Ortaklığıyla "Endütriyel Mutfak ve Ağırlama-Konaklama Ekipmanları Endüstrisinde Yeni Fırsatlar"

 

28 Nisan 2009 Salı günü, Dış Ticaret Kompleksi`nde İMMİB`in ev sahipliğiyle ‘Endüstriyel Mutfak ve Ağırlama-Konaklama Ekipmanları Endüstrisinde Yeni Fırsatlar’ konulu bir toplantı gerçekleştirildi. Yabancı ülke temsilcilerinin de katıldığı organizasyonda, TUSİD ve ZÜCDER üyeleri de hazır bulundular.

 

`Endüstriyel Mutfak ve Ağırlama-Konaklama Ekipmanları Endüstrisinde Yeni Fırsatlar toplantısı TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Semih Orcan’ın konuşmasıyla başladı. Sektörün ülkemizdeki gelişimi TUSİD Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Kaplangı tarafından hazırlanan sunumla katılımcılara anlatıldı. İMMİB`in hazırlamış olduğu sunumda İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçı Birliği Başkanı ve İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki söz aldılar. Toplantının yapıldığı alanda kurulan yerli üretimin iyi örneklerinden oluşan ekipmanların sergilendiği özel stand katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

 

İMMİB’in İstanbul Maden&Metaller İhracatçıları Birlikleri, Dış Ticaret Müsteşarlığı’na bağlı, kar amacı gütmeyen 2500’den fazla ihracatçı firmaya sahip bir mesleki bir kuruluş olduğunun dile getirildiği toplantıda 2008 yılı itibariyle Türkiye’nin toplam ihracatı olan 132 Milyar Doların 44 Milyar Dolarının İMMİB tarafından gerçekleştirildiği vurgulandı.

 

Mutfak eşyaları sektörüne bakış

Dünya mutfak eşyaları sektörüne genel bir bakışın gerçekleştirildiği organizasyonda

2007 yılında dünya mutfak eşyaları pazarının toplam büyüklüğünün 62,6 Milyar USD olduğu,

2003-2007 yıllarındaki ortalama artış oranının ise yüzde 4.7 olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Mutfak eşyalarında 2007-2012 yılları arasındaki büyüme oranının yüzde 3,6 olacağı beklentisinin aktarıldığı toplantıda süper ve hipermarketlerin en büyük alıcılar olduklarının ve eğer büyük zincir mağaza iseler; pazarda oldukça büyük bir güce sahip olduklarının da altı çizildi.

 

Toplantıda Türk mutfak eşyaları ihracatının, son yıllarda büyük bir oranda artış sağladığına değinilirken 2007 yılında 1,6 Milyar Dolar olan mutfak eşyaları ihracatımızın, 2008 yılında 2 Milyar Dolar seviyesine çıkarak yüzde 21,5 oranında bir artış gösterdiği ve 2009’un ilk 3 ayı itibariyle 358 Milyon Dolar seviyelerinde kaldığı belirtildi.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler