Başak burçlu ünlüler

Yayın tarihi: 13.07.2006
BAŞAK BURÇLU ÜNLÜLER
BAŞAK BURÇLU ÜNLÜLER

 

Yaser Arafat (27 Ağustos 1929)

 

Başak’ta Neptün’le birleşen Güneş, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün efsanevî liderinin amaçları doğrultusunda asla ödün vermediğini belirtiyor. Merkür’ün de Başak’ta olması oldukça kuvvetli bir yerleşim.

 

 

Julio Iglesias (23 Eylül 1943)

 

Nostaljik sesli bu eski futbolcunun sadece Güneş ve Venüs’ü Başak’ta konumlanıyor. Başarısının ve vizyonunun göstergesi olarak Terazi’deki Venüs/Neptün birleşiminin uzak

açılanmayla Başak’taki Güneş birleşmesi alınabilir.

 

Gloria Estefan (1 Eylül 1957)

 

Sırayla Plüton, Güneş, Mars, Merkür, Başak’ta stelyum oluşturuyorlar (ikiden fazla gezegenin yakın durması hâli). Stelyum, burcun özelliklerinin ve yaşam boyunca gezegenlerin bulunduğu ev konularının çok etkin hale gelebileceğinin bir göstergesi...

 

Johann Christian Bach (5 Eylül 1735)

 

Dâhi kompozitörün haritasındaki güzel gezegen yerleşimleri mevcut: Güneş/Merkür Başak’ta, Venüs/Plüton/Kuzey düğüm Terazi’de, Şiron/Neptün İkizler’de...

 

Rahibe Teresa Anne (26 Ağustos 1910)

 

Disiplinli ve sert yapılarına rağmen Başaklar oldukça yardımsever insanlardır. İnandıkları bir konuda kendi refahlarını feda etmekten hiç çekinmezler. Teresa Anne, öldüğü son güne kadar yaşamını fakirlere ve güçsüzlerin yaşamına adamıştı...

 

Maria Montesori (31 Ağustos 1870)

 

Kendine özgü özgürlükçü-disiplin metoduyla çocuk yetiştirilmesi konusunda ortaya attığı yeni eğitim anlayışıyla tepkiler aldı. Hâlâ pek çok Montesori okulu mevcut. Haritasında İkizler burcundaki Jüpiter’in, kendi yönettiği Yay burcunda konumlanmış Satürn’e karşıt

açı alması, oldukça mücadeleci bir ruha sahip olduğu, eğitim konusunda getirdiği yenilikler ve entelektüel zihin yapısı hakkında fikir verebiliyor.

 

Ingrid Bergman (27 Ağustos 1915)

 

Başak burcunun ciddî ve soğuk görünüşlülüğünü yansıtan tipik bir örnek...

 

Leo Tolstoy (9 Eylül 1828)

 

Güneş/Ay/Merkür Başak’ta, Oğlak’taki Mars/Neptün birleşimine açı almakta. Yeni ay zamanında doğmuş Tolstoy’un yapıtları klasikler kategorisinde .

 

Stephen King (21 Eylül 1947)

 

Merkür ve 3. ev, yazı yazma kabiliyeti ile ilişkilendirilir. Bu yeteneğin ortaya çıkarılması için 1. ve 10. ev etkilerinin de kuvvetli olması gerekiyor. Haritada güç tutkunluğunu belirten Aslan’daki Plüton, 1. evde Satürn’le birleşerek yazarın gerilim konusunda tanınmışlığını belirleyebiliyor. King’in doğum haritasında 3. evin başlangıcı 12° 21’ Başak’ta. Üstelik 3. evdeki Güneş/Venüs/Neptün/Merkür birleşimi oldukça dikkat çekmekte. 9. evin yöneticisi Neptün 3. eve düştüğü için King’in korku-gerilim alanında yazdığı romanları birçok

dile çevirildi.

 

Agatha Christie*

 

Plüton’un İkizler’deki Gücü...

 

Güneş’i Başak’ta olan Agatha Christie’nin Satürn ve Yükselen burcu da Başak’ta bulunuyor. Yazma gücünün göstergesi Merkür, Başak burcunun yönetici gezegeni olduğu için, bu burçtan çok sayıda düşünür ve yazar çıkabilir. Ama yazı yazma kabiliyeti için haritada sadece Başak etkilerinin olması yeterli değil. Güneş ve Satürn 1. evde Başak’ta tanınmışlığını desteklerken, yazı yazma yeteneğini destekleyen en önemli etki, haritanın tepesinde İkizler’de yerleşen 10. ev Plüton/Neptün/Kuzey düğüm birleşimi. Neptün (mistik konular), 1890’da Plüton’la (Plüton özellikleri; gizem ve ölüm teması) İkizler (yazarlar, yazı yazma kabiliyeti) burcunda bir araya geliyor. Plüton’un gücüyle, yazılarındaki kurgu ve oyuncuların birbiriyle ilişkisini oldukça araştırıcı, meraklandırıcı bir gerilim teması üzerine kuruyor. Toprak teması yanında Hava burçlarında da yoğun bir birikim gözleniyor. Ay, Merkür, Uranüs Terazi’de, Jüpiter Kova’da. Terazi’deki Ay ve Kova’daki Jüpiter’le büyük üçgen oluşturarak Christie’nin ününü kolay yakaladığını belgelemekte. Haritada bu birleşim Başak’taki Satürn’le kare açı alırken (had safhada titiz ve araştırmaya yönelik çalışmaları), Kova’daki Jüpiter’le de üçgen açı oluşturuyor (Kova burcunun enterasan fikirlerini destekliyor ve hatta abartabiliyor). Bu ilginç gök konumlarıyla doğmuş yazarın eserleri, bugün de gündemini koruyacak gizemlikte.

DİKKAT!

* Agatha Christie: 15 Eylül 1890,

4:00 GMT, 3°30’ batı boylamı, 50°28’ kuzey enlemi. Torquay, İngiltere. Doğum haritası,

placidus ev sistemine göre hesaplanmıştır.

 

Cameron Diaz*

 

Güneş-Mars Başak’ta...

 

Başak’taki Güneş/Mars birleşimine eşlik eden, Boğa’daki Ay ve Oğlak’taki Kuzey düğüm, Toprak gruplarının yoğun etkisini taşıdığını gösteriyor. Bunun yanı sıra Aslan’daki Merkür, Koç’taki Şiron, Yay’daki Jüpiter ve Neptün ile Ateş burcu özellikleri taşıdığını da belirtiyor.

DİKKAT!

Cameron Diaz, 30 Ağustos 1972,

San Diego, ABD.Güneş saati

 

 

Michael Jackson*

 

Ateş karakteri oldukça baskın....

 

Michael Jackson’un, ayakları yere sağlam basan bir Toprak kişisi olduğunu anlamak zor. Hareketliliği, yaptığı müzik ve yaratıcılığı, daha çok Ateş grubuna özgü...Haritasına baktığınızda Aslan’daki Uranüs, Venüs, Merkür, Yay’daki Satürn’den olumlu etkiler alıyor. Aslan, sahne performansını, Boğa’daki Mars ise dünyaya dönük, maddî kaygıları için çaba gösteren tarafını belirliyor. Jackson starlar içinde en çok para kazananlar arasında yer alıyor.

Güneş ve Plüton’un Başak’taki güçlü birleşimi, titizliğinin ve bazı saplantılarının da göstergesi. Plüton sağlıkla ilişkilendirilen 6. evinin yöneticisi, 4. evde (kimlik arayışı, kökleri...) Güneş’le birleşiyor. Güneş ise Aslan’dan başlayan 4. evin yöneticisi olduğu için burada çok kuvvetli. Bu konumlarla Jackson, kendi kimliğini, sağlığı ve vücudu üzerinde değişiklikler yaparak arayışa sokuyor. Jackson, tehlikeli ilaçlar kullanarak cilt rengini açtırmış ve sağlığını tehlikeye atmıştı. Ayrıca 6. evinde bulunan Neptün de sağlığı konusunda dikkat etmesi gerektiğini vurgular pozisyonda...

DİKKAT!

Michael Jackson, 29 Ağustos 1958.

23:45 LMT (-5:00, GMT). 87°20’ batı boylamı, 41°36’ kuzey enlemi. Gary, Indiana, ABD. Doğum haritası placidus ev sistemine göre hesaplanmıştır.

 

Richard Gere*

 

Mistik felsefelere doğru ilk adımı o attı...

 

Birbirinden uzak konumlanmış Güneş ve Merkür’ü Başak’ta olan Richard Gere, bir Başak gibi düşünüp, kararlar alabiliyor ama ya uygulamaya geçireceği zaman? Yengeç’te bulunan Ay/Venüs birleşimi kararlarında Başak’ın radikalliğine pek uyamadığını ve tepkilerinin duygusal olduğunu göstermekte. Gere, son zamanlarada bir Uzak Doğu felsefesi olan budizmle ilgilenmeye başladı. Haritada bunu Neptün açılarıyla kontrol edebiliriz. Richard Gere’in Neptün’ü Terazi’de ve Ay’la 80°lik mistik bir açı oluşturmakta. Ay’ın Venüs ve şans noktasıyla birleşmesi de oldukça olumlu görünüyor.

DİKKAT!

Richard Gere, 31 Ağustos 1948.

Syracuse, New York, ABD. Güneş saati.

 

Keanu Reeves*

 

Toprak ve Su gruplarının dengesi

 

Başak’ta bulunan yoğun gezegen birikimi; Güneş, Merkür, Uranüs, Plüton, yoğun Başak özellikleri taşıdığını belirliyor. Reeves, ağır adımlarla ve kararlı senaryolarla yükselme taraftarı. Her senaryoyuu beğenmiyor. Özellikle Güneş’le birleşen Plüton ve Uranüs, güç gösterisine dönüşebilen aksiyon filmlerine yöneldiğini belirleyebiliyor. Su grubundan Yengeç’teki Ay/Mars/Venüs, Akrep’teki Neptün ve Balık’taki Satürn/Şiron arasında oluşan büyük üçgen açı ise mistik yönünü de göstermekte. Reeves’in başrol oynadığı “Speed”, “Küçük Budha” ve” Matrix” filmleri uzun süre vizyonda kalmayı başardı.

DİKKAT!

 

*Keanu Reeves. 2 Eylül 1964.

Beyrut, Lübnan. Güneş saati.

 

Sophia Loren*

 

Başak’a özgü klasik bir güzellik

 

Loren’in haritasında yoğun Toprak grubu burçlarının etkisi hissediliyor. Güneş, Venüs/Neptün Başak’ta, Yükselen burç Oğlak, Uranüs ayak ucu noktasında (IC) Boğa’da Toprak etkilerini yoğunlaştırıyor. Loren için kendini güvende hissetmek, para ve şöhret oldukça ön planda. Cinsellik ve erotizm ile ilişkilendirilen 8. ev ögeleri kuvvetli olan Loren (Güneş, Venüs/Neptün 8. evde) oynadığı rollerde dişiliğini sadece perdede ön plana çıkartarak, Başak’ın tutuculuğunu taşıdığı, özel yaşamına dair skandallara hiç karışmamayı tercih ediyor. Sinema yönetmeni Carlo Ponti ile ilişkisini yıllarca sürdürmüş ve dedikodu sütunlarına adını konu etmemeye özen göstermişti.

DİKKAT!

 

Sophia Loren. 20 Eylül 1934.

14:10 LMT (+1:00, GMT). 12°29’ doğuı boylamı, 41°54’ kuzey enlemi. Roma, İtalya. Doğum haritası placidus ev sistemine göre hesaplanmıştır.

 

Sean Connery*

 

Yükseleni Oğlak olanlar genellikle keçi sakallı

 

Haritada Güneş Neptün’le Başak’ın ilk derecelerinde birleşirken Ay/Merkür’le son derecelere yerleşmiş durmakta. Bu birleşimler Başak burcu etkilerini oldukça yoğunlaştırmakta. Bu yoğun birikim, ‘yaptığını beğenmez’ bir yapıyı destekliyor, özel hayatı çok gizli tutuyor ve asabiyeti de artırıyor. Sorgulayıcı, beğenmez mimikleri ve bilmiş tavırları, Connery’nin rollerinde bu Başak özelliklerine endeksli tutumlar. Satürn’ün, yöneticisi olduğu Yükselen burç Oğlak’la birleşmesi ise ciddî, genelde kaşları çatık dolaşan ve keçi sakal bırakma eğilimini gösteriyor...

DİKKAT!

 

* Sean Connery. 25 Ağustos 1930.

18:05 GMT. 3°10’ batı boylamı, 55°55’ kuzey enlemi. Edinburgh, İngiltere. Doğum haritası placidus ev sistemine göre hesaplanmıştır.

 

Peter Sellers*

 

Bir Başak’ın komedi yeteneği...

 

Peter Sellers’i daha çok “Pembe Panter” filmlerinden tanıyoruz. Komedi dünyasına farklı bir düşünce anlayışı katmayı başarabilen Sellers, Başak’a özgü analitik bir zihinle rollerinde başarıya ulaşmıştı. Güneş ve Mars, Başak’ta birleşerek Başak’ın titizliğini hassaslaştırıyor. Terazi’deki Venüs ve Aslan’daki Merkür/Neptün, Sellers’in sahne yeteneğini simgeleyen başlıca astrolojik faktörlerden. Sellers son yıllarında komedi dışında, Neptün etkisiyle felsefî rollerle de bayazperdede yer almıştı.

DİKKAT!

 

* Peter Sellers, 8 Eylül 1925.

Güneş saati.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler