14 - Omuzları kaldırma

Yayın tarihi: 10.08.2006
Omuzları kaldırma
  Omuzları kaldırma

 

 

 

Omuzları kaldırma; boynun rahat hareket etmesini sağlayarak, kürek kemiğini stabilize eden, sırtın orta bölgesindeki kasların gücünü geliştiren önemli bir egzersizdir.

 

Amaç

Omuz kemerindeki doğru kasların kullanımının farkına varmak. Çok fazla çalışma eğiliminde olan ve böylece boyun ve omuzlarda büyük gerilmelere yol açabilecek üst sırt bölgesinin (trapezius) iş yükünü minimize etmek.

 

Uygulama

• Nefes alın ve boynunuzu fazla germeden, serbest bırakarak omurganız boyunca uzayın.

• Nefes verin, göbeğinizi içeri çekin ve sol kolunuzu yavaş yavaş yukarı kaldırıp kürek kemiğinizi genişleterek kuşun kanatları gibi iki yana açın. Elinizin kolunuzu yönettiğini ve kolunuzun yukarıya doğru kalktığını düşünün. Kolunuz omzunuzun hizasına gelirken avuç içinizin tavana bakması için kolunuzu döndürmeniz gerekecektir. Elinizi mümkün olduğunca omzunuzun üstünde tutmaya ve kürek kemiklerinizi sırtınıza doğru vermeye çalışın.

• Kolunuzu yan tarafınıza indirirken nefes verin.

• Bu hareketleri sağ kolunuz için de tekrarlayın.

• Kollarınızı kaldırırken ve kürek kemiklerinizi doğru bir şekilde kullanırken, omuzlarınızı aşağıda bırakmayı becerdiğinizi hisseder hissetmez her iki kolunuzu birlikte kaldırmayı deneyebilirsiniz. Egzersizi doğru yaptığınızı aynadan kontrol edin.

Pilates » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler