45 - Tenis topu masajı

Yayın tarihi: 22.06.2006
Tenis Topu Masajı

 

 

Tenis topu masajı

 

 

Ayak masajının yerine bu egzersizi yapabilirsiniz. Bu egzersizde yer alan hareketler ayaklarınızdaki sinir uçlarını uyarır ve dolaylı olarak vücudun tamamında hem gevşetici hem de uyarıcı bir etki yaratır. Özellikle ilk önce bir ayağa masaj yapılması ve vücudun bu yarısındaki değişimlerin gözlenmesi ilginçtir.

Uzunca bir süre dar ayakkabılar üzerinde gezindikten sonra bu egzersizi yapmak faydalı olacaktır. Ayaklarınız canlanacak ve ayak bilekleriniz hareket kazanacaktır.

 

Hazırlık

• Ayaklarınızı birbirine yakınlaştırarak ayakta durun. Vücut ağırlıklarınızın dengede olduğunu ve vücudunuzda kasılmaların olmadığını hissedin. Dizlerinizi gevşetmeye çalışın.

• Yerin üstüne bir tenis topunu ya da bir portakalı yerleştirin.

 

Uygulama

• Sırtınızı uzatarak ağırlığınızı sağ bacağınıza verin.

• Sol ayağınızı topun ya da portakalın üzerine yerleştirin.

• Topu hafifçe topuğunuzun altında yuvarlayın. Topuğunuzun her tarafında gezdirin. Topun üzerinde dönen ayağınıza daha fazla ağırlık vermeye çalışın. Eğer ayağınızı portakalın üzerine koyduysanız, üzerinizin portakal suyuna bulanmaması için fazla bastırmayın.

• 3-4 dakika sonra ayağınızı tekrar yere koyun ve ağırlığınızı eşit olarak ayaklarınıza vererek dengeyi sağlayın. Vücudunuzun sol tarafında ortaya çıkan değişimleri hissedin. Bazen gözlerinizi kapatıp tamamen vücudunuza konsantre olmak da değişimleri hissetmenize yardımcı olur.

• Vücudunuzun diğer tarafını da aynı şekilde hissetmeniz için tüm bu hareketleri sağ ayağınızda da tekrarlayın.

Pilates » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler