Akrep Burcu, Yönetici Gezegen Plüton

Yayın tarihi: 11.07.2006

PLÜTON HAYATI, ÖLÜMÜ, YENİDEN DOĞUŞU, YERALTIYLA BAĞLANTILI HER ŞEYİ SEMBOLİZE ETTİĞİ İÇİN AYNI ZAMANDA YERALTI KAYNAKLARINI VE ZENGİNLİĞİ DE İDARE EDER.

 

Korkutucu Görevler

 

Plüton’un haritadaki durumu, değişimi, yeniden doğmayı ve gençleşme gibi konuları ele alır. Doğum haritasında kuvvetli bir Plüton, kişinin, hayatı boyunca zor görevler üstlendiğini, asla belkilerle uğraşmadığını, işini kesinlikle gerçekleştiren bir güce sahip olduğunu anlatır. Plütonik diyebileceğimiz bu kişiler,bir işe başladıkları zaman geri dönmezler.

 

Onlar ateşte yürümeyi seven, hayatı genellikle acılarıyla deneyimleyen tiplerdir.

Hayatları kolay olmaz. Başlarına gelen, güçlerinin büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

Plüton’un haritadaki ev yerleşimi ise, hangi acılardan ders almamız gerektiğini belirler. Aynı zamanda uç noktalarda yaşamaya seven, sürekli evrim halinde olan ve değişimler okyanusunda sürüklenen Plütonik kişiler, büyük toplumsal değişimlerde önayak olmuşlardır.

 

Gezegenler arasında en arzu edilmeyen korkutucu görevler Plüton’a aittir.

Ölüm, yok olma ve yıkım konularıyla ilişkilendirilir.

Çok konuşulamayan cinsellik, tedirginlik duyularak anlatılmaya çalışılan yeniden doğuş (reenkarnasyon) gibi başlıklar da onunla ilgilidir.

 

Plüton harekete geçtiğinde değişimler kaçınılmazdır. Hareketlenmeye başlayıp,

doğum haritasında belli yerlere dokunduğu zamanlar, yoğun duyguların yaşanabileceği evrelerdir. Plüton’un aktifleşmeye başladığı devrelerde, ölümlere veya yeni başlangıçlara hazır olmalısınız. İçimizdeki ses, hayatın başka bir yere akmaya başladığını söylemeye başlayabilir. Aynı zamanda tehlikeli tecrübelere doğru da sürükleyebilir.

 

Vücutta, hayat ve ölüm sürecinin başladığı üreme organlarını yönetir. Ayrıca doğum haritasında kuvvetli bir Plüton, cinsel yaşamdan çok hoşlanan ve aşka çok yatkın bir kişilik göstergesi olabilir.

Tabiî ki diğer kişisel gezegenlerle yaptığı etkileşimler de kontrol edilmelidir.

Özellikle Venüs veya Ay’la etkileşim halindeki bir Plüton, cinsel olgunluk ve

çoğalmayla ilgili olabilir.

 

Plüton, çok yüksek potansiyelli bir enerjiyi ifade eder.

Ancak, Uranüs gibi birdenbire ortaya çıkmaz. Kişideki değişimin, gizli ve çok yavaş bir biçimde olması için gereken tedbirleri yaratabilir. Bu enerji açığa çıktığı zaman artık yapacak bir şey yoktur.

 

 

 

ÖNEMLİ  HASTALIKLARIN GÖSTERGESİ OLAN PLÜTON AÇILARI VE DİĞER GEZEGENLERLE ETKİLEŞİMLERİ ÇOK DİKKATLE İNCELENMELİDİR.

 

Plüton’un Doğum Haritasındaki Gücü

 

Plüton Akrep burcunu yönetir. Ya da Plüton, Akrep’te dignifiye (dignified) olmuş denir. Plüton, bir doğum haritasında Akrep’teyse, Plüton’un bulunduğu ev konuları ön plana çıkar. Bunlara rahatlıkla hâkim olabilirsiniz. Zodyak’ta doğal olarak 8. ev Akrep’ten başlar, bu nedenle Plüton 8. evde kuvvetlidir. Bir gezegen, yönettiği burcun karşısındaki burcunda zararlı pozisyonda çalışır.

Bu duruma gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir.

Plüton, Boğa burcunda ve 2. evde zararlıdır. Plüton Boğa’dayken bulunduğu ev konularına ve açılarına hakimiyetiniz zorlaşır, istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz.

 

Gezegenler yönetici burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burçta bulunabilirler. Gezegen burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır.

Buna yükselim ya da eksaltasyon (exaltation) denir.

Plüton, Balık burcunda ve 12. evde yükselir.

Gezegen yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemez.

Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir.

Plüton, Başak burcunda ve 6. evde düşer.

 

DİKKAT!

 

Tekrar hatırlatmak gerekir ki böyle durumlarda düşen veya yükselen, yararlı

veya zararlı olan gezegenler değildir. Bu özellikler sadece kişiliğin veya olayların akışını belirten şifrelerdir.

 

Plüton’un Astro Vücut Dili

 

Astrolojide güçlü bir gezegen olarak bilinen Plüton, vücut içinde endokrin hormonu ve beyin epifizi ile ilgili olayların göstergesi kabul edilir. Plüton açıları bozuk olan bir harita sahibi, enerjisini dengeleyemez ve pek çok hastalığı davet edebilir.

 

Beyin epifizi salgısı vücutta çok önemli görevleri olan bir sıvıdır. Özellikle Plüton Güneş’ten ters açı alıyorsa, kişi çok sinirli ve fazla enerjik baskın bir tipken, Ay’dan ters etkileşim alıyorsa psikolojik kökenli hastalıkları davet eder.

Gezegenlerin sağlık alanında yansıttığı şifreleri anlamak için çok araştırma yapmanız gerekiyor. Sadece birkaç gezegeninizin ters etkileşim alması hasta olduğunuzu göstermeyecektir.

 

Geri Giden

 

Neptün ve Plüton gibi çok yavaş hareket eden gezegenlerin geri gitmesi, kişisel olarak astrolojik yorumlamalar yapmaya yeterli değildir. Diğer gezegenlerin ve açıların durumu ile ancak bir anlam çıkarılabilir.

 

Bu gezegenler aylarca geri gidebildiği için, bu devrede çok kişi doğabilir. Geri giden Plüton, kuşaklar üzerinde bazı etkileşimler için bilgiler yansıtabilir. Toplumlar üzerindeki değişimlerden bahsedilebilir. Özellikle olaylar ve ülkelerin doğum haritalarında geri giden Plüton, titizlikle incelenmelidir.

 

DİKKAT!

 

Akrep’in yöneticisi Plüton’dur. Haritanızda sadece Plüton’a bakarak sağlık durumunuzu anlayamazsınız. Doğum haritasının genel tanımı çok önem taşıyacaktır.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler