MİTOLOJİ ve EFSANELER

Yayın tarihi: 11.07.2006
MİTOLOJİ ve EFSANELER
MİTOLOJİ ve EFSANELER

 

DENİZLER TANRISI NEPTÜN, BALIK BURCUNU YÖNETİR. NEPTÜN, YARATICILIĞI İLE DOKUNDUĞU HER ŞEYİ GÜZELLEŞTİRİR. DUYGUSAL VE İDEALİSTTİR. AMA AYNI ZAMANDA DİKKATSİZ VE YAPMACIK DA OLABİLİR.

 

Aşk Tanrısı Cupido BABİL’DE

 

Babilliler Balık burcuna “kuyruklar” anlamında olan, “kun” derlerdi. Bu isim, Tanrıça Anunitum ve Simmah’ın yönettiği, Tigris ve Euphrates nehirlerde yaşayan iki balığın kuyruğuyla ilişkilendirilmişti.

 

Aşk Tanrısı Cupido, yaramaz bir çocuk edasıyla, olmadık kişileri birbirine aşık eden tılsımlı okuyla dolaşır...

Yunan mitolojisinin Aşk Tanrıları Aphrodite ve Eros’un maceraları, Roma mitlerinde Venüs ve Cupido etrafında döner. Venüs Aşk Tanrıçası’dır. Tüm yaşayan canlıların içinde sevgi kıvılcımları açarak, birbirlerine aşık olmalarını sağlar, aynı zamanda insanlara sevgisiyle yaşam gücü aşılar. Oğlu Cupido, görgüsüzlüğü ile tanınan kaba Tanrı Vulkan’dan olan çocuğudur. Cupido, tabiattaki elementleri kullanarak yaşamı daha iyi şekle sokmak ve geliştirmekle uğraşır.

Cupido ve Venüs, dünya için hemen hemen aynı görevi üstlenmişlerdir: Yaşamı canlandırmak ve tüm canlıların hayata bağlılıklarını artırmak. Cupido, neşeli ve çocuksu tabiatıyla insanlara ve ölümsüz tanrılara aşk virüsünü aşılar ve bunu bir oyun olarak algılar. Cupido, bütün gün aşkı aşılamak için, ucunda ateş yaktığı tılsımlı ok ve yayıyla dolaşır. Bazen öyle kimseleri birbirine aşık eder ki, ortalık birdenbire karışır; bu oku fırlattığı kişiler büyük bir tutkuyla aşk ateşini içlerinde hissetmeye başlarlardı.

Bir gün, Venüs ve Cupido, birlikte dolaşırlarken, kızgın Tanrı Typhon ile karşılaşırlar. Ondan kaçmak için kendilerini hemen balığa dönüştürürler. Ve anne, oğul zıt yönlere doğru yüzerek kaçmaya başlarlar. Tanrı Zeus bu mitin hatırlanması için o anda yükselen yıldızlara Balık takımyıldızı adını takar. Tanrılar anne ve oğlun bir daha birbirinden ayrılmaması için, balıkların kuyruklarını bağlarlar.

Venüs ve Cupido’nun karakterleri ve yaşam şeklinden dolayı Balık burcunda doğanlar bu mitle özleştirilmiştir. Balıklar, yaratıcıdırlar, yaşamlarını sevgiye adayabilirler, çoğunlukla gizleseler de, ihtiraslı bir cinsel yaşamları olduğu bilinir. Aynı zamanda başları sıkıştığında, Cupido ve Venüs gibi sadece kendilerini düşünüp kaçabilirler.

 

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

 

Bir kişinin doğum haritasında Venüs ve Cupido’nun konumlanışını ve tüm horoskopla etkileşimini incelediğinizde, kime aşık olabileceğini, ne zaman-kiminle evlenebileceğini ve cinsel yaşamı hakkında fikir edinebilirsiniz.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler