Gezegenler başak burcunda

Yayın tarihi: 13.07.2006
GEZEGENLER BAŞAK BURCUNDA

 

GEZEGENLER BAŞAK BURCUNDA

 

AY BAŞAK BURCUNDA İKEN DOĞMUŞ KİŞİLER, ASABİ OLMAKLA BİRLİKTE, SAĞDUYU SAHİBİ VE GÜVENİLİR OLURLAR.

 

AY BAŞAK BURCUNDA

 

Pratik zekaları ile hızlı düşünür, çabuk ve doğru kararlar alabilirler. Her zaman temkinli ve sabırlıdırlar. Yavaş ve emin adımlarla yürümeyi tercih ederler. Pek çok yetenekleri vardır. Fakat aşırı mükemmeliyetçi olduklarından, yaptıkları hiçbir şeyi beğenmez, kendi kendilerini küçümserler. Sahne arkasında olmayı tercih

ederler, diğer insanların dikkatini çekmekten hoşlanmazlar. Özel hayatları, gerçekten özeldir. Kimsenin hayatına karışmaz, başkalarından da aynı anlayışı beklerler. Genelde yalnız kalmaktan hoşlanırlar. Asabi yapıları nedeniyle sindirim problemleri olabilir. Hastalıklarını biraz abartırlar. Doğum anındaki diğer etkilere göre, hastalık hastası olma ihtimalleri yüksektir. Hasta olduklarında ilgi görmek hoşlarına gider. Kendileri de çok iyi hasta bakıcıdırlar. Temizlik ve hijyene saplantı derecesinde önem verirler.

Ay’ın sezgileri, duyguları harekete geçiren yönü, Başak burcunda kendisini çok güçlü bir şekilde açığa çıkaramayabilir. Çünkü, Başak burcu salt gerçeklerle, somut olanla ilgilenir. Özellikle haritada başka Toprak ya da Sabit burç etkileri varsa soğuk ve duygusuz görünebilirler. Küçük detaylar üzerinde çok durur, gereksiz yere endişelenirler. Bu halleri, görüş açılarını daraltır.

 

Ay’ın sert etkileşimi yoğunsa dedikodu yapmayı severler. Zihinleri çok hızlıdır. Çok hararetli tartışmalar sırasında bile mantık yürütme yetilerini kaybetmezler. Fakat çok çabuk alınır ve küserler. Çekingen ve biraz güvensiz olduklarından, insanlarla doğrudan mücadeleye girmekten kaçınırlar. Aslında yarış duygusu hoşlarına gider fakat, yenik düşme korkuları bunun önündedir. Özellikle erkeğin haritasında Ay, Başak’ta ise, eş olarak kendine fazla bağlanmayacak birini arar. Kadının haritasında, eşinin onun geleceğini garantiye almasını bekler. Bu kişilerin anneleri ise; soğuk, eleştirici, zor işleri başaran, güçlü karakter özelliklerine sahip kadınlardır.

 

MERKÜR BAŞAK BURCUNDA

 

Merkür Başak burcunda yöneticidir. Merkür, burada diğer yönettiği burç İkizler’de olduğu kadar, güçlü özelliklerini yansıtabilir. Analitik becerileri yoğun, altıncı hissi ve

sağduyuları güçlüdür. Hızlı düşünme kabiliyetleri vardır. Kişisel tercihlerinden çok, kendilerinden beklenenler doğrultusunda hareket etme eğilimindedirler.

 

Görünüşleri ciddi bir profesör edasındadır. Evleri küçük bir kütüphane gibidir.

Çok okurlar, en son kitapları alırlar. Bilgilerine aşırı güvenirler. Bu onların ikna kabiliyetlerini yükseltir. Konuşma yetenekleri oldukça sıradışıdır. Genelde edebiyat, tıp, matematik alanında kariyer yapabilirler. Tek bir konuya başarıyla konsantre olabilirler. Zihinleri kolay dağılmaz. Ama detaylara çok fazla vakit ayırdıkları için, bir olayın bütününü görme şansları biraz azdır.

 

MARS’I BAŞAK BURCUNDA OLAN KİŞİLER SİNİRLİ, HUZURSUZ VE ALINGAN OLABİLİRLER.

 

VENÜS BAŞAK BURCUNDA

 

Venüs Başak burcunda düşer. Sakin konuşan, gösterişsiz ve genellikle utangaç

görüntülü bu kişiler sanki ezilmiş, mazlum bir ifadeye sahiptirler. İnsanları dış görünüşlerine göre değerlendirmeye yatkın olurlar. Çevrelerindeki düzene,

etraflarında olan bitenin ne olduğuna dair merakları, her şeye karışmalarına sebep olabilir. Etraflarını kolay sıkarlar. Eş seçiminde aşırı titiz ve tutucudurlar. Kimseleri beğenemedikleri için, geç evlenmeyi ve yalnız yaşamayı tercih edebilirler. İlişkilerini yürütebilmek için cinsellik konusundaki tabularını da yıkmaları gerekir. Bu aşılabilirse çok zarif, alçakgönüllü, son derece çekici sevgililer haline dönüşebilirler.

 

Haritalarındaki Güneş, Ay, Yükselen burç ve Mars’ın konumlarına bakarak, tabularını aşma konusunda ne derece başarılı olabilecekleri anlaşılabilir. Doktor, estetisyen olan pek çok kişinin Venüs’ü Başak burcundadır. Genel olarak, sağlık sektörü tam onlara göredir.

 

MARS BAŞAK BURCUNDA

 

Mars Başak burcunda etkisini, enerjiyi kısıtlamak şeklinde gösterir. Mars’ı Başak’ta olan kişiler istekli, hırslı, çalışkan ve özen gerektiren çalışmalarda başarılı olabilirler.

Fakat bazen gereksiz detaylara çok fazla dikkat eder, büyük projelerde ise özensiz çalışabilirler. Hırsları, enerjilerini tüketebilir. Onların uzun süre sorumluluk taşıyacakları işlerde verimli olmaları zordur. Hayatları, sürekli hareket halinde, organize edilmiş ve programlı olmalıdır. Rahatlamak için kendilerine mutlaka zaman ayırmaları gerekir.

 

Başak’ta bulunan Mars, cinsel yaşamın biraz durgun olabileceğini gösterir.

Tutucu olabilirler. Garip tabuları olabilir. Eğer Güneş, Ay, Merkür, Venüs Mars’la olumlu bir etkileşim alıyorsa bu durum tesirsiz hale gelebilir. Veya tam tersi, Mars, Güneş, Merkür ve Uranüs’ten olumsuz etki alıyorsa rahatlatılması zor bir kişilik oluşur.

Sağlık problemleri de görülebilir; yüksek tansiyon, karın ağrıları, migren,

cilt alerjileri oluşabilir. Bisiklet, jogging, yoga gibi egzersizler rahatsız edici enerjinin açığa çıkmasına yardımcı olabilir.

 

JÜPİTER BAŞAK BURCUNDA GELİŞMEYİ, HAYATA GENİŞ BİR PERPEKTİFLE BAKABİLMEYİ DESTEKLER

 

JÜPİTER BAŞAK BURCUNDA

 

Jüpiter Başak’tayken hayata pozitif bir yaklaşım getirir, böylece bireylerin doğru kararlar vermesi kolaylaşır. Onların geriye dönüp baktıklarında çeşitli başarılarını görmeleri olasıdır. Çabuk ve pratik bir kavrama yeteneğine sahiptirler. Bilim adamı, teknoloji ile ilgili iş dalları için ideal bir yerleşimdir. Çok ünlü yazarların haritalarında da, Jüpiter’in bu yerleşimine rastlanabilir. Çünkü sabırlı, titiz bir yaratıcılık,akıllıca anlatım yeteneği ile birleşmiştir.

 

Çok yemek yiyen bu kişilerde sindirim ve kabızlık problemleri görülebilir. Eğer Jüpiter, Ay ve Merkür’den olumsuz etkileniyorsa dalgın olabilir ve bakış açıları daralabilir.

Erkek veya kadın, umulmadık bir şekilde kendine güvenini, doğru karar verme yeteneğini kaybedebilir. Dalgınlığın getirdiği hatalarını telafi edebilmek için sürekli hatırlatıcı notlar alırlar.

 

SATÜRN BAŞAK BURCUNDA

 

Satürn Başak burcundaykan doğanlar, hayata bağlı, ihtiyatlı, çok sabırlı, alçakgönüllü ve sağduyu sahibi kişilerdir. Güçlü görev bilinci ile birlikte, bu özellikler kişinin düzenli çalışması ve işlerinde başarılı olmalarına yardım eder. Fazla disiplinli çalışma alışkanlıkları, daha tembel kişilerden çok şey beklemelerine neden olabilir. Diğer insanlar üzerinde otorite kurmaya çalıştıklarında biraz fazla sert ve talepkâr olabildiklerinden çoğunlukla çalışma arkadaşlarını soğutabilirler. Meslek aşkı, güçlü eleştiri duygusu ve her işi mükemmel bir şekilde tamamlama amacı, hayranlık duyulacak özelliklerdir. Çok sık iğneleyici ve tenkitçi konuşmaları içlerinden gelen sese uygundur. Fakat bu özellikler, diğer insanlar üzerinde sıkıntı yarattığı zaman, hassaslık ve nezaket ile birleştirilmesi gerekir. Yaptıklarını kusurlu bulurlarsa, kendilerini eleştirmeye başlar ve yeteneklerine olan güvenlerini yitirebilirler. Bu, onların etrafındakilerle ilişkilerini etkileyebilir; daha da önemlisi, içine kapanık ve utangaç olabilirler.

 

URANÜS BAŞAK BURCUNDAYKEN DOĞANLAR, DETAYLAR ÜZERİNDE ÇALIŞAN ARAŞTIRMACIDIR. ANALİTİK DÜŞÜNME SİSTEMLERİ İLE HER PROJEYE KARŞI ÖZGÜN BİR TAVIR TAKINIRLAR.

 

URANÜS BAŞAK BURCUNDA.

 

Bir Toprak burcu olan Başak, çok geleneksel, sıradışı hiçbir tavrı olmayan bir burçtur. Oysa Uranüs, özgün davranışları ve yeniliği destekler. Bu iki kutup arasında bir iç çekişme yaşanabilir. Ancak bir şekilde bu iki özellik kaynaşırsa, başkaları için çok zor

olabilecek durumlarda, son derece başarılı çözümler üretebilirler. Bu insanlar her şeyi araştırmak isterler ve önemli sorulara verilen klasik resmî yanıtlarla yetinmezler, mutlaka doğruya ulaşmak ister, olayların her yönünü gözden geçirmeyi severler. Bu kişilerin bilime yatkınlığı vardır. Bu özellikler, araştırmaya yönelik iş yapanlar,

özellikle tıp alanında çalışanlar için son derece önemli özelliklerdir. Ama kişiliklerinin farklı yönlerini kaynaştırmayı öğrenmeleri ve Uranüs’ün “farklı” olma yönelimini kabullenmeleri gerekir. Çünkü karakterlerinin Başak yanının özgünlüklerini bastırması son derece üzücü olabilir.

 

Uranüs Başak’ta, 1877-1884, 1962-1968 yılları arasında bulundu. Bu tarihlerde doğanlar şu an ekoloji, doğal beslenme ve benzeri konularda çalışan öncü kişiler.

 

1965 ve 1966’da, Uranüs Başak’ta Plüton’la birleşmişti. Bu, çok güçlü bir kombinasyondur ve iki gezegen uyum içinde hareket eder.

Özellikle Uranüs-Plüton birleşiminde doğan kişiler, dinamik, her ortama uyum sağlayacak, yöneticilik yönleri gelişmiş, sıradışı konularda başarılı kişilerdir. Yeni sistemlerin kurucuları olmaya adaydırlar. Onların altıncı hisleri gelişmiş, *duyulardışı algıları yüksektir.

 

NEPTÜN BAŞAK BURCUNDA

 

Neptün Başak burcunda zararlıdır. 1928-1943 yılları arasına rastlayan son Neptün geçişinde, pek hayırlı olaylar yaşanmamıştı. Yavaş hareketli gezegen hareketleri,

toplumlar üzerinde etkiler hakkında fikirler yansıtır. Borsada yaşanan krizler, atom bombasının keşfi, ırk savaşları bu devreye rastlamıştı. Neptün, Başak’a girmeden çok kısa bir süre önce sinema, sesi keşfetmiş, radyo popülaritesini kaybetmeye başlamıştı. Radar, FM haberciliği ve aerosol spreyin keşfi de bu devreye rastlamıştı.

 

Bu tarihte doğan nesil, bugüne kadar kabul edilmiş dinî görüşlerden uzaklaşmaya başlamıştır. Bireyler, sosyal durumlarını sorgulayarak farklı yaklaşımlar geliştirmişlerdir. Onlar çağdaşlarından daha fazla, sosyal hayatın gelişimini destekleyebilirler. Eğer doğum haritasında Başak burcu hâkim ya da Neptün sert etkileşim içindeyse, hayal gücü harekete geçer, değişik bir üslupla yazı yazma yeteneği kendini açığa çıkarabilir. Neptün, Başak burcunun karakterini yumuşatabilir, ama duygusal yönünü de artırarak kendine güveni azaltabilir. Başak’ın doğal eleştiri gücü, başarmak için gereken azmi zayıflatır. Neptün’ün bu konumu, kişilerin

zorlandığını gösterir.

 

 

PLÜTON, BAŞAK BURCUNDA DÜŞER. 1957-1971, 1961-1988 YILLARI ARASINDA BAŞAK’TAN GEÇEN PLÜTON, YENİ BİR ÇAĞIN HABERCİSİ KABUL EDİLMİŞTİ.

 

PLÜTON BAŞAK BURCUNDA

 

Toprak burcunun özelliklerini daha yoğun bir şekilde ortaya çıkarabilen Plüton,

yeni sistemlerin kurulması ve endüstrileşmenin hızlanması için gerekli enerjiyi sağlamıştı. 1960’larda öğrenci hareketleri, eski jenerasyon etkilerinin

sorgulanarak zayıflaması gibi radikal değişimler yaşanmıştı. Bilgisayarlı iletişim sistemlerinde hızlı gelişmeler de bu devreye rastlar.

 

Bu konum, dünyayı parçalara bölmek veya kurtarmak için çalışan iki uç noktadaki güçlerin bir arada olduğu bir dönemdir. Plüton, çoğunlukla endişe ya da sabit fikir

eğilimini destekler. Doğum haritasında sabit fikirliliği destekleyen başka ögeler varsa, Başak burcunda bulunan Plüton’un bu özelliği iyice güçlenir. Bu konumla doğan kişilerin duyguları dinamik ve çok değişkendir. Onlar yeni milenyumun getireceği ruhsal değişimlerde önayak olacak güce sahiplerdir. Diğer gezegenlerden olumsuz etkiler varsa, Başak burcunun verdiği sivri dil ve eleştirel tutum kendisini çok sert bir şekilde gösterebilir. Bu kişiler sırf karşılarındakini kırmak için konuşabilirler.

Gerçekten sert ve kaba kişiler de olabilirler.

 

 

 

*Telekinezi: Nesneleri düşünceyle hareket ettirebilme gücü.

*Kristalizasyon: Ruhun saflaşması. Maddi evrenden ruhsal evrene şeffaf geçiş için kullanılan bir sözcük.

*Duyulardışı algılama: Beş duyunun algılayamadığı olayları önceden hissetme gücü.

*Reiki: Bir çeşit şifacılık tekniği.

 

ŞİRON BAŞAK BURCUNDA

 

Şiron Başak burcunda yükselir. Başak’ın kararlılığı, kendine olan özgüveni ve şifacı yetenekleri yüzünden, Şiron’un Başak’ta olması iyi bir konumdur. Bu kişilerin kendini geliştirme istekleri çoktur. Daha çok çevreleri için çalışırlar. Kendi eksiklerini kabul etmeleri ise uzun zaman alır. Başak, doğal olarak sağlığı simgeleyen 6. evin burcudur. Bu kişiler karşılaştıkları problemler karşısında çabuk hastalanabilirler. Sıkıntılı zamanlarında karınları ağrır, mideleri bulanır. Yaşamlarında hijyenik koşullar ön plana geçer. Steril ortamlarda yaşamak isterler. Hasta olmaktan çok korkarlar. Çocuklarını da titizlikle büyütürler. Çok hassastırlar, medyumluk kabiliyetleri gelişmiştir. Meditasyon ve alternatif şifa teknikleri ile yakından ilgilidirler. Düşünce güçlerini

kullanmayı iyi bilirler. Yüksek ruhsal enerjilerini ve manyetizmalarını doğru kullanabilirlerse, isteklerine ulaşmaları kolay olur.

 

KUZEY DÜĞÜM BAŞAK BURCUNDA

 

Kuzey düğüm Başak burcundayken kişinin aldığı ders *kristalizasyondur. Güney düğüm Balık’tadır. Bu kişiler, kendilerini bir süzgeçten geçirmek için deneyimleri üzerlerine çekerler. “Dünya yaşamı bir ilüzyondur” şeklinde, düşünecek kadar derin metafizik konularla ilgilenebilirler. Bunun karşıtında sürekli maddî olanaklarla kafasının da çelindiğinin farkındadırlar. Sürekli eleştiri yaparlar, yaşamları genellikle tatsız olaylarla dolu,acı çekmiş insanlardır. Bu yüzden başkalarının acı çekmelerini istemezler. Birçok şifacı, *reiki ve biyoenerji uzmanının doğum haritası bu yerleşime sahiptir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler