Bebek'in En Yenisi Posh

Yayın tarihi: 09.09.2009
Posh Avrupa yakasında

Posh Avrupa yakasında

Kalamış Posh, Avrupa yakasından gelen yoğun talebe daha fazla direnemeyerek yeni şubesi Posh Brasserie’yi geçen ay Bebek’te açtı. İşletmesi, mekanın ortaklarından ünlü manken İlgi Gövsa tarafından yürütülen mekan, günün her saati için keyifli alternatiflere sahip.

Altı yıl kadar önce Kalamış’ta hizmet vermeye başlayan Kalamış Posh, Anadolu yakasına getirdiği yeni solukla birlikte kısa zamanda gözde mekanlar arasındaki yerini almıştı. Her biri farklı atmosferler sunan dört ayrı katında, konuklarını marina ve deniz manzarasıyla ağırlayan Posh, aldığı yoğun taleplere daha fazla direnemeyerek nihayet Avrupa yakasına yeni bir şube açtı. Son dönemlerin gözdesi Bebek’te açılan yeni Posh Brasserie’nin işletmeciliğini, mekanın ortaklarından ünlü manken ve işletmeci İlgi Gövsa üstlenmiş. Sanat Dekorasyon tarafından sade bir şıklık ve rahatlık ön plana alınarak tasarlanan mekan, mönüsüyle de son derece titiz bir çalışmanın ürünü olduğunu hissettiriyor.

Ön ve arka bahçesi ayrıca iki farklı katı bulunan Posh Brasserie, organizasyonlar, toplantılar ve partiler için de oldukça uygun. İlk baktığınızda daha küçük gibi gözükse de içeri girdiğinizde oldukça geniş ve ferah bir atmosferle karşılaşıyorsunuz.

Günün her saatinde birbirinden lezzetli yemeklerden ve özel kokteyllerden tadabileceğiniz Bebek Posh Brasserie’yi ortaklarından İlgi Gövsa ile konuştuk. Gövsa: “Bebek şubemizi konuklarımızdan gelen yoğun talep doğrultusunda açtık. Kapılarımızı açtığımız andan itibaren de bizi yalnız bırakmadılar. Bebek halkı bizi çok benimsedi, buraya güzel bir mekan kazandırdığımızı düşünüyoruz”.

Uzun süre Anadolu Yakası’nda yer aldıktan sonra tercihiniz neden Bebek oldu?

 

Kalamış’ta bulunan şubemiz altı yıldır hizmet veriyor biliyorsunuz. Bebek Posh Brasserie de yaklaşık bir ay kadar önce açıldı. Bebek yükselen bir trend. Biz de Posh’un ikinci şubesi için burada olmayı hedefledik. Anadolu yakasının da en güzel yerlerinden biri olan Kalamış’tayız. İkinci şubemizin de Avrupa yakasının en güzel ve en popüler yerlerinden biri olan Bebek’te olmasını kararlaştırdık ve mekanı bulduğumuz gibi de hazırlıklara başladık.

 

Kalamış Posh açıldığı günden bu yana büyük ilgi görüyordu, ikinci şube için neden bu kadar beklediniz?

 

Kalamış Posh, tam yat limanının karşısında çok güzel bir konumda bulunuyor. Ayrıca diğer mekanlardan farklı olarak katlı bir yapıya sahip. En üst katı teras, bir alt katında restoran kısmı, alt katta bar, giriş bölümü de bistro restoran. Farklı farklı kullanılabilen bölümleriyle çok cazip bir mekan. Dolayısıyla açıldığından bu yana büyük ilgi gördü. Kalamış Posh’un yakaladığı başarıyla hızla ilerlemesi ve büyümesi sonucu Avrupa yakasında da bir mekan açmamız yönünde talepler almaya başladık. Konuklarımızdan gelen bu talep doğrultusunda mekan sahibimiz İsmet Gül ile beraber işe koyulduk. Tercihimiz Posh’u en güzel biçimde yansıtabileceğimize inandığımız Bebek oldu.

 

Bebek’te çok fazla mekan açıldı son dönemlerde, rekabetle ilgili neler düşünüyorsunuz?

 

Pastanın payı çok ufaldı artık. Ama biz rakip olarak bakmıyoruz kimseye. Bebek’te bizim gibi bir mekan yok şuan. Biz konuklarımıza bar ve restoran olarak hitap ediyoruz.

 

Bebek Posh’un genel konseptinden bahsedebilir misiniz? 

 

Konuklarımıza günün her saatinde hitap edebilecek bir konsept düşündük. Sabah saat 08.00 itibariyle açılıyoruz ve gece saat 02.00’ye kadar hizmet veriyoruz. Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeğimiz var. Ayrıca cumartesi günleri ‘Happy Hour’ partilerimiz oluyor. Misafirlerimize keyifli bir bar ortamı sağlıyoruz.

 

Mekanın dekorasyonu çok şık. Kimlerle çalıştınız?

 

Sanat Dekorasyon’dan Leyla Dülger ile birlikte keyifli bir çalışma gerçekleştirdik. Beraberce masaya oturup konsepte ve mekanın detaylarına karar verdik. Bakış açımız tamamen aynıydı dolayısıyla da ortaya çok keyifli bir mekan çıktı. Konuklarımızın gelip huzur bulabildiği, göz yormayan, ev gibi hissettirebilecek bir mekan oldu. Klasikle moderni biraraya getirmek istedik. Sanat Dekorasyon’un genel tarzı bu zaten. Aynalar, Kalamış Posh’un ayna dizaynıyla aynı. Çok şık ve zarif detaylar var, hem modern hem klasik dediğim gibi. Sade renkleri tercih ettik. Masa ve parkeler için meşe ağacını kullandık, sütunlarda dekupaj yaptık.

Ön ve arka bahçemizde İlayda Sanat Galerisi’nin desteği ile birlikte bir sergi de yapıyoruz. Özellikle arka bahçeyi bununla değerlendirmek istedik. İlayda Sanat Galerisi ile güzel bir dostluk kurduk. İlayda Hanım, hem heykellerini hem de tablolarının bir kısmını burada sergilemeye karar verdik.

 

Mekan küçük gibi görünüyor ama ön ve arka bahçesiyle birlikte oldukça geniş…

 

Evet bir ön ve bir arka bahçesi var. İki katlı bir mekan burası, oldukça geniş. Ön cepheden küçük bir mekan gibi gözüküyor ama içeri girdiğinizde çok geniş farklı alanları olduğunu görüyorsunuz, bambaşka bir atmosfer karşılıyor konukları. Personelimizin güleryüzü ve yemeklerimizin lezzeti ile birlikte her şey dörtdörtlük oldu diye düşünüyorum. 12 kişilik uyumlu bir ekibimiz var. Daha içerlek bir alanda yer alıyor olmamız da hem avantaj hem de bir dezavantajdı ama biz bunu avantaja çevirmeyi başardık. Çok göz önünde olmak istemeyen konuklarımız oluyor, onlar burada çok daha rahat ediyorlar.

 

Mönüyü nasıl oluşturdunuz?

 

Mönümüzü Şefimiz Erberk Avşa oluşturdu. Hep birlikte nasıl bir mönü oluşturmak istediğimizi konuştuk ve şefimiz üzerine çalışmaya başladı. Kendisi çok genç ve değerli bir şef. Çok iyi yerlerde çalışmış, aranılan bir şef. Dünya mutfağından birbirinden lezzetli seçenekler sunuyoruz. Bebek’te suşi olmadığı için suşiye de ağırlık verdik. Etlerimiz, risottalarımız, makarnalarımız ve özel tatlılarımız var. Bebeğin önemli bir detayı da sabah kahvaltısı, burada kahvaltı çok önemli. Hemen her mekan kahvaltı veriyor ama bizim kahvaltımız çok farklı. Köy ürünleriyle organik bir kahvaltı hazırlıyoruz. Biraz daha hafif olmasına dikkat ediyoruz. Sabah kahvaltısında özel olmamız gerektiğini daha mekanla ilgili ilk toplantılarımızda konuşmuştuk. Bebek kolay bir yer değil, burada ayakta kalabilmek için farklı olmamız gerekliydi.

 

Avrupa yakasının müşteri profilini nasıl değerlendiriyorsunuz? Anadolu yakasından çok farklı mı?

 

Anadolu yakası çok daha farklı, özellikle beslenme açısından konukların beslenme tarzının daha düz olduğunu söyleyebilirim. Avrupa yakasında beslenmeye biraz daha dikkat ediliyor. Biz de buranın mönüsünü hazırlarken karşı taraftan farklı olarak daha hafif ve sağlıklı seçenekler koyduk. Zaten ileride iki mekanda da ortak bir mönü uygulamayı düşünüyoruz. Yediklerine çok dikkat eden bir kitleyle karşı karşıyayız Bebek’te. Mönüde ağır yemekler yok, deniz ürünleri kullandık, kızartmalardan kaçındık, etlerimizin hepsi fırında pişiyor.  Zeytinyağı kullanıyoruz ama yemekleri zeytinyağıyla pişirmemeye de özen gösteriyoruz. Bir diyet mönü de oluşturduk, çok talep alıyor. Kıyaslama yaparsak, Anadolu yakası daha normal yaşıyor, bu yaka bedenine daha dikkat eden, spor yapan bir kitleye sahip diyebilirim.

 

Müzik seçimleriniz nasıl?

 

Parti ve organizasyonlarımızda ya da Happy Hour’da DJ performansları oluyor. Onun haricinde de lounge ve akşamları da house müzik tercih ediyoruz. DJ Tarkan benim üniversiteden arkadaşım. Özellikle Tarkan’dan rica ettim çünkü, müziğini çok beğeniyorum. Kalamış’ta da birlikte çalıştığımız DJ Pattriot’ın yanı sıra Tarkan da bize arşivleriyle destek oldu.

 

Kalamış Posh’un ardından Bebek Posh’la sürdürdüğünüz başarı grafiğini nasıl yorumluyorsunuz?

 

Öncelikle iyi niyet çok önemli. Biz müşteri olarak değil misafir olarak görüyoruz konuklarımızı. Onların memnuniyeti ile biz de mutlu oluyoruz. Mekan sahibimiz İsmet Gül, bu konuda çok titiz. Her şeyin en iyisi, en tazesi, en güzeli olsun diye uğraşıyoruz. Biz hiçbir şeyin ucuzuna kaçmadan güleryüzümüzle hizmet veriyoruz. Zaten misafirlerimiz de bir süre sonra farkımızı anlıyor. Çok fazla hesap ödememeleri de önemli bir faktör. Tabii ki kaliteli bir hizmetin karşılığı oluyor ama misafirlerimizi yormayacak şekilde fiyat ayarlamaları yapmaya özen gösterdik. Kaliteli ve iyi hizmete göre makul bir bedel uyguluyoruz.

 

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler