Mitoloji ve efsaneler

Yayın tarihi: 13.07.2006
MİTOLOJİ ve EFSANELER
MİTOLOJİ ve EFSANELER

 

TANRI MERKÜR, ELEŞTİRİCİ TAVRIYLA BULUNDUĞU ORTAMIN TANSİYONUNU ARTIRARAK ÇEVRESİNDE SİNİRLİ BİR ATMOSFER YARATIRDI. TANRILAR VE İNSANLAR ARASINDA ARACILIK YAPAR, TANRILARIN İSTEKLERİNİ İNSANLARA İLETİRDİ. BU NEDENLE HABERLEŞME TANRISI MERKÜR, BAŞAK BURCUNUN YÖNETİCİSİ KABUL EDİLİR.

 

Bereket Tanrıçası Nibala

 

Babil ve SümerBu burcun sembolü bakire kadın, Bereket Tanrıçası Nibala’dır. Eski

 yazıtların birinde Nibala, kafasının üzerinde bir yıldız, diğer elinde ise bir kamçı ile resmedilmiştir. Üretkenliği ve anneliği simgeleyen Nibala, zaman içinde genç ve güzel bir bakire olarak resmedilmeye ve anılmaya başlanmıştır.

 

Eski çağlarda Başak burcu, bakire bir kadın ile simgelenirdi. Günümüz modern astrolojisinde ise güzel ve temiz genç bir kadın figürü ile anlatılmakta.

 

Bakire Astrae

 

Altın çağda yaşayan bakire Astrae, muhteşem güzelliği ile adaleti simgelemektedir.

Başak burcu için anlatılan mitolojik bir hikâyede, şarap üreticisi Attica’nın kralı Icarius’un bakire kızı Erigone’dan bahsedilir. Kral, çobanlara sunduğu bir ziyafette şaraplarını ikram eder. Kral bu arada sarhoş olan bir çoban tarafından öldürülünce, sadık köpeği Maera, kızı Erigone’u elbisesinden çekerek oradan uzaklaştırır. Onu mağarasına götürür. Babasının ölümüne çok üzülen Erigone kendini mağarada asar. Tanrılar Tanrısı Zeus, bu olaya çok üzülür. Köpek Maera’nın kahramanlığından dolayı o anda yükselen, gökteki bir yıldıza “Köpek Yıldızı”, diğer bir yıldız kümesine ise Erigone anısına “Başak” adını takar.Başka bir mite göre, altın çağda yaşayan, muhteşem güzelliği ile bakire Astrae konu edilir. O, adaleti ve saflığı ile Başak burcunu simgelemektedir. Dünyayı en son terk eden tanrıdır. Bir zamanlar yeryüzünde insanlarla yaşayan Astrae, insanlık, bilgeliğini kaybedince, geldiği yere, gökyüzüne geri dönmüştür.

 

Antik mitolojide ise; Başak kadını, Ocak Tanrıçası Hestia Vesta’ya benzetilir. Vesta, sessiz, sakin, dürüst bir kadındır. Olympos Dağı’ndaki eviyle uğraşmak, ocağın başında yün eğirmek en büyük zevkidir. Diğer tanrıların kural ve ahlâk tanımaz yaşamları, pervasız ilişkileri, Vesta’yı çok rahatsız eder. Bu hayatı ahlâk dışı bularak, Olympos’u terk eder, bir daha da kendisinden haber alınmaz

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler