34 - Merkezin kullanımı

Yayın tarihi: 22.06.2006
Bu bölümdeki egzersizler daha önceki bölümlerde bahsettiğimiz karın çekme hareketlerinin devamı niteliğindedir

 

Merkezin kullanımı

 

Bu bölümdeki egzersizler daha önceki bölümlerde bahsettiğimiz karın çekme hareketlerinin devamı niteliğindedir.

 

Çalıştırmak üzere bir ‘kuvvet çemberi’ yaratmak Joseph Pilates’in başlıca hedeflerinden biriydi. Pilates size kaslarınızın nasıl dengeleneceğini öğreterek güç kazanmanızı sağlar.

 

Vücudumuzun merkezi aynı zamanda denge, ağırlık ve kontrol merkezidir. Vücudumuzda üç temel ağırlık bulunur: Baş, göğüs kafesi ve leğen kemiği. Bu bölümlerin nasıl bir sıra izlediğini gözlemleyin. Ağırlık merkezimiz ayaklarımızın tabanı üzerinde dengelenmiştir.

 

Vücudunuzu ortasından kestiğinizde şöyle bir şekil göreceksiniz:

Lumbar omurlarınızın kalınlığına dikkat edin. Omurganın ön tarafı aslında sırtınızda değil vücudunuzun merkezinde yer alır. Ağırlık merkezi üçüncü ya da dördüncü lumbar omur boyunca karın bölgesinin yanında ve omurganın ön tarafında uzanır. Aynı zamanda burada büyük bir kas kontrol sinir merkezi yer alır.

 

Merkez kavramı “hara” olarak adlandırıldığı uzak doğuda iki bin yıldan beri etkili olmuştur. Vücudun bu güç merkezinin karın bölgesinde olduğuna inanılır. Anatomik terimlerle harayı leğen kemiği ve göğüs kafesi arasındaki alan olarak tanımlayabiliriz. Vücudumuzun bu bölümü çoğunlukla hayati organlardan oluşur, sindirim ve üreme fonksiyonları burada meydana gelir. Besinler bu alanda üretildiği ve dolayısıyla enerji yayıldığı için hara’nın önemini büyüktür.

Hara’nın aynı zamanda duygularımızda da önemli bir rol oynadığına inanılır. Çok üzgün olduğunuz zamanlarda bütün kaslarınız bu bölgeye yoğunlaşır. Gülerken de aynı şekildedir. Hara’yla temas halinde olmanız aynı zamanda duygularınızı pozitif yönde etkileyecektir.

Pilates » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler