YÖNETİCİ GEZEGEN ŞİRON

Yayın tarihi: 13.07.2006
YÖNETİCİ GEZEGEN ŞİRON
YÖNETİCİ GEZEGEN: ŞİRON

 

 

ŞİRON, ASTEROİT OLAMAYACAK KADAR BÜYÜK, GEZEGEN OLARAK ADLANDIRILAMAYACAK KADAR KÜÇÜK BİR GÖK CİSMİDİR.

 

Şiron, Yay Burcunun Yardımcı  Yöneticisidir

 

Mitolojik hikâyesini anlattığımız şiron, Güneş sisteminin yörüngesinde olan bir gök cismidir. 1 Kasım 1977, 10:00 am (LMT), Charles T. Kowal tarafından California, Pasadena, Hale Araştırma Kurumuna bağlı Palomar Gözlemevi’nde keşfedilmişti. Astrolog Al Morrison, keşif anını 9:56 olarak rektifiye (düzeltme) etmişti.

1890’larda resimleri çekilen, 300-400 km’lik çapı ile şiron’a astrolojide çok önem verilmemişti. şiron, ilginç bir gök cismidir. Kararsız ve dış merkezli bir yörüngede dolaşır. Uranüs ve Satürn arasındaki yörüngesinde seyrederken keşfedilmiştir. Güneş’e olan yörüngesinin en yakınında olduğu yerde Satürn’ün yörüngesine girer ve zamanının bir kısmını Jüpiter ve Satürn arasındaki yörüngesinde geçirir. Büyüklüğünden dolayı gezegen adını veremeyeceğimiz için, en yakın tanım; gezegene benzer gök cismi anlamında “planeoit” olabilir. şiron’un, mitolojik sözlük anlamı, “dolaşan”, “gezinen”dir. şiron, Zodyak’taki turunu yaklaşık 49-51 yıl arasında tamamlar. Bazı astronomlar şiron’un günün birinde Güneş sistemini bir komet gibi terk edeceğini düşünürler. Astrologlar ise şiron’un doğum haritalarında yorumlamalar bazında çok önemli değer taşıdığını savunuyorlar. şiron, mitolojide öğretmen, bilge, şifacı ve bilim adamı rolünü üstlendiği için Jüpiter’le ilişkilidir. Astrolojide Yay burcuna yardımcı yönetici kabul edilir.Şiron’u sert veya yumuşak açı almış kişiler, farkında olmasalar bile şifacılık yeteneğine sahiptirler. şiron, kişinin cinselliğe bakış açısını ortaya koyabilir. Kadının haritasında, dişiliğini ve çekiciliğini nasıl kullandığını gösterirken, erkeğin haritasında, duygusal yaklaşımlarındaki hareket noktalarına işaret eder. şiron’un haritadaki yorumu yapılırken, hangi burçta konumlandığı ve bu burcun yöneticisiyle hangi açıları aldığını kontrol etmelisiniz. Örneğin şiron doğum anında Koç burcunda ise, Koç’un yöneticisi Mars ile hangi açıları aldığını ve hangi evde olduğunu kontrol etmelisiniz. Başka hangi gezegenlerle, hangi açılarla, hangi evde kaldığı (şiron hangi konularda kendimizi bloke ettiğimizi gösterir), bulunduğu evdeki yöneticinin haritadaki durumu da önemlidir (şiron 6. evinizde Kova burcunda ise, Uranüs’ünüze baktığınızda şiron’un sembolize ettiği noktaları da yakalayabilirsiniz). Ayrıca şiron eğer *orta noktalarınıza (midpoints) açı aldıysa, bu da oldukça değer taşıyan yorumlamalarla gizli kalmış noktaları açığa çıkarır. Mars ve Ay, bir haritada açı almıyor olabilir ama bu Ay/Mars orta noktasına açı alan şiron, olaya başka bir bakış açısı kazandırıp, Ay ve Mars arasında bir geçit oluşturacaktır.

şiron, Zodyak’ta Uranüs’e 1952’de ve 1989’da tam tamına kırk bir kere karşıt açı (180°) aldı. Bu dönemlerde Dünya’da kuvvetli Uranüsyen etkiler yaşandı, değişimler birbirini izledi. Satürn ile sadece Nisan 1883’te 27° Boğa’da ve Nisan 1966’da 24° Balık’ta birleşim açısı, (0°) oluşturmuştu. Ekim 1999’da kendi yönettiği Yay burcuna giren şiron, kendi sembolizmini 11 Aralık 2001, Oğlak girişine kadar daha kolay yansıtacaktır. Bu devrede tüm dünyada tıp, eğitim, bilgelik konularında gelişme ve optimist yaklaşımlar bekleyebiliriz. Şiron’un yörüngesinde Güneş’e en yakın uzaklıkla (*perihelyon) geçtiği tarihler; 29 Ağustos 1945, 14 Temmuz 1996’dir. Bu tarihlerde şiron yönünü değiştirerek Jüpiter ile Satürn arasında yörüngesine devam etmiştir. Yörüngesinde Güneş’e en uzak (*aphelyon) olduğu tarihler ise; 2 Haziran 1920 ve 7 Aralık 1970. Bu tarihlerde şiron yönünü değiştirerek Uranüs ile Satürn arasında yörüngesine devam etmiştir.

 

DİKKAT!

 

*Perihelyon geçiş = Gök cisminin yörüngesinin Güneş’e en yakın olduğu yer.

*Aphelyon geçiş = Gök cisminin yörüngesinin Güneş’e en uzak olduğu yer.

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler