41 - Taban hareketleri

Yayın tarihi: 22.06.2006
Taban Hareketleri

 

 

Taban hareketleri

 

Her hareketin eşit ve zıt bir karşıtı olduğunu keşfeden Isaac Newton’dur. Yerçekimi, nesnelerin düşmesini ve gezegenlerin yörüngelerinde durmasını sağlayan doğanın büyük güçlerinden biridir.

 

Yaptığımız her hareket yerçekiminden etkilenir. Yerçekimine o kadar alışkınızdır ki, o olmadan kemiklerimiz zayıf düşer. Uzaya giden astronotlarda da bunu görebiliriz. Yerçekiminin her şeyi dünyanın merkezine doğru çekme gibi rolü vardır.  Yerçekimi etkisiyle bir nesne yere düştüğü zaman yerde bir direnç meydana gelir. Bu direnç aşağı doğru olan güce eşit ve zıt olup, yukarı doğru bir güç, bir zıplama şeklini alır. Vücudumuzun hem dengede hem de dik olduğu zamanlarda ve kaslarımızın sürekli çalıştığı anlarda bu etki ve tepkileri görebiliriz. Bu nedenle ağırlık merkezimizi muhafaza etmemiz için taban hareketleri yapmamız gerekir.

 

Toplumlarda, zihinsel yeteneklerin fiziksel ya da davranışsal becerilerden daha fazla takdir edildiği yargısı vardır. Entelektüel beceriler çoğunlukla enerji dengesizliğine yol açar. Çünkü sürekli hale gelen zihinsel uyarımlar vücuda genel bir dengesizlik hali vererek beyindeki pek çok enerjiyi alır.

Ayaklarınızın üzerinde çalışarak enerjiyi tekrar ayaklarınıza çekebilir ve böylelikle genel dengeyi tekrar sağlayabilirsiniz. Ayaklarımız farkına varma ve tepki verme fonksiyonlarını yerine getirecek pek çok sinir uçlarından oluşur. Bu sinir uçları bizi tabanımızın dengesi hakkında bilgilendirir. Ayaklarımız şok emici görevini görür. Denge ve hareketlilik sağlar, bedenin ağırlığını yere yayar.

Çoğunlukla çok sıkı ya da yüksek topuklu ayakkabılar giyerek ayaklarımıza oldukça kötü davranırız. Bu ayaklarımızın daralmasına ve dolayısıyla vücudumuzun tamamı için dar tabanlı bir düzlem oluşmasına neden olur. Bu problemler bulunduğumuz ortamdan da kaynaklanabilir. Örneğin; düz beton yüzeyler ayaklarımızın duyarlılığını azaltır ve ayak bileklerimizin hareketini kısıtlar.

 

Bu bölümdeki egzersizlerde ayaklarınızın sağlam duruşu üzerine odaklanılacaktır. Bu egzersizlerden beklenen faydalar:

• Ayaklarınızla iletişim kurmanızı sağlamak,

• Ayaklarınızın vücudunuzun tamamına olan etkisini fark etmenizi sağlamak,

• Ayaklarınızdaki hareketliliği artırmak,

• Ayaklarınızın kuvvetini artırmak, özellikle de ayak kemerlerinizi kuvvetlendirmek,

• İçeri ya da dışarı bükülme gibi düzensizlikleri düzeltmektir.

 

Pilates » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler