YÖNETİCİ GEZEGEN AY

Yayın tarihi: 11.07.2006
YÖNETİCİ GEZEGEN AY

YÖNETİCİ GEZEGEN: AY

 

ASTROLOJİK YORUMLAMALARDA AY, GÜNEŞ’TEN SONRA DOĞUM HARİTASI İÇİN GÜÇLÜ AÇIKLAYICI BİLGİLERE SAHİPTİR.

 

Duyguların Yöneticisi

 

Duygular, Ay’dan sorulur. Ruhumuzu dalgalandıran ve sakinleştiren astrolojik olarak hep Ay’dır.Ay’ın çekici gücünü en somut şekilde gel-git olaylarında, denizleri kabartıp sonra serbest bırakışında hissederiz. Dünyanın çevresinde dönerken, büyüyen ya da küçülen Ay, kişilerin ve kitlelerin iç dünyalarını da kendi çehresi gibi değiştirir. Özellikle dolunayın gizemi birçok senariste, yazara ve şaire ilham kaynağı olmuştur.

 

Ay, duru, gümüş rengiyle insanları kendisine çeker, hipnotize eder. Korkan, ağlayan, hayal kuran tarafımızı açığa çıkarır. Ay, olaylara karşı duygusal ve sezgisel yaklaşımımızı, günlük olaylara bakış açımızı belirler.

 

 

Ay’ın doğum anındaki pozisyonu atalarımızdan ve ailelerimizden alacağımız

karakteristik özellikleri belirler. Ayrıca kişinin ailevi sorunları da

Ay tarafından yönlendirilir. Kalıtımsal özelliklerimiz, farkında olmasak da duygusal tepkilerimizi ve psikolojik gelişimimizi büyük ölçüde etkiler.

 

Güneş, dış görünüşü, başlıca karakter özelliklerini oluştururken, Ay iç dünyamızla ilgilidir. Ay, Güneş ya da doğum haritasına hâkim olan başka bir burçtan pozitif etkileşim alıyorsa, etkileri daha güçlü ve olumlu hissedilir. Doğum haritasında Ay’ın bulunduğu yer; sezgileri, duyguları, hatıraları ve iç dünyanın dışarı vurum şeklini belirtir.

 

Dünyayla ilgili ilk izlenimlerimizi, annemizin vücudu aracılığıyla ediniriz; bu nedenle Ay, anneyle çok yakından ilintilidir. Modern astrolojide Ay, 

çocuğun anneyi nasıl algıladığını gösterir.

Örneğin Ay’ı Boğa burcunda olan birisi, annesi koruyucu olmadığı halde onu çok sahiplenici bulabilir. Bir bakıma duygusal dünyamızın bağışıklık mekanizmasını Ay’ın verdiği etkiler düzenliyor, diyebiliriz. “Zararlı! Uzak dur” ya da “Çok güvenli, asla bırakma” gibi.

 

 

AY’IN DOĞUM HARİTANIZDA HANGİ BURÇTA VE HANGİ EVDE OLDUĞUNA DİKKAT ETMELİSİNİZ. BU BİLGİ IŞIĞINDA ÖNEMLİ İPUÇLARI YAKALAYABİLİRSİNİZ...

 

Ay’ın Doğum Haritasındaki Gücü

 

 

Ay Yengeç burcunu yönetir. Ya da Ay, Yengeç’te dignifiye (dignified) olmuş denir. Ay, bir doğum haritasında Yengeç’te ise, Ay’ın bulunduğu ev konuları ön plana çıkar. Bunlara rahatlıkla hakim olabilirsiniz. Zodyak’ta doğal olarak 4. ev Yengeç’ten

başladığı için Ay 4. evde kuvvetlidir. Bir gezegen yönettiği burcun karşısındaki burcunda zararlı pozisyonda çalışır. Bu duruma gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir. Ay, Oğlak burcunda ve 10. evde zararlıdır. Ay Oğlak’tayken bulunduğu ev konularına ve açılarına hakimiyetiniz zorlaşır, istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Gezegenler yönetici burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burçta bulunabilirler. Gezegen burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır. Buna yükselim ya da eksaltasyon (exaltation) denir. Ay, Boğa burcunda ve 2. evde yükselir.

Gezegen yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemez. Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir. Ay, Akrep’te ve 8. evde düşer.

Tekrar hatırlatmak gerekir ki böyle durumlarda düşen veya yükselen, yararlı veya zararlı olan gezegenler değildir. Bu özellikler sadece kişiliğin veya olayların akışını belirten şifrelerdir.

 

Ay, Dünya’nın etrafındaki dönüşünü yaklaşık 28 günde tamamlar;

2,5 günde bir burç değiştirir. Burçlardan geçerken, gezegenlerle çeşitli açılar oluşturur. 2 veya 2,5 saatte 1° hareket ettiğinden dolayı her gezegen üzerindeki etkisi birkaç saat sürer. İçinde bulunduğu burcun son derecelerine yaklaştığında, başka bir gök cismi ile son açısını belirleyebilir. Bu noktada Ay, açı almadığı

süre içinde, yeni bir burca girene kadar “boşlukta” olarak adlandırılır. Ay, her gün içine girdiği burca duyguları taşır, yani o günün duygusal habercisidir. İçgüdüleri yönetir.

Bütün gezegenleri ziyaret ettikten sonra, Ay bir süre dinlenir ve bu süre birçok kişinin kararsız, belirsiz, hatta dağınık geçirdiği zamandır.Bu süre içinde yaptığınız planlar ya da aldığınız kararlar, bir sonuç vermeyebilir.

 

Boşluktaki Ay’ın daha geleneksel tanımı;

“Bundan hiçbir iş çıkmayacak”tır. Bu ifadede doğruluk payı vardır. Boşluktaki Ay döneminde,atılan adımlar ya yanlış ya da ilgisiz bir hareket oluşturur. Yani zamanın boşa harcanmasıdır. Özellikle yeni bir kişiyle tanışmak veya bir iş başvurusunda bulunmak için ideal olmayan bir süredir. Çünkü, doğru bir karar almak için gereken bilgi, eksik ya da gözden kaçırılmış olabilir. Bu dönem astrolojik olarak yeni planlara başlamak için uygun kabul edilmez. Ancak rutin işler veya önce başlatılan projeler başarıyla yolunda gidebilir. Efemerislerde, Ay’ın boşlukta kalacağı zamanlar belirtilmiştir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler