Pirinç Rulosu

Yayın tarihi: 29.06.2006
Pirinç Rulosu Dip sos; 60 ml (1/4 ölçü) tatlı kırmızıbiber salçası 1 çorba kaşığı limon suyu 100 gr kurutulmuş erişte 1/2 adet yeşil mango, ince, uzun doğranmış 1 adet küçük Lübnan salatalığı, çekirdekleri çıkarılmış ve ince, uzun doğranmış 1/2 adet

 

Pirinç Rulosu

Dip sos;

60 ml (1/4 ölçü) tatlı kırmızıbiber salçası

1 çorba kaşığı limon suyu

100 gr kurutulmuş erişte

1/2 adet yeşil mango, ince, uzun doğranmış

1 adet küçük Lübnan salatalığı, çekirdekleri çıkarılmış ve ince, uzun doğranmış

1/2 adet avokado, ince, uzun doğranmış

4 adet taze soğan, ince dilimlenmiş

15 gr (1/2 ölçü) kişniş yaprağı

2 çorba kaşığı Vietnam nanesi, kıyılmış

1 çorba kaşığı tatlı kırmızıbiber salçası

2 çorba kaşığı limon suyu

20 adet kare şeklinde pirinç kağıdı*

*Pirinç kağıdı: Uzakdoğu mutfaklarına özgü bir tat olan pirinç kağıdı, malzemeleri yufka gibi sarmakta kullanılır. Pirinç unuyla yapılır.

** Pirinç kağıtlarınızı sıkıca rulo yaptığınızdan emin olun, aksi takdirde yerken rulolar dağılacaktır. Rulolar servisten 2 – 3 saat önce yapılabilir. Aralarına yağlı kağıt koyarak, hava geçirmeyen bir kap içerisinde buzdolabında saklanabilir.

Dip sos için kırmızıbiber salçasını ve limon suyunu karıştırın. Erişteleri yumuşamaları için bir kase kaynayan su içinde yaklaşık 5 dakika bekletin. Suyunu süzün. Küçük parçalar halinde kesin.

Erişteleri, mangoyu, salatalığı, avokadoyu, taze soğanı, kişniş yapraklarını, naneyi, kırmızıbiber salçasını ve limon suyunu bir kase içerisinde güzelce karıştırın.

Bir kerede ikiden fazla pirinç kağıdı kullanmamak üzere, her bir pirinç kağıdını yumuşaması için 10 saniye sıcak suda bekletin, ardından düz bir zemine yerleştirin. Üzerlerine 1 çorba kaşığı hazırladığınız karışımdan koyun, kenarlarını katlayarak sıkıca rulo** yapın. Aynı işlemi kalan karışımla ve pirinç kağıtlarıyla tekrarlayın. Dip sosla servis edin.

20 adet

Başlangıçlar » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler