Tusid ve Zücder'den Ortak Organizasyon

Yayın tarihi: 09.09.2009
TUSİD ve ZÜCDER’in ortaklaşa düzenledikleri, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Ege Cansen’in konuşmacı olarak katıldığı; ‘Küresel Krizi, Kim Doğurdu, Kim Büyüttü, Kim Bitirecek’ başlıklı toplantıda iki derneğin üyeleri ilk kez aynı organizasyonda biraraya

TUSİD ve ZÜCDER’den ortak organizasyon

Krize karşı kol kola mücadele için

 

TUSİD ve ZÜCDER’in ortaklaşa düzenledikleri, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Ege Cansen’in konuşmacı olarak katıldığı; ‘Küresel Krizi, Kim Doğurdu, Kim Büyüttü, Kim Bitirecek’ başlıklı toplantıda iki derneğin üyeleri ilk kez aynı organizasyonda biraraya geldi.

 

Divan Kuruçeşme`de TUSİD ve ZÜCDER derneklerince 9 Nisan’da ortaklaşa düzenlenen toplantıda küresel krizle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Ekonomist, Yönetim Danışmanı ve Hürriyet Gazetesi ekonomi yazarı Ege Cansen’in yorumladığı ‘Küresel Krizi, Kim Doğurdu, Kim Büyüttü, Kim Bitirecek’ konulu toplantıya TUSİD Başkanı Semih Orcan, ZÜCDER Başkanı Ertuğrul Erdoğan, İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki ve her iki derneğin üyeleri katıldı.

 

Çok sayıda sektör temsilcisinin ilgi gösterdiği toplantıda, Ege Cansen’in keyifli sunumuyla, kriz kavramada iktisadi düşünmenin altyapı taşları irdelendi. Ege Cansen, ekonomik krizi şu sözlerle tanımladı: “Varlık fiyat artışlarıyla gelen ekonomik genişleme, yani şişme, sonunda varlık fiyatlarının düşmesiyle bomlar. Çünkü fakirleştim diye harcamalarını kısan toplum, üretimde daralmaya ve işsizliğe sebep olur. Buna iktisadi kriz denir.”  Krizin nedenini insanların tamahkarlığına bağlayan Cansen, “Az çalışıp çabuk zengin olmak için  ‘operasyondan’ değil, ‘spekülasyondan’ para kazanmak gerekir. Spekülasyon insanı tamahkar yapar, risk iştahını artırır. İştah arttıkça risk de artar. Spekülasyon, menkul ve gayrimenkul varlık edinmek ve bunun için borçlanmak demektir. Varlık fiyat artışı durdur ve hatta düşer ama borç durmadan büyür. Borçlar ödenemeyince kredi sıkışıklığı başlar. Para devir hızı düşer” dedi.

 

Kriz ne zaman bitecek?

Cansen, konuşmasında her krizin bir düzeltme olduğunu ve düzeltmenin bozulmanın sonucunda geliştiğini söyledi. Mal fiyatları ile mülk fiyatlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini, milli gelir artışından kopuk, milli servet artışının olmayacağını ifade eden Cansen, milli servetin, milli gelirin tüketilmeyen kısmının yatırıma dönüşmesiyle biriktiğini sözlerine ekledi. Krizin biteceğinin öncü göstergesi olarak Amerika’da emlak fiyatlarının artmaya başlamasına işaret eden ekonomi yazarı, nüktedan anlatımıyla krizin nasıl sonuçlanacağı sorusunu şöyle cevapladı: “Gökten dolar yağacak, para ucuzlayacak. Nakit kralsa, ekonomi köledir. Kral, tahtından inecektir. Nakit tutanlar pişman olacaklar. Çünkü Türkiye’de faizler ve enflasyon aşağıya doğru gidiyor. Dünya ekonomisi dört tekerli bir arabadır. (Tekerler: 1.ABD, 2.AB, 3.Pasifik Ülkeleri, 4.Gelişmekte olan ülkelerdir) Dört teker de dönmeden kriz bitmez. Bu tekerleri döndürmek büyük ülkelerin sorumluluğundadır. G-20 Zirvesi’nde bunun kararı alındı. Krizi bitirecek dönemeç, devletlerarası işbirliğiyle alınır. Bu aşama geçildi. Her büyümenin sonunda bir patlama olur. Yaşanan ekonomik kriz de harcamaların artmasıyla bitecektir.”

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler