Nomme Jazz Festivali ve Genç Jazz Vokalisti Yarışması 2006 Ferhat Öz

Yayın tarihi: 06.07.2006
Nomme Jazz Festivali ve Genç Jazz Vokalisti Yarışması 2006 Ferhat Öz “Halk birincisi”

Nomme Jazz Festivali ve Genç Jazz Vokalisti Yarışması 2006 Ferhat Öz “Halk birincisi”

 

 

Her yıl Estonya’da yapılan Nomme Jazz festivali ve Genç Jazz Vokalisti Yarışması 16-18 Haziran 2006 tarihlerinde yapıldı.Bu yılki programda Matt Renzi & Dave Kikoski Quartet, Mikko Innanen Trio (Finlandiya), Matt Renzi, David Kikoski, Önder Focan, Brian Melvin, Ryo Kawasaki, Viktors Ritovs’dan oluşan karma bir grup, Tanel Ruben, Dmitri Dmitrenko, Brian Melvin, DJ P. Julm ve Bobo Stenson’un olduğu gibi kapanış konserini festival geleneğine uygun olarak geçen yılın Genç Jazz Vokalisti birincisi seçilen Evrim Özşuca verdi. Evrim Özşuca’ya günümüz jazz dünyasının en gözde piyanistlerinden biri olan Dave Kikoski, basda Toivo Unt, davulda Ahto Abner ve tenor saksofonda Matt Renzi eşlik etti. Evrim Özşuca’nın performansı çok beğeni topladı.

16, 17 ve 18 Haziran geceleri yapılan jam-session’larda gitarist Önder Focan’ın da yer aldığı David Kikoski (p), Marian Petrescu (p), Mihail Petrescu (b), Ted Curson (tp), Ryo Kawasaki (d) ve Estonyalı müzisyenlerle oldukça keyifli ve enerjik bir performans ortaya çıktı.

18 Haziran’da ise Estonya, Litvanya, Letonya, Finlandiya, Türkiye ve İspanya’dan 35 yaş altındaki genç jazz vokalistlerinin katıldığı “Genç Jazz Vokal” yarışması yapıldı. Türkiye’yi Nardis Genç Jazz Vokal birincisi Ferhat Öz temsil etti. Ferhat Öz “You Don’t Know What Love Is” ve “Spain’i oldukça başarılı seslendirdi. Ferhat Öz dinleyiciden çok beğeni topladı ve “Dinleyici Birincisi“ seçildi (www.nommejazz.ee).

Pori Jazz (Finlandiya), Turku Jazz (Finlandiya), JazzKaar (Estonya), Kaunas Jazz (Litvanya), RigasRitmi (Letonya), Ladies in Jazz (Estonya), Lady Summertime (Finlandiya) temsilcilerinin oldukları yerde İstanbul Nardis Jazz Club’ı temsilen Önder Focan da yer aldı. Jüri ise İspanyol Susana Raya’yı 2006 Nomme Genç Jazz vokal yarışması birincisi olarak seçti. Daiva Starinskaite’nin (Letonya) ve Kadri Voorand’ın (Estonya) ikincilik ve üçüncülüklerinin alındığı yarışma sonrasında Ferhat Öz, Evrim Özşuca ile birlikte 2006 Ağustos ayında Paris’te canlı yapılacak bir CD kaydına davet aldı.

Talinn’deki Türk Büyükelçiliği başta Büyükelçimiz fiule Soysal olmak üzere festival süresince müzisyenlerimize çok destek oldu. Dışişleri Bakanlığı Önder Focan ve Evrim Özşuca’nın ulaşımına destek verdi. 16 Haziran Cuma saat 18:00’de Elçilik Residans’ında Sayın fiule Soysal’ın düzenlediği resepsiyonda ise Önder Focan, Ferhat Öz, Evrim Özşuca iki Estonyalı müzisyen ile kısa ama çok keyifli bir konser verdiler. Ferhat Öz’ün bu festivale katılımı için ulaşımına da TELLFA (Türkiye, Estonya, Latvia, Litvanya Dostluk Derneği) karşıladı.

Bu arada 15-16 Temmuz’da Finlandiya’da oldukça geniş bir katılım ile gerçekleşecek Lady Summertime (www.ladysummertime.com adlı genç bayan jazz vokalistlerinin yarışacağı yarışmaya da bu yılki Nardis’deki yarışmada Ferhat Öz ile birlikte oldukça tadir toplayan Sezgi Olgaç katılacak.

43-SAYI_01- Jazz Temmuz 2006 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler