Yönetici gezegen Saturn

Yayın tarihi: 13.07.2006
YÖNETİCİ GEZEGEN SATÜRN
YÖNETİCİ GEZEGEN: SATÜRN

 

SATÜRN, GENİŞLEME, YAYILMA ARZUSU VEREN JÜPİTER’İN AKSİNE, KABUĞUNA ÇEKİLMEYİ, DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI KOYMAYI, RİSK ALMAMAYI ÖĞÜTLER.

 

Sınırlar, Duvarlar ve Kurallar

 

Satürn’ün kelime anlamında; sınırlar, duvarlar ve kurallar vardır. Bu gezegenin astrolojik olarak aktif olduğu devreler, değişiklikleri önlemek için duvarların örüldüğü ve “hayır” denmesi gereken zamanlardır. İçinizdeki eleştiren anne-babadır. Bulunduğu astrolojik evde, erteleme, yasaklama, hata yapmaktansa hiçbir şey yapmama kararları alınmalıdır. Bu gezegen, sadece gerçekleri sever. Toplumsal açıdan neyin “normal” olduğunu söyler. Yaşlılara saygı göstermeyi, kurallara uymayı, işleri doğru yapmayı da öğütleyen, Satürn etkileridir.

 

DİKKAT!

 

Transitler, gelecek günler ile ilgili anahtar bilgileri önceden harita sahibine yansıtabilir. Transit geçiş; bir gezegenin, doğum anından öncesi ya da sonrasındaki herhangi bir güne ait burçlar kuşağındaki geçiş derecesidir.

 

Haritada durduğu yer, kişinin kendisini saygılı, ciddi ve tutucu bulduğu konuları belirler. Emin oluncaya dek asla hareket etmemeniz gereken durumları gösterir. Karşılığında bir şey beklemeden yapılmayan işleri, kazandığını hak etmeyi temsil eder. En disiplinli, sabırlı, dayanıklı, bilinçli olduğunuz yerdir. Satürn’ünüz, doğru olanı yapmak, mantığınızı dinlemek, ahlâklı ve saygılı olmak gibi kavramların fazlasıyla farkındadır.

 

Satürn, Zodyak’taki bir turunu yaklaşık 28,5 ila 29 yılda tamamlar. Yani doğum anındaki konumuna dönmesi gereken süre budur. Sorumluluğu ve disiplini temsil ettiği için, bir burca girdiği zaman, hayattan alınacak dersleri, nerede sınır konulacağını ortaya çıkarır. Satürn’ün tam döngü geçişine denk gelen olgunlaşma yaşı, 29 değil midir?. Genel olarak bu yaşlarda daha farklı düşünmeye başlar, hayatın gerçekliği ile tam tanışır, sorumluluklar almaya davet ediliriz. Gözlemlendiğinde, bu yaşta yapılan evlilikler, alınan önemli kararlar, çocuk sahibi olma isteği, diğer yaşlara göre daha fazladır.

 

Satürn çoğunlukla, bizim “içimizden gelen tedbir” ve “neden” sesidir. Satürn sayesinde disiplin, sağduyu ve sabrı geliştirebiliriz. Satürn doğum haritasında doğumdan başlayarak, 7 yılda bir aktifleşerek bir sınav dönemi hazırlar. Bu yüzden kişilerin 7-9, 14-16, 21-23, 28-30, 35-37, 42-44, 49-51... yaşları, geçmişlerini incelemeleri gereken, kendilerini nadasa bırakıp dinlendikleri ve sonuçta bir karar aldıkları devreleri gösterir.

 

Vücutta bütünlüğü oluşturan, kemikleri ve deriyi temsil eder. Satürn’ün metali kurşundur. Kurşun ilk bakışta sevimsiz, karanlık bir metaldir. Fakat cilalanıp, işlendiğinde çok parlak olur.

 

 

Genelde hazırlıksız yakalanan Satürn geçişleri, doğum haritasının karakterine göre, 2,5 yıl zor ve yıpratıcı geçebilir. Bu yüzden önceden, Satürn geçişleriniz için, gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Ayrıca transit Satürn’ün, doğum Güneş’inize etki verdiği devreler de hayatınızda dikkat edilecek önemli zamanlardır. Güneş-Satürn devreleri de 7 yıllık döngüler halindedir. Hangi yaşlarınızda bu etkiyi alacağınızı gök günlüğü- efemerislere bakarak öğrenebilirsiniz. Örneğin doğduğunuz anda Satürn’ünüz 16° Boğa’da, Güneş’iniz 5° İkizler’de olsun. Bu durumda ilk Satürn-Güneş dokunuşu, yaklaşık 2 yaşınızda oluşacaktır. Daha sonra da sırayla 9-10, 16-17, 23-24, 30-31...gibi 7 yıllık devrelerinize dikkat etmelisiniz. Doğum anında Güneş’inizle Satürn’ünüz birbirine ne kadar yakın duruyorsa, Satürn etkileri arka arkaya yaşanır, hayatın akışı, ağır yükler ve sorumluluk taşır. *Satürn transitleri çok değerli bilgileri taşıyacağından yorumlamalarda, önemle incelenmesi gerekir.

 

SATÜRN’ÜN, DOĞUM HARİTANIZDA HANGİ BURÇTA VE HANGİ EVDE BULUNDUĞUNA DİKKAT ETMELİSİNİZ. BU BİLGİLER IŞIĞINDA ÖNEMLİ İPUÇLARI YAKALAYABİLİRSİNİZ.

 

Satürn’ün Doğum Haritasındaki Gücü

 

Satürn; Oğlak’ı, tradisyonel olarak da Kova’yı yönetir.  Bu duruma, Satürn, Oğlak’ta veya Kova’da dignifiye (dignified) olmuş denir. Yani Satürn bir doğum haritasında Oğlak veya Kova burcundaysa kişinin hayatında Satürn’ün bulunduğu ev konuları biraz daha ön plana çıkar. Zodyak’ta 10. ev, Oğlak burcunun evidir. Bu nedenle Satürn, 10. evde kuvvetlidir. Bir gezegen yönettiği burcun karşısındaki burçta zararlı pozisyonda çalışır. Bu duruma gezegenin zararlı (detriment) olduğu yer denir. Satürn, Yengeç’te ya da Aslan’da ve 4., 5. evlerde zararlıdır. Satürn’ünüz bu iki burçtan birindeyse bu burçların bulunduğu ev konularına hâkimiyetiniz zorlaşır ve istenmedik olaylarla sık sık karşılaşabilirsiniz.Gezegenler, yönetici burçlarının dışında, enerjilerini rahatlıkla ifade edebildikleri başka bir burçta da bulunabilirler. Gezegen, burada bir yönetici gibi çalışamaz ama enerjisini yansıtması kolay ve akıcıdır. Buna yükselim ya da eksaltasyon (exaltation) denir. Satürn, Terazi burcunda ve 7. evde yükselir. Gezegenler yükseldiği burcun karşısındaki burçta rahat edemezler. Bu duruma ise gezegenin düşüşü (fall) denir. Satürn, Koç burcunda ve 1. evde düşer.

 

Tekrar hatırlatmak gerekir ki böyle durumlarda düşen veya yükselen, yararlı veya zararlı olan gezegenler değildir. Bu özellikler sadece kişiliğin veya olayların akışını belirten şifrelerdir.

 

HARİTADA SATÜRN TERS ETKİLER ALDIYSA, KİŞİNİN MORALİ GENELDE BOZUK, KARAMSAR OLUR; HER ŞEYİ KENDİNE DERT EDİNİR. ENERJİSİ DÜŞÜKTÜR. YAŞAMDAN ZEVK ALAMAZ HÂLE GELEBİLİR.

 

Satürn’ün Astro Vücut Dili

 

Oğlak’ın yöneticisi Satürn; kemikleri, dişleri, mineral tuzları ve konusunda bilgiler verir. Adrenalin salgısı, Satürn açılarıyla ilgilidir. Büyümeyi düzenleyen ön hipofiz bezindeki salgıların düzeni, dalağın çalışması, Satürn açılarıyla ilgilidir. Bozuk Satürn açılarında vücut, besinlerden gerekli mineral ve vitaminleri almakta zorlanır. Satürn, sağlık için haritada çok dikkatli incelenmelidir. Çünkü neler getireceği, diğer açılara

çok bağlıdır. Kanser, AIDS gibi sinsi ilerleyen hastalıklar zorlu Satürn etkileşiminde ortaya çıkar. Zayıflık, verem, artrit, romatizma, kabızlık, zatüree, nezle, soğuk algınlığı, böbrek ve safra kesesi taşları, Satürn açıları ile aktive olurlar. Yaşam enerjisi, Güneş kadar Satürn’le de ilgilidir. Kemikler enerjisizlikten düzgün çalışamaz, eklemlerde ağrılar, kemik hastalıkları ve birçok psikosomatik hastalık belirtileri görülebilir. Pozitif düşünceler, vücudun elektromanyetiğini dengeleyeceğinden,

hayat enerjisini yükseltecektir. Hormon salgıları da yüksek hayat enerjisinde düzenli çalışır. Satürn’ün bozuk açıları, ilaçlardan önce, neşeli ve Güneşli bir çevrede,

pozitif insanlarla birlikte vakit geçirerek dengelenebilir. Satürn, transitte veya doğum haritasında sert etki altındaysa, ilaçların yan etkilerine sıkça maruz kalabilir.

 

Satürn, mineral tuzların dengesiyle de ilişkilidir. Vücuttaki laktik asidin ve asit toksinlerin nötrlenmesine yardımcı olan bu tuzlar, kemik yapısının şekillenmesinde, enerji üretiminde ve hazım sırasında kanın dengelenmesinde de görevlidirler. Sert açılarla Satürn aktif olduğunda, ağır üzüntüler, depresyon sonucunda adrenalin düzeni bozulur ve salgı miktarı azalır. Adrenalinin azalması, hezeyanların ve korkuların artmasına neden olabilir. Yaşam gücünün kaybedilmesi pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Bu arada günlük gezegen geçişlerinizde aldığınız ters gezegen açılarınızı da hesaba katmayı unutmayın. Özellikle Satürn; Ay, Güneş, Mars ile sert etkileşimdeyse uzun süreli sağlık sorunları yaşatabilir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler