Pita dilimleriyle kırmızıbiber ve Cevizli Dip Sos

Yayın tarihi: 29.06.2006
Pita dilimleriyle kırmızıbiber ve Cevizli Dip Sos 4 adet büyük dolmalık kırmızıbiber 1 küçük acı kırmızıbiber 4 diş sarımsak 100 gr (1 ölçü) hafifçe kavrulmuş ceviz 50 gr ekmek içi 2 yemek kaşığı limon suyu 1 yemek kaşığı nar ekşisi 1 tatlı kaş

 

Pita dilimleriyle kırmızıbiber ve Cevizli Dip Sos

 

4 adet büyük dolmalık kırmızıbiber

1 küçük acı kırmızıbiber

4 diş sarımsak

100 gr (1 ölçü) hafifçe kavrulmuş ceviz

50 gr ekmek içi

2 yemek kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı nar ekşisi

1 tatlı kaşığı kimyon

Pita ekmeği

Zeytinyağı

Tuz

Dolmalık kırmızıbiberi büyük parçalara ayırın, kabukları yukarı gelecek şekilde acı kırmızıbiber ve sarımsakla beraber fırın tepsisine yerleştirin. Biberlerin kabukları kararana kadar kızartın ve plastik bir torbanın içinde soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kabuklarını soyun.

Cevizi blender’dan geçirin. Ardından, dolmalık biberi, acı kırmızıbiberi, sarımsağı, ekmek içini, limon suyunu ve nar ekşisini de ekleyip, pürüzsüz hale gelinceye kadar blender’dan geçirin. Kıvamlı olması için iki yemek kaşığı ılık su ekleyin ve üzerine tuz serpin. Üstü kapalı olarak bir gece buzdolabında dinlendirin.

Önceden fırını 200°C’de ısıtın. Pita ekmeklerini dilimleyin ve üzerlerine bir fırçanın yardımıyla zeytinyağı sürüp, deniz tuzu serpin. Fırında 5 dakika veya kıtırlaşana kadar pişirip, soğumaya bırakın.

Servis etmeden önce sosa zeytinyağı serpip, pita dilimleriyle servis edin.

6-8 kişilik

Başlangıçlar » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler