İstanbul'un Yeni Kupa Ası Coppa

Yayın tarihi: 30.09.2014

Coppa

 Coppa, İstanbul’un yeni ‘Kupa Ası’

 

Büyük Kulüp’ün iki başkanı Metin Baylav ve Duran Akbulut’un sahibi ve işletmecisi oldukları Coppa Restaurant Levent’te hizmet veriyor. Kendine has gustosu ve dekorasyonuyla öne çıkan mekan İstanbul’un ‘üst düzey’ gastronomi düşkünlerini ağırlıyor…

 

Girişte sağlı sollu camekanların içinde kupalar karşılıyor önce konukları. Kimisi bir kulüp kupası, kimisi eğitimdeki başarısı adına verilmiş birilerine. Kimi heybetli, gösterişli kimi naif ve mütevazı. Kulüp kültüründen gelenlerin yadırgamayacakları bir ambiyans hissediliyor… Ağır ve ihtişamlı… Coppa tam da olması gerektiği gibi, genç ve de çok iddialı…   

 

Kempinski’nin komşusu

Yıllardır ‘işin içinde’ iki başarılı işletmeci ve Büyük Kulüp’ün iki başkanı Metin Baylav ve Duran Akbulut’un sahibi oldukları Coppa Restaurant Levent’te konumlanıyor. Kempinski Bellevue Residences’ın giriş katında yer alan mekan İstanbul’un hatırısayılır bir kesimi tarafından bilinir ve gidilir oldu. Büyük Kulüp’le resmi bir bağlantısı olmayan restoranın adı girişte temsili olarak sergilenen kupaların çağrıştırdığı üzere, İtalyanca kupa anlamına giriyor. Sanayiciler, işadamları, siyasiler ve sanatçıların hedef kitlesini oluşturduğu Coppa, girişinde yer alan Kempinski Bellevure Residences ve alt katında açılan Luxury Fitness Bellevue&Anantara Spa Merkezi konuklarının uğrak yerlerinden.

 

Atlar ve kupalar

Coppa’nın 140 kişilik iç mekan kullanımı Mayıs başında açılan bahçesi ile daha da genişlemiş durumda. Restoran aynı zamanda girişinde yer alan ve mekana hareket katan bar bölümü ile tamamlanmış. Ciddi bir yatırımla açılan restoranın mimari projesinde Ali Konya’nın imzası var. Yaklaşık üç ay süren hızlı bir süreçte tamamlanan Coppa’nın dekorasyonunda gümüş, siyah ve kiraz rengi ağırlıkta. İşletme Müdürü Kubilay Uyunmas bu durumu “Üst düzeye hitap ettiğimiz için bu renkleri tercih ettik” sözleriyle açıklıyor. Girişteki geniş avluya ve bar kısmına hakim olan ve mekanın tamamına hükmeden at figürleri, mimar Ali Konya’nın özel seçimi. Asaleti ifade ettikleri ve kupa konseptine uyduklarını düşündüklerinden dekorasyonda bu tür bir öğeye yer verdiklerini söyleyen Uyunmas kupaların da kendileri için özel bir anlam ifade ettiklerini dile getiriyor ve ekliyor: “Girişte temsili kupalar sergiliyoruz gördüğünüz üzere. Konuklarımız kendi kazandıkları kupaları getirip sergilememizi dahi isteyebiliyorlar. Biz de onları kırmıyoruz.” Genelde loş bir havanın hüküm sürdüğü Coppa’da aydınlatmalar sayıca fazla tutulmuş. Aplikler, spotlar ve led aydınlatmalarla tamamen aydınlatılan mekan asla gözü rahatsız etmeyen, hoş bir seviyede ışıklandırılmış. “Olabildiğince her noktayı aydınlatmak istedik. Bunun yanında ışık seviyesini de rahatsız etmeyecek şekilde, düşük tutmaya çabaladık. Daha rahat bir ortam sağladık böylece.”

 

Mutfak: Dünyadan Türkiye’ye…

Restoranın pek çok farklı mutfağın özel seçenekleriyle oluşturulmuş mönüsü tam bir dünya mutfağı örneği sunuyor. Park Şamdan’ları kuran Hüseyin Özbay’ın mutfak konseptini hazırladığı Coppa’nın İtalyan, Çin, Meksika, Fransız ve Rus lezzetlerinin ağırlıkta olduğu mönüsünde av yemekleri de göze çarpıyor. Cemal Karadaş’ın başaşçı olarak görev yaptığı restoranın mönüsünde Hüseyin Özbay ve Cemal Karadaş’ın yanısıra Coppa’ya Maki Hotel’den geçen Murat Yalvaç ve Ulus 29’dan geçen Kemal Evren’in de emekleri söz konusu. Hazır hiçbir malzemenin kullanılmadığı mutfakta ekmekler de özel olarak hazırlanmakta. Coppa’nın şimdiden bir müdavim kitlesi oluşturmuş olan ‘paça çorbası’ da unutulmamalı. “Konuklarımız paça çorbamıza bayılıyor. Gelip yemek öncesinde, sonra gecenin bitiminde içki sonrasında tekrar isteyenler bile oluyor.” Coppa’da Fransız, İtalyan ve Güney Afrika şaraplarının da yer aldığı geniş bir şarap mönüsü de sunulmakta…”

 

Bar ve ‘club’

Coppa’nın yemekleri ve dekorasyonu kadar ilgi çeken bir diğer özelliği de barı ve ‘club konsepti.’ Dileyenlerin yemek yemeden canlı müzik eşliğinde içkilerini yudumlayabilecekleri bar, haftasonu saat 23.00 itibariyle ‘club’ konseptiyle hizmete devam ediyor. “Cuma ve cumartesi dj eşliğinde daha ‘club’a dönük bir ortamımız söz konusu. Diğer günlerde saat 19.00’da başlayıp gece yarısına dek süren piyano eşliğinde canlı müziğimiz var. Yerli, yabancı pop ve caz ağırlıklı müziğimizde sanatçımız Serhan Aytaç’ın imzası var.”

Gelenlerin içeri ilk girdiklerinde Coppa’nın ihtişamından ürkebildiklerini söyleyen Kubilay Uyunmas zaman içinde konukların fikirlerinin değiştiğini de sözlerine ekliyor: “Konukların mekana girerken ve mekandan çıkarken düşünceleri çok değişiyor. Bunu herkes dile getiriyor.” Verdikleri hizmetin kalitesi oranında fiyatlarını olabildiğince uygun tutmaya çabaladıklarını söyleyen genç yönetici, “Başlangıcı, ana yemeği ve tatlısıyla, bir kadeh içkisiyle kişi başı 80-120 TL arası bir fiyata çıkabiliyorsunuz Coppa’dan. Tabii bu fiyatlar aldığınız içkinin türüne ve markasına göre farklılık gösteriyor” açıklamasını yapıyor.

Açılış sonrası mekana ilişkin olarak umduklarının çok üzerinde olumlu geridönüşler aldıklarını belirten Uyunmas öncelikli çabalarının Coppa’yı marka olarak oturtmak olduğunu söylüyor ve sözlerini şöyle sonlandırıyor: “İnsanlar buradan çok memnun, çok teşekkür ederek ayrılıyorlar. Bu sadece yemek anlamında ya da sadece hizmet anlamında da değil. Hepsi bir bütün. Hem dekorasyondan, hem mekanın yerinden, hem yemeklerden ve hizmetten, olabildiğince iyi tepkiler alıyoruz. İlk başından bu yana konuklarımızdan illa ki geridönüş, fikir almak istiyoruz ki hatalarımız varsa onları da görüp yerinde müdahale edebilelim. Ama şimdiye kadar olabildiğince iyi tepkiler aldık, diyebilirim.”

 

Coppa’nın masaüstü malzemeleri hem konsepte uyacak, hem şık olacak, hem de kaliteyi koruyacak biçimde, birbirinden özel markalardan seçilmiş. Çatal-kaşık-bıçaklarda WMF, çelik alaşımlı kadehlerde Schott Zwiesel, tuzluk biberliklerde ise Jumbo markaları göze çarpıyor. Mekana özel yapılan Amerikan servisleri, siyah masalarda gümüş renkte, diğer masalarda ise siyah renkte kullanılmış. Coppa’nın leziz mutfağının mimarı ise Öztiryakiler.

 

www.coppa.com.tr

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler