BALIK ÇOCUKLARI

Yayın tarihi: 11.07.2006
BALIK ÇOCUKLARI
BALIK ÇOCUKLARI

 

USLU BİR GÜLÜMSEMENİN ARDINDAN, CAMINIZA BİR TAŞ ATARSA SAKIN ŞAŞIRMAYIN! BALIK ÇOCUKLARI ÇOK YUMUŞAK VE SEVİMLİDİR. AİLENİN EN HASSAS BİREYİDİR.

 

Sessiz Durduğuna Bakmayın

 

Konuşmayı çok erken öğrenirler. Masal dinlemek çok hoşlarına gider, okumayı öğrenir öğrenmez hikâye kitaplarına sarılırlar, edebiyat tutkunu kişiler olabilirler. Okudukları ve dinledikleri hikâyelerden yola çıkarak yenilerini uydurabilirler. Zengin hayal dünyaları gerçekle hayal olanı karıştırmalarına neden olabilir. Kendilerini kandırma eğilimleri olabilir ama bu bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Doğru kararı verebilmek için sakin, destekleyici bir ortama ihtiyaç duyarlar. Balık çocukları dürüsttürler ayrıca açık fikirli ve duygularını kelimelerle anlatma kabiliyetleri vardır. İnsan ve hayvanlara karşı dikkatli ve naziktirler. Genellikle kolay incinen saf çocuklardır. Bu nedenle onları dünyanın kötülüklerine karşı eğitmek gerekir. Yaratıcı ve güçlü duyguları, onları her zaman ailesine, çevresine bağlı ve sorumlu kılar.

 

 

 

Güzel yüzleri, mahmur gözleri, sempatik gülüşleriyle şirinlik muskasıdır. Zamanın büyük bir bölümünde kendi halinde, melek gibi sessizce uyurlar. Fakat bazen durduk yere öyle çok ağlarlar ki, gözyaşlarının sonu gelmeyecek gibi görünür. Küçük mimiklerden oluşan bir lisanları vardır ve tatlı masallar dinlediklerinde buna küçük kalpleriyle inanırlar.

 

AİLE HAYATI

 

Hareketleri ve davranışlarıyla aile içinde etkilerini hissettirirler. Duygularını açıkça gösterirler. Yanaklarından dökülen gözyaşları, birden bastıran yağmurun ardından çıkan gökkuşağı gibi parlak bir gülümsemeye dönüşebilir. Sakin bir ortamda rahat, etkili ve verimli olabilirler.

 

Balık çocukları sevgi dolu ve sabırsızdırlar. Onların üzerinde otorite kurmak hayli zordur. Anne-babaları onlarla iletişim kurmaya başladıkları an, zayıf noktalarını çabuk bulup onları parmaklarının ucunda döndürebileceklerini öğrenirler. Balık, ailesinden her zaman sevgi ve güven bekler. Onunla oyun oynanmasını ve sürekli bir şeyler anlatılmasını ister. Sihirli dünyalarında anne, baba ve kardeşlerin büyük önemi vardır. Daha küçük yaştan onları sahiplenir ve kimseyle paylaşmak istemezler. Kız kardeş veya erkek kardeşlerine karşı oldukça koruyucu ve duygusal açıdan bağlıdırlar.

Evinde aile arasında ilişkilerin güçlü olmasını isterler. Sorumluluklarını bilen bu afacanlar, büyüdüklerinde de ailesinin her zor anında yanında olacaklarının

sinyalleri daha küçükken verir.

 

 

Destekleyici ve anlayışlı bir aile ile birlikte, iyi bir eğitim alırsa tüm öğrenim hayatı boyunca problem çıkarmazlar. Balık çocuklarının fantastik bir dünyaları vardır. Bu nedenle bazen onlarla geçinmek güç olabilir. Okulda yaşadıkları

tecrübelerden dolayı zaman zaman kırılabilirler, fakat geniş hayal güçleri onlara artılar kazandırabilir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler