Ergun Bilge, Hedef Gastronomi Turizmi

Yayın tarihi: 23.01.2015
Ergun Bilge, Hedef Gastronomi Turizmi
ERGUN BİLGE
TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı
bilge@bilgemetal.com.tr

50 milyar dolarlık 2023 turizm hedefine ulaşılması için gastronomi turizminin desteklenmesi gerekir. Öncelikle Türkiye’nin Ege’de Çeşme, Güneydoğu’da Gaziantep merkezli gastronomi haritaları çıkarılmalı. Türkiye her geçen gün dünyaya entegre olurken, yaşam tarzlarımız da değişiyor. Yaşam tarzlarımızdaki değişimin yeni nesildeki en önemli göstergelerinden biri ise eğlence ve yemek kültürü oluyor. Türkiye’de bu sektörlerin gelişmesi ve bu alanda yaşanan yoğunluk, özellikle mutfak, hizmet ve çevre bileşenleriyle pazara olumlu yansıyor.
 
Türkiye’de yeme-içme sektörü 20 milyar Dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Ev dışında yeme-içmeye 20 milyar Dolar harcıyoruz. Bu rakamın da artacağı öngörülüyor. Hal böyle olunca pek çok yatırımcı şirketin ilgisini çekmeye başladı. Türkiye’de restorandan otele, küçük büfelere kadar bu sektöre hizmet veren 250 bin nokta var. Dünyada ev dışı tüketim 2,3 trilyon Doları
buluyor.
 
Son açıklanan turizm rakamlarında da İstanbul’un dünyada ilk beş şehri zorladığını görüyoruz. Türkiye’ye gastronomi için gelen turist sayısı ise henüz çok az. İstanbul neden bir gastronomi merkezi olmasın? İnsanlar gastronomi turizmi için daha çok seyahat ediyor artık. İstanbul da yavaş yavaş bundan pay almaya başladı. İstanbul’un tarihi için kaç kişi, kaç kere geliyor? Bir yabancı İstanbul’u ve tarihi güzelliklerini görmek için bir kere gelir, evlendi eşiyle geldi, çocuklarını getirdi, sevgilisiyle geldi vs bu kadar. Ama gastronomi turizmi için gelen her yıl gelebilir. Yeni restoranlar için ya da çok beğendiği lezzetleri yeniden tatmak için gelir. Arada çok önemli bir fark var. Yeme-içme için her yıl New York’a, Barselona’ya gidenler var. İspanya bunu başardı. Bundan sonra birileri buna destek vermeli. Gastronomi turizmi tıpkı Sağlık turizmi ve golf turizmi kadar ve hatta daha fazla önemlidir. Bunların hepsi birbirinin lokomotifleridir.
 
Gelin şimdi yeni yıl planlarımıza bunu da ekleyelim. Dünyaya mutfağımızı hep birlikte tanıtalım. Biz TUSİD olarak sektörel tanıtımlarımızı, bu konuda arttırarak sektörün güçlenmesine destek sağlamaktayız.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler