YENGEÇ ÇOCUKLARI

Yayın tarihi: 11.07.2006
YENGEÇ ÇOCUKLARI
YENGEÇ ÇOCUKLARI

 

HASSAS VE ALINGAN YENGEÇ ÇOCUĞU, AĞLAYACAK BİR ŞEY MUTLAKA BULUR. İYİ DAVRANIŞLARI VE DİSİPLİN KURALLARINA UYUMU İLE TANINIR.

 

İki Gözüm İki Çeşme

 

MİZAÇ

 

Yengeç burcu çocukları tıpkı büyük Yengeçler gibi, neşeli mizaçlarına rağmen bir dakikaları bir dakikalarına uymaz. Çok hassas ve kırılgandırlar. Arkadaşlarıyla oynayıp

eğlenirken, bir anda  sessizleşip köşesine çekilebilir.

 

 

Yengeç bebekleri tombul ve manalı bir surata sahiptirler. Bir günde pek çok duyguyu birden hissederler.  Bir dakika önce agucuklar dağıtırken bir dakika sonra ne olduğu belirsiz bir surat ifadesi ile ağlamaya başlayabilirler. Sevdikleri insanlara karşı daha bebekliğinden itibaren iyi davranırlar. Onların kucağında oturmaya veya öpülüp

kucaklanmaya ses çıkarmazlar. Fakat sevmedikleri bir insanın öpmesine bile tahammül edemeyip avaz avaz ağlarlar. Bitmek tükenmek bilmeyen bir iştahları vardır. Bu nedenle annelerinin “yemiyor” şikâyetlerine asla maruz kalmazlar. Rahat bir koltuk veya su dolu bir küvette saatlerce gülücükler dağıtarak oynayabilirler.

Sert tavırlar Yengeç çocuğunun içine kapanıp dış dünyayla ilişkisini kesmesine sebep olur. Bu da onu mutsuz eder. Çocukluğunda yeterince ilgi ve sevgi gösterilirse, dış dünyaya karşı daha güvenli olacağından, mizacındaki şüphe duygusu da zayıflayacaktır. Hayalperest ve yaratıcıdırlar. Kendilerini konuşmalarıyla, resimle ya da müzikle tanıtmak için, çok fazla teşvike ihtiyaç duyarlar.  Her ne kadar gürültülü ve stresli ortamlara ayak uydurmakta güçlük çekseler de,  okul onlar için çok faydalı olacaktır.

Dünyadaki olaylara karşı çok hassastırlar. Hayvanlara karşı büyük bir sevgi  beslerler. Yengeç çocukları sevgiye diğer çocuklardan daha çok ihtiyaç duyar. Sevgiyle yaklaşılıp, şefkat gösterildiğinde çok rahat eğitilirler. Çok zengin olan hayal gücü, anlatılan masal hikâye ve oyunlarla zenginleştirilirse, çocuğun içindeki sanatçı ruh, daha kolay açığa çıkacaktır.

 

AİLE HAYATI

 

Annelerine çok bağlı olan Yengeç çocukları, zaman zaman “ana kuzusu” diye alay

konusu bile olabilir.Yengeç çocukları, dayanışmanın fazla olduğu  bir ailenin parçası olmaktan mutluluk duyarlar. Her ortamda kendini korumasını ve savunmasını bilen insanlardır. Hayat boyu sürecek  güçlü bağlar kurarlar. Aile bireylerinin, arkadaşlarına güvenmesini beklerler.Yengeç çocukları çabuk panik olurlar. Küçücük bir problem bile, onlarda bomba etkisi yaratabilir. Kötü bir not veya arkadaşlar arasında bir kavga,

uykusuz geçen gecelere sebep olabilir. Onlar, geçirdikleri kötü olayları tekrar tekrar yaşarlar. Bu durumlarda ailenin iyi gözlem yaparak çocuğunu dinlemesi ve onun ilgi alanını başka bir yöne kaydırması iyi olacaktır. Bu sayede onlar kendilerini güvende hissedebilirler.

 

Yengeç çocukları, kız kardeş veya erkek kardeşleriyle iyi anlaşırlar. Eğer ruh halleri yerindeyse onlarla birlikte bir şeyler yapmaktan zevk alırlar ama çoğunlukla yalnız kalmayı tercih ederler. Hassastırlar. Bazen dışa dönük ve otoriter akrabalarıyla sorunlar yaşayabilirler.

 

EVİNDE

 

Yengeç çocukları evinde her yerde olduğundan daha fazla mutlu olur. Anneleri onlar için örnek alınacak bir modeldir. Onun tavır ve davranışlarını taklit ederler. Zor anlarında yanında bulmak istediği tek kişi annesidir.Eğer onların korumacı tavrı baskıya dönüşürse çocukta olumsuz etkiler bırakır.Küçük yaştan itibaren aile bireylerinin her birine çok fazla sevgi ve saygı göstermeye çalışırlar.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler